301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 12:59 Bu haber 782 kez okundu
 
CHP’li Aydın Özer: “Çiftçi ve besiciyi yanlış politikalar batırdı”
TBMM Genel Kurulunda yaz seracılarının ve kırmızı et üreticilerinin sorunlarını dile getiren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Barışçıl olmayan Orta Doğu politikaları yüzünden yüz binlerce yaz seracımız şu an batmış durumda, kırmızı et üreticisi ise kombineye kestirdiği etin ücretini üç aydır alamıyor” dedi
Siyaset Haberi
CHP’li Aydın Özer: “Çiftçi ve besiciyi yanlış politikalar batırdı”

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM Genel Kurulunda çiftçinin sorunlarına değindi. Yaz seracılarının Irak ve Suudi Arabistan gibi önemli Orta Doğu pazarını kaybettiklerini dile getiren Özer, “Barışçıl olmayan Orta Doğu politikaları yüzünden yüz binlerce yaz seracımız şu an batmış durumda” dedi. Kırmızı et üreticilerinin de sorunlarına değinen Özer, “Türkiye şu anda etçilik konusunda tam bir fiyasko içerisinde. Etini kombineye kestiren üretici temmuzdan beri parasını alamıyor” diye konuştu.

 

“ORTA DOĞU PAZARINI KAYBETTİK”

 

3 Temmuz tarihinde TBMM kürsüsünden yapmış olduğu ‘Akdeniz’de ikinci mahsul domatesçiler yangında’ konuşmasını hatırlatan Özer, Yaz seracılığının da aynı tehlike ile karşı karşıya kalmasının muhtemel olduğu uyarısında bulunduğunu ifade ederek, “Yaz seracılığının en büyük pazarı Irak ve Suudi Arabistan’dı. Ancak iktidar partimiz bu konuda en ufak bir hareket etmedi. Özellikle domates üreticimiz olmak üzere barışçıl olmayan Orta Doğu politikaları yüzünden yüz binlerce yaz seracımız şu an batmış durumda. 2 TL’ye maliyeti olan domatesi 70 kuruş ortalama ile satmak zorunda kaldılar. Bugün artık hepsi borcunu ödeyemeyecek duruma geldi. Aynı durum yumurta üreticileri için de geçerli. Türkiye’de en büyük pazarları olan Irak’ı kaybettiler. Irak yumurta almadığı için bugün yumurta üreticilerimizin hepsi zorda” şeklinde konuştu.

 

“ÜRETİCİ KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞMELİ”

 

Yaz seracılarının biraz olsun rahatlaması için işletme kredisi faiz oranları ile ilgili düzenleme yapılması gerektiğini dile getiren Özer, “Araç kredisi ve konut kredisi faiz oranlarını yüzde 11’lere çeken iktidar artık üretici kredisi faiz oranlarını da yüzde 4’lere indirmek zorundadır. Daha önce çekilmiş krediler de yapılandırılmalıdır” önerisinde bulundu.

 

PUANLAMA SİSTEMİ ZARAR GETİRİR

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın getirmeyi planladığı puanlama sistemine ilişkin de konuşan Özer, “Bu puanlama sistemi ile mazot ve gübre desteği tamamen kaldırılacak, çiftçinin canını yakan ve üretim yapmasının önündeki en büyük engel olan yüksek girdi maliyetleri daha da artacak. Havza planlaması bitecek” dedi.

 

KIRMIZI ET SKANDALI

 

Kırmızı et üreticilerinin de yokluğa mahkum edildiğini söyleyen Özer, “Kırmızı ette tam bir skandal yaşanıyor. Türkiye bir yandan canlı hayvan ithal ediyor. Diğer yandan devletin kurumu olan et ve süt kurumunun depolarında elli bin ton dondurulmuş et bekliyor. Bu depolardaki elli bin ton et, daha otuz sekiz bin tonken ihaleye çıkartılıyor. Ancak hiç kimse ihaleye katılmıyor. Bu arada 8 bin ton daha dondurulmuş et ithal ediyoruz. Şimdi de bu etler ihracat şartıyla ihaleye çıkartılacak. Eğer bu etlere bugün de sahip çıkılmazsa bunlar çöpe gidecek. Kamu zararı olarak bütün milletimizin sırtına yüklenecek” diye konuştu.

 

“ETİNİ KOMBİNEYE KESTİREN ÜRETİCİ PARASINI ALAMIYOR”

 

Besicilerin kilo alma dönemini 10 ayda tamamlayan danalar için aylık 400 TL yem masrafları bulunduğunu aktaran Özer, “Sadece Konya’da 5 bin büyük baş hayvan kesim bekliyor. 50 bin de soğuk hava deposunda var. Kombine ise kendisine kota koymuş, haftalık 200 hayvan kesiyor. Besicinin de eline bir tane dilekçe dayatıyorlar. Dilekçelerde, kombinelerin hayvanı kesip parasını istediği zaman vereceği yazıyor. Kısacası Türkiye şu anda etçilik konusunda tam bir fiyasko içerisinde. Temmuzdan beri etini kombineye kestiren üretici parasını alamıyor” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: CHP’li, Aydın, Özer:, “Çiftçi, ve, besiciyi, yanlış, politikalar, batırdı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı