301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 10:33 Bu haber 500 kez okundu
 
'Çeşmeden Su İçilmez'
Son zamanlarda Yerel Seçim gündemini oldukça meşgul eden ‘Çeşme suyu içilir mi? İçilmez mi?’ tartışmalarına su satıcıları “İçilmez” yanıtını verdi.
Gündem Haberi
'Çeşmeden Su İçilmez'

Menderes Türel ve Muhittin Böcek’in seçim meydanlarında atıfta bulundukları su polemiği gittikçe artarken Türel’in “Suyu çeşmeden içiyorum” sözlerine su satıcılarından cevap geldi. Muhittin Böcek’in ‘Halksu’ projesini de değerlendiren esnaf, “Sudan alınan ÖTV ve KDV’de indirime gidilsin, biz de ucuzlatırız” şeklinde öneriler sundu.

 

“YEMEKLERDE DAHİ KULLANILMAZ”

Su polemiği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Su Satıcısı Mehmet Yetim, Türkiye’de her şeyde olduğu gibi su konusunda da belli başlı sorunlarla karşılaşıldığını belirterek, “Antalya’daki çeşme suları içilmez, yemeklerde dahi kullanılmaz” dedi. Yaklaşık bin 500 aboneleri bulunduğunu belirten Yetim, su fiyatları ile ilgili, “Özellikle girdiler çok yüksek. Biz de vatandaşa ucuz su satmak istiyoruz ancak mümkün değil. Elimizden geldiği kadar kendi bütçemize orantılı indirim yapmaya çalışıyoruz. Bunlar da yetersiz kalıyor. Vatandaş su fiyatlarından şikâyetçi” şeklinde konuştu. Yetim, 4 kişilik bir ailenin haftada 3 damacana su tükettiğini, bu rakamın yaz aylarında günde 1-2 suya çıktığını aktardı. Muhittin Böcek’in Halksu projesini değerlendiren Yetim, “Halk için kim hizmet ederse biz saygıyla karşılarız” şeklinde konuştu.

 

“ÖTV VE KDV İNERSE BİZ DE UCUZLATIRIZ”

Başka bir su satıcısı Özkan Öz ise yaptığı değerlendirmede, “Şu an Antalya’daki altyapı sorunlarından dolayı normal kanalizasyon suları içme sularına karışmış durumda. Bu suların arıtma tesislerinde düzenli bir şekilde klorlama işlemi yapılmıyor. Vatandaş zaten içebileceğini bilse damacana su almaz. Kullanılan arıtmaların filtreleri dahi bu suların pisliklerini kaldıramıyor. Çeşme suyu içmek sağlık sorunlarına sebebiyet verir” ifadelerine yer verdi. Muhittin Böcek’in Halksu projesini tanzim satışa benzeten Öz, “Bizler, ÖTV’nin KDV’sini ödeyen vatandaşlarız. Bunlar biraz hafifletilirse, nakliyeden, benzinden alınan KDV’lerde indirime gidilirse biz de suları halkımıza halkın suyu gibi satarız. Bizler 5 TL’ye aldığımız suyu 10 TL’ye satıyoruz. Bunun 2 buçuk TL’si vergiye, 2 buçuk TL’si personel giderlerine gidiyor. Bize kalan su başına 50 kuruş oluyor.” Şeklinde konuştu.

 

“ŞELALELERE ARITMA SİSTEMİ KURULSUN”

Başka bir su satıcısı olan Ramazan Toparlı’da Antalya’da çeşme suyunun içilemeyeceğini belirtti. Günde ortalama 70 – 80 su servisi yaptıklarını söyleyen Toparlı, genel değerlendirmelere ek olarak; “Antalya’nın suyu son 20 senede berbat oldu, içilmeyecek hale geldi. Su fiyatlarına seneden seneye zam yapılırdı şimdi üç aydan üç aya zam yapılıyor. Türkiye’den çıkan bir suyun fiyatının bu şekilde olması normal değil. Şelalelerimiz hep denize akıyor. O bölgelere arıtma sistemleri kurulmalıdır” dedi.

Halil Büyükayhan/ÖZEL

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 'Çeşmeden, Su, İçilmez',
Yorumlar
Haber Yazılımı