Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 11:56 Bu haber 1379 kez okundu
 
Dikkat çok tehlikeli! Küresel grip salgını kapıda
Aile Hekimi Dr. Ozan Uzkut, 20 yılda bir görülen ve oldukça şiddetli geçen küresel grip salgınının (Pandemi) önümüzdeki Aralık-Ocak aylarında beklendiğini açıkladı. Uzkut, pandeminin,mevsimsel gribe kıyasla çok daha fazla sayıda vaka ve ölüme yol açabilecek bir potansiyele sahip olduğunu aktardı
Sağlık Haberi
Dikkat çok tehlikeli! Küresel grip salgını kapıda

Grip pandemisinin geçtiğimiz Eylül ayında sinyallerini vermeye başladığını hatırlatan Aile Hekimi Dr. Ozan Uzkut, “Bulantı, kusma ve ishalle gelen hafif ateş yapan bir virüs çoğumuzu etkiledi. Daha kış başlamadan bilhassa kreşe, okula giden çocuklarda görülmeye başladı. Çok ağır geçmese de bu hastalık oldukça yaygındı. Asıl salgın Aralık - Ocak - Şubat aylarında bekleniyor” dedi.

 

“RİSK GURUBU DİKKAT!”

 

Hassas bünyelerin ve risk grubunun bu hastalığı çok ağır geçirebileceğini söyleyen Dr. Uzkut, “Bu sene 20 yılda bir tekrarlayan iyileşme zamanı uzun süren ve çok ağır geçirilen bir hastalıkla karşı karşıyayız. Özellikle 65 yaş üstü kalp hastası,diyabet  hastası,böbrek yetmezliği astım, koah,immun(bağışıklık sistemi)yetmezliği olan  hastalar ve kanser olan kişilerde bu hastalık çok daha ağır geçebilir ve hatta ölümcül olabilir” diye konuşu.

 

AŞI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

 

Hastalığın en büyük koruyucusunun grip aşısı olduğunu anlatan Uzkut, piyasa yeterince aşı olmadığını ve grip aşısının fiyatının geçen seneye oranla 3 kat arttığını kaydetti. Uzkut, “Sağlık Bakanlığı’nın hiç vakit kaybetmeden etkilenebilecek tüm vatandaşların aşılanmasını sağlaması gerekiyor yoksa bu kış birçok yaşlımızı ve hastamızı kaybedebiliriz” dedi. Kişilerin hastalandıktan hemen sonra hiç vakit geçirilmeden aile hekimine getirilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Uzkut, böylece hastalığınzatürreye çevirmeden önlenebileceğini ve daha ağır tabloların gelişmesinin durdurulabileceğini dile getirdi.

 

BASİT ÖNERİLER DE ETKİLİ OLABİLİR

 

Hastalığın griple birlikte hızlı bir şekilde zatürreye çevirebileceğini ifade eden Dr. Uzkut, bu nedenle grip aşısının yanı sıra 5 yılda bir yapılan zatürre aşısının da mutlaka yapılmış olması gerektiğini söyledi. Grip virüsünden kurtulmanın veya kolay atlatmanın yöntemlerini kısaca anlatan Uzkut, sözlerine şöyle devam etti;

“Bu virüsten kurtulmak için belirli yaş gurubu ve sağlığı nispeten iyi olanların yapabileceği şeyler  var. Bunlar; ev yapımı sirke ve mağara tuzuyla yapılmış olan turşular, et ve kemik suyu ile yapılmış çorbalar bilhassa kelle paça,bol sağlıklı çiğ meyve sebze yemek,kendimizi soğuktan korumak ve evimizin sıcaklığını 20-25 derecede tutabilmek,sıkı giyinmek, ıslak durmamak,toplum içinde ağzımızı burnumuzu kapalı tutmak ellerimizin ve yüzümüzün temiz kalmasını sağlamak ve sık sık yıkmak.”

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Dikkat, çok, tehlikeli!, Küresel, grip, salgını, kapıda,
Yorumlar
Haber Yazılımı