301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 16:12 Bu haber 217 kez okundu
 
‘Diyanet’in eğitim programı kaldırılmalı’
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı protokolü ile 4-6 yaş arası çocuklara dini eğitim verilmesi amaçlanan programın durdurulması için Danıştay’a dava açtıklarını aktardı.
Gündem Haberi
‘Diyanet’in eğitim programı kaldırılmalı’

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın imzaladığı protokol ile 4-6 yaş arası çocuklara öğretim programına dahil edilerek camilerde din eğitimi verilmesi amaçlanan programı eleştiren Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, bu yaş grubundaki çocuklara soyut kavramlarda eğitim yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Başkan Iltar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş çocukların eğitimi için başlatılan programın iptal edilmesi için Danıştay'a dava açıklarını açıkladı.

 

“EĞİTİM DİNSELLEŞTİRİLİYOR”

Eğitimin her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir duruma geldiğini kaydeden Iltar, “Israrla eğitim dinselleştiriliyor. Millilikten uzaklaştırılıyor ve özel sektörün kucağına itiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda eğitim öğretim sürecini kendine yakın gördüğü taşeronlara havale etmeye devam etmektedir. Bütün yargı kararlarında devletin eğitim öğretim işlerini hiçbir şekilde devredemeyeceği yer aldığı halde bu inattan vazgeçilmemektedir” dedi.

 

“BAKANLIK KARŞI ÇIKMALI”

Başkan Iltar, "Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asli görevi olmayan Anayasa’da yer alan laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine aykırı olan en önemli uygulamalarından biri de 4-6 yaş grubu çocukların Kur’an kursu eğitimi adı altında yürüttüğü faaliyetlerdir. Bu faaliyetler Anayasa’ya, yasalara ve yargı kararlarına aykırı olmakla beraber geleceğimiz olan çocuklarımızı, yani geleceğimizi ipotek altına alacak niteliktedir” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu tarz uygulamalara karşı çıkması gerektiğini ancak bakanlığın destekler nitelikteki tavrı olduğunu belirtti.

 

“LAİK VE PARASIZ EĞİTİM MÜCADELESİ”

4-6 yaş grubu çocukların okul öncesi eğitim çağında, laik, bilimsel, demokratik eğitim ilkelerine uygun eğitim görmeleri gerektiğini ifade eden ıltar, “Bu görev devlet adına Milli Eğitim Bakanlığı’nın iken bu görevi devredercesine hareket etmesi kabul edilemez. Bu uygulama Tevhid-i Tedrisat’a, Anayasaya ve yasalara aykırı olup hiçbir kurum ya da kuruluş MEB’in görevi olan öğretim programı hazırlamak ya da uygulamak yetkisine sahip değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptığımız bu eğitimlerden vazgeçmesi, bu eğitimleri iptal etmesi, öğretim programım kaldırması yönündeki başvurumuza kayıtsız kalınması nedeniyle, 4-6 yaş grubu çocuklar için Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen öğretim programın öncelikle yürütmesinin durdurulması ardından iptal edilmesi için Danıştay nezdinde dava açtık” dedi. Iltar, son olarak laik, demokratik ve parasız eğitim için mücadeleyi sürdüreceklerini aktardı.

Hazel Berkalp

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ‘Diyanet’in, eğitim, programı, kaldırılmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı