301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 12:18 Bu haber 914 kez okundu
 
ÇGD'den kültür gezisi
ÇGD’nin düzenlediği kültür gezisi ile Antalyalı gazeteciler Akseki -İbradı bölgesindeki tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti. ÇGD’li gazeteciler, gezi kapsamında ÇGD üyesi Mustafa Üstün’ün anma törenlerine de katıldı
Kültür Haberi
ÇGD'den kültür gezisi

 

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte Akseki ve İbradı ilçelerine gezi düzenlendi. Etkinlik kapsamında ÇGD Akdeniz Şubesi önceki dönem başkanlarından ve Akdeniz İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Hasan Üstün'ün kardeşi Mustafa Üstün'ün ölümünün birinci yıldönümü anma törenine de katıldılar.

ÇGD’li gazeteciler, Akseki, İbradı ilçeleri; Ormana, Ürünlü Mahalleleri ve Altınbeşik Mağrasını ziyaret edip, yöre halkıyla bir araya geldi. Yöre kimliğiyle bütünleşmiş, ilçe ve mahallelerin simgesi haline gelmiş tarihi ve otantik mekanları ziyaret eden gazeteciler,geçtiğimiz yıl yaşamını kaybeden kent tarihçisi - arşivci Mustafa Üstün'ün ölüm yıldönümü için düzenlenen anma programına da katıldılar. ÇGD Antalya Şube Başkanı Engin Korkmaz, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyelerinden Hasan Üstün ve ailesi başta olmak üzere İbradılı ailelerin desteğiyle geziyi gerçekleştirdiklerini belirterek, "İbradı, Antalya tarihinde önemli yere sahip, çok önemli devlet ve bilim insanları yetiştirmiş bir ilçemiz. İbradı, Akseki ve Ormana, bölgeye has düğmeli evleriyle kültür turizminin en önemli uğrak yerleri arasına girdi. Hafta sonunda gerçekleştirdiğimiz iki günlük gezimizde bölgenin kültür tarihi ve bölgeye has düğmeli evler mimarisi konusunda yerinde bilgiler edinme fırsatı bulduk. Gezimizin gerçekleşmesi için bize destek veren Hasan Üstün hocamıza, ailesine ve komşularına teşekkür ediyoruz. İbradı gezimize rehberlik eden Halis Yörür, Ormana gezimize rehberlik eden Zeki Cengiz ve Ürünlü'deki atölye evinde bizi ağırlayan Nurhayat Varol'a da ayrıca teşekkür ediyoruz" dedi.

TARİH KOKAN AKSEKİ

Muratpaşa Belediyesi'nin sağladığı ulaşım desteğiyle başlayan gezinin ilk durağı Akseki Etnografya Müzesi oldu. 1840 yılında Hacı Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan konak torunları tarafından Türkiye Diyanet Vakfı'na bağışlandı. Antalya Valiliği tarafından restore edilen ve halk arasında "Müftülük Evi" olarak bilenen konak, Diyanet Vakfı ile Akseki Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Etnografya Müzesi olarak düzenlendi. Müze Müdürü Mehmet Soylu,Akseki'ye has sivil konut mimarisine örnek teşkil eden müzede, Akseki'nin geleneksel yaşam kültürü yanında bölgenin ekonomik yapısını da simgeleyen 3 bin 500 civarında eserin sergilendiğini söyledi. Akseki ziyaretinin ikinci durağı "Ben Aksekiyim Resim Müzesi" oldu. Mehmet Soylu, müzedeki fotoğraflarda aktarılan eşyalar, eski meslekler ve bölgeye özgü bitkiler hakkında bilgiler aktardı.

DOĞAYLA İÇ İÇE OSMAN AMCA

Müze ziyaretlerinin ardından İbradı'ya hareket eden ÇGD heyeti, Üzümdere Irmağı üzerinde bulunan HandostRestaurant'taki öğle yemeğinin ardından adını ırmaktan alan Üzümdere Mahallesi'ne geçti; burada 13 dönümlük bahçesi içinde doğayla iç içe yaşam süren Osman Amca'yı (Osman Yavuz)ziyaret etti. İçme ve sulama suyunu Üzümdere'yle bahçesi arasında açtığı arklardan karşılayan Osman Amca,elektriğini de su kuvvetiyle döndürdüğü çarka bağlı dinamo aracılığı ile sağlıyor. Yalnızlığı ve yaşlılığı nedeniyle bahçeyi çekip çevirmekte zorlandığını belirten Osman Amca'nın bakmak zorunda olduğu iki de kardeşi varmış. Bahçeyi bu nedenle satmak zorunda olduğunu belirten Osman Amca, "Bahçeyi turistik tesis kurmak amacıyla isteyenler oldu. Ama ben buranın doğal ortamının bozulmasını istemiyorum. Buradaki geleneksel üretimin devam ettirilmesini istiyorum. Ziyaretime gelenler, 'Aaa ne güzel bir yer, ne güzel bir yaşam' deyip, benimkine benzer bir yaşam sürmek istediklerini söylüyorlar; ama kent hayatından feragat edip buralara gelmeye de cesaret edemiyorlar. Kooperatiflere filan çağrı yaptım. Gelsinler, buradaki geleneksel üretimi bozmadan devam ettirsinler" dedi. 

HALİS HOCA’DAN KÜLTÜR TURU

Osman Amca'ya veda ettikten sonra İbradı'ya geçildi. ÇGD heyetine İbradı'yı orada doğup büyüyen emekli öğretmen Halis Yörür gezdirdi. İlçe içinde bulunan tarihi konaklar ve düğmeli evler hakkında yerinde bilgiler aktaran Halis Yörür, İbradı'nın asırlık kestane ağaçları, özel olarak da "Arapastık" denilen kestane ağacı hakkında bilgiler verdi. Halis Yörür, Osmanlı İmparatorluğu’na sayısız ulema yetiştirmiş İbradı'nın çok sayıda Cumhuriyet aydını da olduğunun altını çizdi. Kadı Abdurrahman Paşa, İbradı deyince ilk akla gelen isim. Aralarında üst düzey devlet görevlileri, iş insanları, bilim insanları, politikacı, modacı, sanatçı ve edebiyatçıların bulunduğu Yahya Minkari, Sadi Irmak, Kasım Gülek, Ali Bozer, Yüksel Bozer, Safa Giray, Korkut Boratav, Pertev Naili Boratav, Zeki Başeskioğlu, Muammer Aksoy, Orhan pamuk, Ayşe Kulin, Nazlı Ilıcak, Ömer Çavuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Osman Sipahioğlu,. Faik Yılmaz İpek, Hazım Türegin gibi isimler, İbradı doğumlu, anne - baba tarafından İbradılı ya da İbradı'yla yakın akrabalığı olan isimlerden bazıları.

'ARAPASTIK' AĞACI

İlçede bulunan "kadı konakları"ulemanın ikametgâhı olma yanında, mahkeme işlevi de görmüş. Halis Yörür “Kadı Mezarlığı” denilen ilçe mezarlığında bulunan tarihi mezarlar ve bu mezarların özellikleri, kimlere ait oldukları hakkında da bilgiler aktardı. Asırlık ağaçlarla kaplı kestane ormanı niteliğindeki mezarlığın yanında bulunan anıtsal ağaç "Arapastık"ın hikâyesi, İbradı tarihi açısından önemli bir yere sahip. ArapastıkKestanesi, adını siyahi köle Zeynep'in trajik sonundan alıyor. Rivayete göre, ağası Mustafa Efendi, Zeynep'i eşi Said’den ayırıp satması için, kardeşi İbrahim Efendi'ye gönderir. Buradan kaçan Zeynep, intikam almak için Mustafa Efendi'nin konağını yakar. Yangın tüm İbradı'ya yayılır, ilçedeki çok sayıda konak ve ev yanıp kül olur. Yapılan yargılamanın ardından Zeynep idam cezasına çarptırılır, ceza bu ağaçta infaz edilir. ArapastıkAğacı'nın bir dalı kökünden kırıktır. İbradılılar, Zeynep'in asıldığı dalın bu dal olduğuna inanırlar. İnfazı kendine yediremeyen ağaç dalını kırıp, kendi dışına atar.

ORMANA İYİ KORUNMUŞ

İlk günün akşamında kent yaşamından kaçıp Ürünlü Mahallesi'ne yerleşen Nurhayat Varol'un belgesel filmi izlendi. ÇGD gezisinin ilk gün programı, bu gösterimle sona erdi. Gazeteciler ikinci gün mahalle sakini zeki Cengiz'in rehberliğinde Ormana'nın ünlü düğmeli evlerini ziyaret edip, evler ve yöre mimarisiyle ilgili bilgiler aldılar. Ormanalı iş insanlarının yaptırıp hizmete açtığı  Yaşlılar Evi, mahallenin en çok dikkat çeken yapılarından biri. Ormanalıyaşlılar, ahşap ve taş mimarisiyle bu seyirlik yapı içinde, sedir kokuları arasında, ücretsiz şekilde keyifli yaşam bir sürmekteler. Ormana'da bulunan düğmeli evlerin tamamına yakınının koruma altına alındığını, mahallede betonarme yapının yok denecek kadar az olduğunu hatırlatalım. Ormana'nın düğmeli evleri arasında "Cemalim Cemalim" türküsünün kahramanı Karatay'ın konağı da bulunuyor. Bir aşk hikâyesi nedeniyle vurulup yaşamından edilen Karatay'ın torunları, dedelerinin konağını restore ettirip, bölge kültürünün bir parçası kılmışlar.

ALTINBEŞİK'TE KEYİFLİ ANLAR

ÇGD heyeti, Ormana turunun ardından Altınbeşik Mağarası'na geçip, botlarla mağarayı gezip, keyifli anlar yaşadılar. Büyükşehir Belediye şirketlerinden ANSET'in işletmesini üstlendiği mağarada, botlarla 150 metre kadar ilerlenebiliyor. Profesyonel dağcı ve mağaracılar 15 kilometre uzunluğunda olan Altınbeşik Mağarası'nın 5 bin metrelik bölümünü keşfetmişler. Mağara, adını üzerinde bulunan Altınbeşik Tepesi'nden almış. Yaz ayları boyunca ziyarete açık olan mağara, bu aylarda her gün 300 ile 800 kişi arasında konuk ağırlıyormuş.

KENT YAŞAMINDAN KÖY YAŞAMINA

ÇGD gezisinin son durağı yine düğmeli evleriyle ünlü Ürünlü Mahallesi oldu. Ürünlü'de gazetecileri kent yaşamından uzaklaşıp Ürünlü'ye yerleşen Nurhayat Varol ağırladı. Ürünlü'de satın aldığı düğmeli evde sakin bir yaşam süren Nurhayat Varol, tanınmış bir fotoğraf sanatçısı. 10 yıl kadar önce Ürünlü'ye yerleşen Nurhayat Varol,beş yıldır 12 ay boyunca Ürünlü'de yaşıyor. Daha önce ahır ve samanlık olarak kullanılan alt katı sergi salonu ve atölye olarak değerlendirenNurhayat Varol, fotoğraf sanatı yanında çektiği belgesellerle de tanınıyor. Komşusu olan "Kübra" adlı yaşlı kadının yaşamından kesitler sunun belgesel, filmi izleyen gazetecilerin büyük beğenisini kazandı. 

YILKI ATI SÜRPRİZİ

Ürünlü'den hareket eden gazeteciler dönüş yolculuğunu İbradı'yı Manavgat ve Beşkonak'a bağlayan "AvasunYolu"ndan yaptılar. Dönüş yolculuğunun iki heyecanlı karşılaşmasından ilki yılkı atları oldu. Yolun sağında bulunan düzlükte yayılmakta olan atlar, gazeteciler fotoğraf yarışına girince ürküp kaçtılar. Avasun Yolu'nun ikinci sürprizi Oymapınar ve Managat Barajlarını neredeyse kuşbakışı gören manzara oldu. VİLDAN ÇALCI KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ÇGD'den, kültür, gezisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı