301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 12:02 Bu haber 194 kez okundu
 
CHP’li Özer’den torba yasa çıkışı: Çevre örgütleri müdahil olmalı
Türkiye Çevre Ajansı Kurulması ve ÇED sürecine etki edecek değişiklikleri içeren torba yasa teklifi TBMM Çevre Komisyonunda görüşüldü. Endişelerini dile getiren CHP’li Aydın Özer, “Çevrecilere, sanayicilere danışılmadan biz bunu genel kurula getirirsek ileride doğabilecek sorunları da beraberinde getirmiş oluruz” dedi
Siyaset Haberi
CHP’li Özer’den torba yasa çıkışı: Çevre örgütleri  müdahil olmalı

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanmış “Türkiye Çevre Ajansı Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” 12 Ekim tarihinde TBMM Başkanlığına verilmişti. Torba yasa tekniğine göre hazırlanmış 37 maddelik teklif TBMM Çevre Komisyonunda görüşüldü. ÇED sürecine etki edecek değişiklikler, büyükşehir belediyelerinin yetkileriyle gelirlerine ilişkin değişiklikler ve elektrikli scooter kullanımına dair düzenlemeyi içeren torba kanun görüşmelerinde söz alan CHP’li Aydın Özer, endişelerini dile getirerek yasanın bir alt komisyonda görüşülmesi gerektiğini ifade etti.

 

“SORUNLAR DA BERABERİNDE GELİR”

 

Torba yasa çalışmasıyla ilgili görüşlerini dile getiren TBMM Çevre Komisyonu üyesi ve CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, bir ortak aklın yakalanması gerektiğini belirterek, “Çevrecilere, sanayicilere danışılmadan biz bunu genel kurula getirirsek ileride doğabilecek sorunları da beraberinde getirmiş oluruz. Daha önce yapmış olduğumuz uzlaşı sistemi de burada biter” dedi.

 

“HEPİMİZİN DOĞASI”

 

Doğanın geleceğe miras bırakılması gerektiğini söyleyen Özer, “Çevre hepimizin çevresi, doğa hepimizin doğası. Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, biz çocuklarımızdan ödünç aldık. İki yıldır bu ülkede biz toplanmadığımız dönemde çok büyük çevre felaketleri yaşandı. Olur olmaz yerlere ÇED ruhsatları verildi. Antalya Valiliği, İbradı ilçemizdeki Sedir Ormanlarının göbeğine bir mermer ocağı ruhsatı verdi. ÇED gerekli değildir raporu verdi. Hem de İbradı ve köylerinin içme suyuna 500 metre mesafedeki bir yere. ÇED Genel Müdürlüğüne gittik. ‘Niye böyle bir yetkiyi kullanıyorsunuz?’ dedik. ‘Valiliğin böyle bir yetkisi var, bunun üzerine biz bir şey söyleyemiyoruz’ dediler” diye konuştu.

 

“BU İŞ SAKAT BAŞLAMIŞTIR”

 

Türkiye Çevre Ajansı’nın kuruluşu hakkında da konuşan Özer, “Diğer Avrupa ülkelerindeki kuruluş ve işleyiş mantığını eğer biz burada oturtuyorsak, eğer bilim adamları, çevreciler yani asıl muhatapları bu işin içinde olacaksa doğru bir iş yapıyoruz. Ancak bunu yapıyor olsaydık şu an çevreciler burada olurdu. Bunu bize en güzel söyleyecek çevrecilerdir. Eğer bugün çevre örgütleri bu işe müdahil değilse, asıl üretimi yapan sanayici ve iş adamları bu konuda ‘tereddüdümüz var’ diyorsa bu iş sakat başlamıştır” dedi.

 

“ALT KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLSÜN”

 

Yapılacak en ufak hatanın çiftçiyi de tarımı da bitireceğini kaydeden Özer, “Buna izin vermemek lazım. Benim naçizane tavsiyem şudur; bu konuyu burada oldubittiye getirmek yerine bir alt komisyonda bu işin görüşülmesi gerekir. Milli Eğitim Bakanlığında bir hata yaparsınız bunu bir iktidar gelir düzeltebilir, bütçede bir hata yaparsınız, biraz para kaybedersiniz başka bir şekilde düzeltilebilir. Ama ekolojik dengeyi bozarsanız geriye getiremezsiniz” şeklinde konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: CHP’li, Özer’den, torba, yasa, çıkışı:, Çevre, örgütleri, , müdahil, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı