Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 10:44 Bu haber 761 kez okundu
 
CHP'li Kumbul; “Bizde biat kültürü yok”
Tek adayla seçime girme konusunda düşüncelerini aktaran CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Bizde aday olacak birinin önüne hiçbir gücün çıkma şansı yok. Bizde biat kültürü yok. Yukarıdan siz aday olmayın denme ihtimali yok” dedi
Siyaset Haberi
CHP'li Kumbul; “Bizde biat kültürü yok”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, ilçe başkanlarıyla bir araya gelerek kongre sürecini değerlendirdi. Toplantı öncesi basın açıklaması yapan il ve ilçe başkanları gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Kumbul, kongre sürecine girdiklerini bu süreçte, Döşemealtı ve Akseki ilçe başkanlarının tekrar aday olmayacağını, kendisinin ise İl Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

 

OY ORANLARI DÜŞTÜ

 

Genel seçim sürecinde oy oranında düşüş yaşanmasını İYİ Parti’nin kurulmasına bağlayan Kumbul, “Antalya’da genel seçim geçirdik, şimdi tabloya baktığımız zaman zaman seçim sonuçlarıyla ilgili eleştiriler görüyoruz. Genel seçimde Antalya’daki oy oranlarına baktığımızda CHP’nin yüzde 7, AK Parti’nin yüzde 13, MHP’nin yüzde 40 oy kaybettiğini görüyoruz. Baktığımızda Türkiye’nin her yerinde bütün partilerin oylarının düştüğünü görüyoruz. Çünkü siyasete yeni bir parti katıldı” dedi.

 

ANTALYA’DA BAŞARILIYIZ

 

Genel seçimlerde Antalya’nın Türkiye’de CHP adına en çok oy alan 15’inci il olduğunu kaydeden Kumbul, “AK Parti 7 olan vekil sayısını 6’ya düşürdü. MHP 2 olan vekil sayısı 1’e düşürdü. CHP’nin 5 vekili vardı yine 5 vekil çıkarttı. Yeni kurulan ittifak ortağımız İYİ Parti 3 milletvekili çıkarttı ve milletvekili olmayan HDP 1 milletvekili çıkardı. Yani yoğun olarak AK Parti ve MHP’nin oy oranın daha çok düştüğünü görüyoruz” ifadelerine yer verdi. CHP’nin en çok oy kaybettiği iller arasında Antalya’nın ilk 20’de bile olmadığını açıklayan Kumbul,  İYİ Parti’nin en çok oy aldığı 3’üncü ilin ise Antalya olduğunu belirtti.

 

BELEDİYE ÇALIŞMALARI BELİRLEYİCİ OLACAK

 

Belediye başkanlarının çalışmalarının önümüzdeki genel seçimleri etkileyeceğinin altını çizen Kumbul, “Yerel seçimlerde Antalya’da yüzde 50’nin üzerinde 700 binin üzerinde oy alarak Büyükşehir Belediyesini kazandık. 12 ilçede aday göstermiştik, 8’inde kazandık. İttifak ortağımız olan İYİ Parti 2 ilçede seçimi kazandı. Bu tarihimizdeki en büyük başarılardan bir tanesidir. Genel seçimlerde CHP’nin kazanmasında en büyük katkı belediye başkanlarımızın çalışması olacak” diye kaydetti.

 

İTTİFAK DEVAM EDECEK

 

Genel seçimde millet ittifakının bir arada duracağı sinyallerini veren Kumbul, “Ben inanıyorum ki, Millet İttifakı seçimlere beraber katılacak ve bu seçimlerden başarı ile ayrılacaktır. Son günlerde MHP ve AK Parti’nin genel başkanlarının, genel başkanımıza ve partimize ağza gelmeyecek hakaretlerde bulunduğunu görüyoruz. Bunlar gidişin birbaşlangıcı. Biz asla onların seviyesine inmeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi herkesi kucaklayarak siyaset yapmaya devam edeceğiz. Bütün partilere oy veren seçmenlere bir gözüyle bakıyoruz. Biz bu memlekette hep beraber yaşıyoruz. Onun için hiçbir partinin genel başkanına hakaret etmedik ve etmemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ VURGUSU

 

Kongre süreciyle ilgili bilgi veren Kumbul, tekrar il başkanlığına aday olacağını duyurdu. CHP’de parti içi demokrasi olduğuna değinen Başkan Kumbul, tek adayla seçime girme sorularını şu şekilde yanıtladı; “Bizde çıkacak herhangi bir adayın önüne hiçbir gücün çıkma şansı yok. Bizde biat kültürü yok. Yukarıdan siz aday olmayın denme ihtimali yok. Bu seçimlerde hem ittifak yaptığımız partilerle hem parti içinde gerçekten birlik ve beraberlik sağlandı. Genel başkanlık bizim bu birlik ve beraberliğimizin bozulmasını istemiyor” ifadelerine yer verdi.

 

ŞEHİT TARTIŞMASINDA SESSİZLİĞİNİ BOZDU

 

Geçtiğimiz günlerde Kepez belediye meclisine CHP kontenjanından giren Mustafa İlhan2ın üyesi olduğu isim tespit komisyonunda alınan Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in isminin bir caddeye verilmesiyle ilgili karara şerh koyması tartışmalara neden olmuştu. Konuyla ilgili yanlış anlaşılma olduğunu dile getiren Kumbul, “Ben Ankara’daydım, hemen ilçe başkanımızla konuştum. Buradaki bir şerh değil, oradaki meclis üyemizin dile getirdiği başka bir durum söz konusu. Şehit isminin verilmesi değil, şehit isminin sokaklara, yollara değil daha büyük yerlere verilmesiyle ilgili arkadaşımızın söylemek istediği. Kendisini kamuoyunda biraz yanlış anlattılar. Bu yanlış bir anlaşma sonrası yaşanan bir durum. Biz parti olarak bu ülkenin hem kuruluşunda hem de kurtuluşunda yer alan bir partiyiz. CHP, ülkemiz için şehit vermiş bir parti. Bir saygımız ve sevgimiz var, böyle bir şeyin CHP gurubundan olma şansı yok” şeklinde konuştu.

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: CHP'li, Kumbul;, “Bizde, biat, kültürü, yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı