301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 16:39 Bu haber 976 kez okundu
 
CHP 96 yaşında
CHP’nin 96’ncı yıldönümü kutlamalarında konuşan İl Başkanı Ahmet Kumbul, “CHP, aydınıyla, işçisiyle, yoksuluyla, iş insanıyla tüm halkın öz partisidir” dedi.
Gündem Haberi
CHP 96 yaşında

96 yıllık onurun ve mutluluğun haklı gururunu yaşadığını söyleyen CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Cumhuriyet Halk Partisi, ümmet toplumunu çağdaş bir topluma dönüştüren, egemenliği gökyüzünden yeryüzüne indiren devrimlerin ve devrimcilerin partisidir. Emperyalizme ve sömürüye karşı halkına güvenip ulusal kurtuluş savaşını başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü Lozan Antlaşması’nda diplomasi destanı yazan milli şef, İsmet İnönü’nün, partiyi demokratik sol ideoloji ile tanıştıran, ‘ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen’ diyen Bülent Ecevit’in partisidir” diye konuştu.

CHP’nin 1980 darbesiyle kapatılıp yeniden açıldığı 1922 tarihine kadar Sosyaldemokrat Halkçı Parti çatısı altında siyasetini sürdürdüğünü dile getiren Kumbul, “Cumhuriyet Halk Partisi siyasetin zarif beyefendisi, evrensel değerlerin takipçisi, demokratik ve özgür bir Türkiye için mücadele eden dünyaca ünlü fizik profesörü Erdal İnönü’nün partisidir. CHP, ABD öncülüğündeki 1 Mart Savaş Tezkeresi’nin mecliste reddedilmesi sonucunu doğuran direnişin önderliğini yapmış Antalyalı Deniz Baykal’ın partisidir” dedi.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da değinen Kumbul, “CHP, ülkemizin hak, hukuk ve adalet talebini herkes duysun diye Ankara’dan İstanbul’a 25 günde 430 kilometre yürüyen, milyonlarla Maltepe mitingi yapan, seçimlere katılabilsin diye demokrasi adına İyi Parti’ye 11 milletvekilini gönderen Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisidir” şeklinde konuştu.

 

“CHP HALKIN ÖZ PARTİSİDİR”

CHP’nin tüm bu değerlerin ötesinde tüm halkın öz partisi olduğunu savunan Kumbul, “CHP, devleti, cumhuriyeti ve demokrasiyi kuran, yoksulları ve ezilen kesimleri koruyan, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini, laikliği, barışçıl ve hakça bir dünya düzeninin kurulmasını vazgeçilmez temel ilkeleri olarak kabul eden bir partidir” dedi.

 

“ATATÜRK’ÜN ESERİ İLELEBET YAŞATILACAK”

CHP’liler olarak omuzlarında taşıdıkları tarihi sorumluluğun farkında olduklarını söyleyen Kumbul, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Benim iki büyük eserim var; biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” sözlerini hatırlatarak emaneti olan bu eseri ilelebet yaşatacaklarını ifade etti.

Başta CHP’nin kurucu başkanı ve önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, CHP’ye emeği geçen herkesin önünde saygıyla eğildiğini aktaran Kumbul, “Her türlü baskı ve yıldırma politikasına karşı direnen ve Atamızın emanetine sahip çıkan partililerimizi saygı ve minnetle selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı. 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: CHP, 96, yaşında,
Yorumlar
Haber Yazılımı