301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 11:54 Bu haber 421 kez okundu
 
Cemevi’nde işler karışıyor
Görevden alınan Antalya Konyaaltı Cem evi Kadın Kolları Başkanı Nuray Özer, görevden alınmasıyla ilgili tepki gösterdi. Özer, “ Durum usulsüz ve haksızlık, referanduma giderek yeni seçim talep ettik ve Cem evinin bulunduğu binanın anahtarlarını Konyaaltı Belediye’sine teslim ettik” dedi.
Gündem Haberi
Cemevi’nde işler karışıyor

Yaklaşık 3 ay önce yapılan Kadın Kolları Komisyonu seçimlerinde, Alevi Kültür Dernekleri, Genel Sekreteri Ali Aktaş’a saldırıda bulunduğu gerekçesi ile  görevden alınan Antalya Konyaaltı Cemevi Kadın Kolları yönetimi ve  Başkanı Nuray Özer, durumu usulsüz ve haksızlık olarak değerlendirdi. Özer, “ Durum usulsüz ve haksızlık, referanduma giderek yeni seçim talep ettik ve Cem evinin bulunduğu binanın anahtarlarını Konyaaltı Belediye’sine teslim ettik” dedi. Kadın Kolları Komisyonu Genel Sekreteri Emire Ulaş ise, “Burada amaç dernekçilik değil, o binaya sahip olmak. Biz orada gönül işi yapıyoruz. Ama onlar çıkarları için kullanmak istiyor. İnanışın dışında başka bir şey yapmak istiyorlar” iddiasında bulundu.

 

İDDİALAR ASILSIZ 

3 ay önce kadın komisyonu seçimi yapıldığını ve büyük bir farkla seçimi kazandığını belirten Özer, “Genel Merkez’in Genel Sekreteri Ali Aktaş da seçimlere gelmişti. Aktaş seçime el koymaya çalıştı. “Kadın Kolları Komisyonu Divan Başkanlığı’nı ben yöneteceğim” dedi. duruma karşı çıktıklarını aktaran özer, bir erkeğin divan başkanı olmasını doğru bulmadıklarını ve zaten kendilerinin divan başkanı seçimini yapmış olduklarını anlattı. İddialarına devam eden Özer, O kişi de orada ısrarcı davrandı. Zorla görevi almaya çalıştı. Biz de arkadaşlarla direndik. Sonrasında oylama bitti dışarı çıktık. Ali Aktaş orada kargaşa çıkarmaya başladı. Direttiği için onu dışarı çıkarmak istedi. O da çıkmadı. Ortada şiddet yok. Sözlü sataşma var. Aktaş da Genel Merkez’e gidip dayak yediğini söyleyip iftiralarda bulunmuş. Bizim derneğimizle alakalı şikayetler olduğunu iddia etmiş. Biz ne yaptık?” diyerek sitem etti.

 

CEMEVİ’NDEN RANT İDDİASI

 Yaşanan gelişmeler sonrasında Ankara’ya çağrıldıklarını ve  Aktaş’a yapılan şiddet ve yönetimle ilgili şikayetler olduğu gerekçesiyle yönetimle birlikte 32 kişinin  ihraç edildiğini anlatan Özer, “ Orada sadece sözlü sataşma oldu. Kimse kimseyi dövmedi. Bize şikayetler olduğunu da belirttiler. Biz hırsızlık mı yaptık? Ahlaksızlık mı yaptık? Nedir şikayetler? O da belli değil. Biz gayet güzel çalışmalar yapıyorduk. Bu insanlar bizi karalama politikasına girdiler. Amaçları kayyum atamak. Amaçları cemevinde rant elde etmek. Bizim elimizden alıp gasp etmek. Zaten Ali aktaş ve ekibi, ki bu ekibin çoğu Antalya’da bile yaşamıyor, polis zoruyla cem evine girmeye çalışmış. Böyle bir şey olabilir mi? Alevi zihniyetinde ve düşüncesinde bir şeyleri zorla elde etmek olur mu? Bunlar emek hırsızlığı yapıyor. Bizim görevimizi hiçe sayıp, hiçbir gerekçe olmadan görevden aldı. Bu insanlar seçimi kaybetmenin verdiği isyankarlıkla, bize karşı saldırıya geçtiler” dedi.

 

ANAHTARI BİR VERDİK

Bu haksızlığın mücadelesini vereceklerini belirten Özer, binanın anahtarını Konyaaltı Belediyesi’ne teslim ettiklerini belirterek, “Anahtarları kendi rızamızla belediyeye verdik. Sonradan yönetime gelen kişiler orayı kullanamasın diye. Bir referandum talep ettik. Tekrar seçim yapılsın, kim kazanırsa o yönetime geçsin. Yapılacak seçimle tekrar yönetime geçeceğimizi düşünüyorum. Hepimiz olay karşısında şaşkınız.

 

DERNEKÇİLİK DEĞİL BİNA DERTLERİ

Oluşan durumun antidemokratik olduğunu belirten Kadın Kolları Komisyonu Genel Sekreteri Emire Ulaş, “Burada amaç dernekçilik değil, o binaya sahip olmak. Biz orada gönül işi yapıyoruz. Ama onlar çıkarları için kullanmak istiyor. İnanışın dışında başka bir şey yapmak istiyorlar” iddiasında bulundu. Ulaş, “Yarım kalan bir sürü etkinliğimiz var. Voleybol kursumuz var ertelemek zorunda kaldık. Önümüzde 12 İmam oruçları var. Biz orada iftar verip sonrasında aşure dağıtıyorduk. Onun önünü bile kestiler. Eğer bu inanışın sahipleriyse bu kişiler, bu olayı şimdi yapmamaları gerekiyordu. Bütün ailevilerin inanışlarına saygı göstermediler. İnanışlarına ne kadar sahip çıktıklarını şimdi görüyoruz. Yapılanlar büyük haksızlık. Kimse bize kayyum atayarak yönetimden edemez. Genel Merkez’in Konyaaltı Cemevi’nden elini çekmesini istiyoruz” diye konuştu.

Vildan Çalcı KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Cemevi’nde, işler, karışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı