301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
04 Kasım 2020 - Çarşamba 16:49 Bu haber 147 kez okundu
 
DİSK’ten torba yasa eylem
DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, birçok ilde eş zamanlı olarak yaptıkları basın açıklaması ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatlarının dolaylı olarak kaldırılmasını protesto etti
Yaşam Haberi
DİSK’ten torba  yasa eylem

  DİSK’e bağlı sendika ve üyeleri Türkiye genelinde birçok ilde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklaması ile TBMM’de komisyona görüşülmek için bekleyen işçi kıdem ve ihbar tazminatlarıyla ilgili torba yasa eleştirildi. Basın açıklamasını DİSK Antalya Bölge Temsilcisi ve Genel İş Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük yaptı. Küçük, işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik haklarının tehlike altında olduğunu ifade etti. Küçük, “TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifiyle, işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken işçilerin en temel hakları gasp edilmek isteniyor” dedi. Görüşülmekte olan yasa ile 25 altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatlarıyla ilgili büyük sıkıntı olduğunu kaydeden Küçük, bu haklar için örgütlü mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

  “Hükümetten masallar”

  Küçük, “ Bize ‘istihdam artacak’ diye masallar anlatmaya kalkıyorlar, oysa tüm işçiler şunu bilir: Belirli süreli sözleşme demek geçici işçilik demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır” diye konuştu. Küçük, genç ve ileri yaştaki işçilere ayrımcılık yapıldığını öne sürerek, “Genç işçilere ve ileri yaştaki işçilere yapılan bu ayrımcılık Anayasa’ya aykırıdır; haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır” diye eleştiride bulundu. 

  “Gözleri işçinin hakkında”

  Mevcut yönetimin yıllardır emekçinin haklarına göz diktiğini kaydeden Küçük, “ Yıllardır gözleri, elleri kıdem tazminatımıza uzanıyor. Onlar kıdem tazminatına göz dikince, el uzatınca işçiler ayağa kalkıyor. Hiçbir işçi kendi çocuğunun kıdem tazminatının gasp etmeye kalkanları affetmez. Her işçi çocuğunun hakkı için daha da kuvvetli direnir” dedi. Küçük, “ Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı bize çocuklarımızın emanetidir ve çocuklarımızın bu hakkını savunmak tüm işçi sınıfının görevidir. Evet, tüm işçilerin 25 yaş altında çalışacak çocukları olacak ve bugünün genç işçileri de bir gün 50 yaşına gelecek. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız” diye konuştu. Başkan Küçük’ün açıklamasından sonra bir süre daha slogan atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: DİSK’ten, torba, , yasa, eylem,
Yorumlar
Haber Yazılımı