301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 17:35 Bu haber 312 kez okundu
 
CHP’li Cavit Arı: Ziraat Bankası tüccarlık yapıyor
CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Ziraat Bankası’nın doğrudan çiftçiden ürün alımı yaparak, market zincirlerine kendisinin mal tedarik ettiği bir ticari faaliyete başladığına yönelik haberlerin doğru olup olmadığına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi vererek konuyu meclise taşıdı
Siyaset Haberi
CHP’li Cavit Arı: Ziraat Bankası tüccarlık yapıyor

T.C. Ziraat Bankası’nın doğrudan çiftçiden ürün alımı yaparak market zincirlerine kendisinin mal tedarik ettiği bir ticari faaliyete başladığı, bir başka deyişle tüccarlığa soyunduğu yönünde haberler olduğunu dile getiren CHP’li Arı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye söylentilerin doğru olup olmadığını sordu.

 

KOMİSYONCU ARADAN KALDIRILIYOR

 

Bu ticari faaliyetle komisyoncuların aradan kaldırılarak tüketicilere uygun fiyatla ürün temini sağlandığı yönünde haberler olduğunu söyleyen Arı, “Ülkemizde marketten alışveriş yapmayan ve bulunduğu köyde, kasabada, ilçede market olmayan birçok yerleşim yeri vardır. Sadece market zincirlerini düşünerek yapılacak olan bu faaliyette kazanan yine market zincir sahipleri olacaktır. Çiftçimizin neredeyse tamamı komisyonculara ve tüccarlara borçludur. Borçlu çiftçiden mal alımı mümkün gözükmemektedir. Yapılacak olan bu faaliyet, ileride çiftçi ile komisyoncusunun hatta ilaç bayisinin arasını açacak ve borçlanmadan dolayı gerek hacizler gerekse ticari iflaslar doğacaktır. Ziraat Bankası asli görevi olan yani bildiği iş olan tarımsal kredilerle planlı üretime destek olmalıdır” dedi.

 

ZİRAAT BANKASI TÜCCARLIĞA MI SOYUNDU?

 

Arı, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “T.C. Ziraat Bankası’nın doğrudan çiftçiden ürün alımı yaparak market zincirlerine kendisinin mal tedarik ettiği bir ticari faaliyete başladığı, diğer bir deyişle tüccarlığa soyunduğu haberleri doğru mudur? Bu haber doğru ise, başlatılan bu ticari faaliyet T.C. Ziraat Bankası’nın asli görevi olan çiftçimize tarımsal kredi desteği sağlamak ile ne kadar örtüşmektedir? Çiftçimizin neredeyse tamamı komisyoncu ve tüccara borçlu iken nasıl olacakta ürün tedariki sağlanacaktır? Sadece az sayıdaki borcu olmayan çiftçinin ürününü mü alınacaktır? T.C. Ziraat Bankası ürün fiyatlarını neye göre ayarlayacak? Piyasayı nasıl belirleyecek? Tarım Kredi Kooperatifleriyle birlikte mi hareket edecektir?”

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: CHP’li, Cavit, Arı:, Ziraat, Bankası, tüccarlık, yapıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı