301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 10:09 Bu haber 276 kez okundu
 
Demre kıyılarında rant mücadelesi
Demre’deki 12 bin 983 metrekarelik kıyı alanının işletme yetkisinin belediyeden habersizce alınarak MUÇEV’e 10 yıllığına ihalesiz bir şekilde kiralanmasına tepki gösteren İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, “Bu politika, son yerel seçimlerdeki siyasi tercihlerinden dolayı Demrelileri cezalandırma politikasıdır” dedi
Gündem Haberi
Demre kıyılarında rant mücadelesi

Demre Üçağız’daki Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12 bin 983 metrekarelik kıyı alanının işletme yetkisinin belediyeden alınarak MUÇEV’e 10 yıllığına kiralanmasına tepki gösteren İYİ Parti yönetimi bölgede basın açıklaması düzenledi. İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, İl Başkanı Mehmet Başaran, Milletvekili Hasan Subaşı, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk ve Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda kıyı alanının belediyeden alınıp MUÇEV’e verilmesi protesto edildi.

 

ANAYASA’YA AYKIRI

 

MUÇEV’in, iktidarın kıyı alanlarını ticarileştirme politikasının bir aracı olduğunu söyleyen İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, “İktidar; kamuya, yani vatandaşlarımıza ait olması gereken kıyı alanlarını hem ticarileştiriyor, hem de bunu vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini cezalandırmak için kullanıyor. Mevcut iktidar zihniyetinin bu tutumu hem Anayasaya, hem de Kıyı Kanunu’na açıkça aykırıdır” dedi.

 

“DEMRELİLER SİYASİ TERCİHLERİNDEN DOLAYI CEZALANDIRILIYOR”

 

Söz konusu devir işleminin Demre Belediyesi’nden habersiz, ihalesiz ve hukuksuz bir şekilde yapıldığını dile getiren Ergun, “Bu durum, Demrelilerin gelirlerinin Demrelilerden kaçırılması ve bundan sonra Demrelilerin faydalanamayacağı şekilde özel bir şirkete aktarılması anlamına gelmektedir. Açıkça ifade etmek gerekirse bu politika, son yerel seçimlerdeki siyasi tercihlerinden dolayı Demrelileri cezalandırma politikasıdır” diye konuştu.

 

SESSİZLİK DİKKAT ÇEKİCİ

 

Cumhurbaşkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaşananlara sessiz kalarak kamuoyunu aydınlatmamasının dikkat çekici olduğunu belirten Ergun, “İktidarın MUÇEV’in vergiden muaf olup olmadığını, muafsa hangi yasal çerçevede bu muafiyetin sağlandığını; değilse, şimdiye dek ne kadar vergi ödediğini kamuoyuyla paylaşması lazımdır” şeklinde konuştu.

 

“RANTA İZİN VERMEYECEĞİZ”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özellikle Ege bölgesindeki birçok sahili ihalesiz olarak Cumhurbaşkanlığı ve eski kamu bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı MUÇEV’e verdiğini dile getiren İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, “2014 yılında kurulan MUÇEV’e, ülkenin birçok noktasındaki sahiller, plajlar ve hatta ormanlık alanlar bile ihalesiz olarak verilmeye devam ediyor. İYİ Parti olarak, Antalya ve Demre’nin sahillerini, denizinin talan edilip, ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 

“İŞLEM HANGİ KANUNLA YAPILDI?”

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ise, “Kiralama işlemleri hangi kanun ve yönetmelik kapsamında ihale, ilan ve duyuru yapılmadan gerçekleştirilmektedir? Vatandaşların anayasal hakkı olarak kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanması hakkına zarar veren bu kiralamaların iptal edilmesi konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? İYİ Parti olarak halkımızın haklarının yandaş şirketlere verilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

“HUKUKİ HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ”

 

Demre’nin kaynaklarından Demrelilerin yararlanması için her türlü hukuki hakkın kullanılacağını kaydeden Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, “Belediyemizin tek gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümünü de günübirlik tekne turu düzenleyerek ekmeğini kazanan güzel yürekli hemşerilerimize ücretsiz kullandırdığımız, Üçağız İskelesi ve Otoparkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV’e kiraya verilmiştir. Bu kiralamadan, ancak haberdar olduk. Demre'mizin kaynaklarından yine Demre'mizin ve Demreli hemşerilerimizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” şeklinde konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Demre, kıyılarında, rant, mücadelesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı