301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
09 Ağustos 2019 - Cuma 16:24 Bu haber 3623 kez okundu
 
CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul: “İşini yapmayanlar yer işgal etmesin”
CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, belediyelerde çalışıp işini yapmayan insanların orada yer işgal etmesini ve vergilerden maaşlarını almalarını kabul edemeyeceğini söyledi. Kumbul, “Bizim örgüt olarak belediye başkanlarına isim isim şunları çıkartın, bunlar kalsın, bunlar gitsin dememiz söz konusu değildir“ dedi.
Haftanın Sohbeti Haberi
CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul: “İşini yapmayanlar yer işgal etmesin”

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, gazetemize verdiği röportajda Antalya’nın seçimden sonraki durumunu değerlendirdi. Belediye işlerine müdahale etmediklerini ifade eden Kumbul, belediyelerin borçları olduğu gerçeğinin bahane olmadığını söyledi. Kumbul, kimsenin ilk 6 ay içerisinde mucize beklememesi gerektiğini söyleyerek, 5 yıl içinde vadettikleri projelerin tamamlanacağı bilgisini verdi.

 

Hazel Berkalp : CHPBelediye Başkanları Çalıştayı'nda konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, orada skandal sözlere imza atmıştı. Kendisi belediye başkanlarına verdiği talimatta, belediye çalışanlarında torpile yer olmadığına değindi. Kılıçdaroğlu, “Milletvekili aradı onun akrabasıymış' hiç dinlemeyeceksiniz. 'Genel Başkanın akrabası' hiç dinlemeyeceksiniz kapının önüne koyacaksınız” dedi. Bu söylemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ahmet Kumbul:En başından beri belediyelerde de, devlette de liyakata önem verdik. Bütün atamaların işe alımların ve yer değişikliklerin hepsinin liyakat ile olması gerektiğini söyledik. Gerçekten işini hakkıyla yapan insanların çalışmaya devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsun, işini hakkıyla yapanların görevlerine devam etmesini istiyoruz. Onların işten çıkarılmasına belediye başkanlarımız da, biz de sıcak bakmıyoruz. Bugüne kadar gerçekten işe gitmeden çalışmadan maaş aldıysa, mesai saatlerini aksattıysa, mesai saatleri içerisinde çıkıp bir siyasi partinin adayına çalıştıysa bu arkadaşlarımızın da gönderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu benim Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak fikrim. Burada son kararı verecek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımızdır.

 

Örgüt olarak belediye işlerine karışmamayı tercih ediyorsunuz. Peki, çalışmayıp maaş alanlar ya da mesai saatinde işini aksatanlar ile ilgili bir yaptırımınız oldu mu?

Biz örgüt olarak belediye başkanlarına isim isim şunları çıkartın bunlar kalsın bunlar gitsin dememiz söz konusu değildir. Belediye işlerine müdahale etmemiz de söz konusu değildir. Ama ben işini yapmayan insanların orada yer işgal etmesini ve cebimizden çıkan vergilerle onlara maaş ödenmesini asla kabul edemem. Ama işini yapan hangi partiye oy vermiş olursa olsun devam etmeli.

 

Yaklaşık 4.5 aydır CHP’nin belediyecilik anlayışı ile yönetilen bir Antalya var. Bu 4.5 ayı değerlendirir misin?

Bir yılın yarısı bitti sayılır, geriye 4.5 yıl kaldı. Kent bir nefes aldı. Kent rahatlamıştır ama önümüzdeki yıl halkımız çok ciddi bir değişim görecektir. Ben bu konuda acele edilmesini ya da bir şeylerin çok hızlı değişmesini, projelerin tamamının ilk 6 ay içinde uygulamaya konmasının beklenmesinin uygun olmadığını düşünüyorum. Özellikle birçok şirketi olan Büyükşehir Belediyesi’nde, çok geniş bir coğrafyaya sahip olan Antalya’da 19 ilçede başlayan, devam eden, henüz başlamamış ama ihalesi yapılmış olan, bitmeye yakın, daha önce bitmiş ama borçları ödenmesi gereken projelerin kontrolleri, mali yapıların kontrolleri ve bundan sonraki yapılanması, yeni projelerin yapılanması ve 4.5 yıla yayılması gibi birçok konuda program yapılması gerekiyor. 5-6 ay içinde hiçbir belediyeden hiç kimse mucize beklememeli. Ama 5 yıl içinde o belediyeden beklenti karşılanamamışsa halk 5 yıl sonra sandıkta bunun hesabını soracaktır. Biz bunun farkındayız bu nedenle projelerimizi bir an önce hayata geçireceğiz.

 

Geçmiş dönemde başlatılan bazı projelerin iptal edileceği söylendi, yeni bir projeye de henüz başlanmadı. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Öncelikle hem büyükşehir için hem de ilçe belediyeler için özellikle daha önce bizim yönetmediğimiz Kumluca, Finike, Gazipaşa ve Büyükşehir’de belediyelerin çok ciddi borçları var. Kumluca hariç diğer belediyelerimizde bütçelerinin iki katı borcu var. Bunu bahane olarak söylemiyorum ama bunların bir an önce yapılandırılması gerekiyor. Bu borçlar nasıl yapılmış hakkaniyetle incelenmesi gerekiyor. Seçime iki üç ay kala verilen ihaleler var. Bunların bedelleri çok yüksek. Bu projeler ve ihaleler şu an değerlendiriliyor ve gereksiz maliyeti olanlar iptal ediliyor. Şu anki mali yapıda bunların yapılması sıkıntı yaratacaktır. Bu nedenle son iki üç ayda yapılan büyük ihaleleri özellikle belediyemiz iptal ediyor. Bunlar sonraki süreçlerde faydalı olanlar varsa değerlendirilecek. Seçimde vadettiğimiz şeyleri farkındayız. Yapılanmaları bitirir bitirmez önümüzdeki süreçte tüm projelerimizi teker teker hayata geçireceğiz.

 

Hazel BERKALP

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: CHP, İl, Başkanı, Ahmet, Kumbul:, “İşini, yapmayanlar, yer, işgal, etmesin”,
Yorumlar
Haber Yazılımı