301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:38 Bu haber 426 kez okundu
 
Çinliler Türk kirazı istiyor
BAİB ile ikili görüşmeler yapan Çinli kiraz ithalatçıları, Dünya’nın farklı ülkelerinden 7 bin konteynır kiraz ithal ettiklerini belirterek,Türkiye’den de ürün almak istediklerini söylediler.
Gündem Haberi
Çinliler Türk kirazı istiyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Çinli kiraz ithalatçıları ile Batı Akdenizli kiraz ihracatçılarını düzenlediği toplantıda bir araya getirdi. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar'ın başkanlığındaki toplantıda Türkiye'den Çin'e kiraz ihraç edilebilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu. Çinli ithalatçılar, dünyanın farklı ülkelerinden yılda 7 bin konteynır kiraz ithal ettiklerini bildirerek, Türkiye'den de ürün almak istediklerini ifade etti.

 

KİRAZ’DA SÖZ SAHİBİYİZ

Toplantıda konuşan Bahar, Türkiye'nin coğrafi ve iklim özellikleri nedeniyle dünyanın önde gelen kiraz üreticilerinden olduğunu söyledi. Bahar,  Rakımı düşük yörelerde erken dönemde başlayan kiraz üretiminin, yüksek rakımlara doğru yaz mevsimi sonuna kadar sürdüğü bilgisini paylaştı.  Başkan Bahar, "Çin, 2018 yılında 1 milyar dolarlık kiraz ithalatı gerçekleştirmiş.  Yaz mevsiminin hemen hemen tümünde kiraz  üretiminin sürdüğü Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatın çok az. Türkiye'nin Çin'e ihraç ettiği kiraz miktarı kabul edilebilir oranda değil” dedi.

 

KARANTİNA SIKINTISI

Karantina uygulamalarının da masaya yatırıldığı toplantıda, kiraz ihracatı için karantina uygulamalarının kabul edilebilir oranlarda olması talebinde bulunuldu. Avustralya ile Çin arasındaki  anlaşmayı örnek gösteren Çinli heyet, bu anlaşmaların örnek alınarak iki ülke arasında da anlaşmalar yapılması talebinde bulundu. Mevcut uygulamalarla ilgili zorluk çekileceğini dile getiren heyet, mevcut uygulamanın Türkiye'den Çin'e kiraz ihraç etmeyi güçleştirdiği bildirildi.  Çinli heyet, karantina uygulamalarının ihracat yapılabilir şekilde olması halinde Türkiye'den Çin'e ciddi oranda kiraz ihraç edilebileceğini söylediler.

Vildan Çalcı KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Çinliler, Türk, kirazı, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı