Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 10:03 Bu haber 84 kez okundu
 
Çeltik: Falezler tehlike altında
Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, üzerine inşa edilen binaların projelendirilmesinde yapılan hatalardan dolayı falezlerin tehlike altında olduğunu söyledi. Kazı ve kırma çalışmalarının titreşim etkisi yaratarak falezlere zarar verdiğini belirten Çeltik, bu tür çalışmaların geri dönüşü olmayan zararlara yol açtığını ifade etti
Gündem Haberi
Çeltik: Falezler  tehlike altında

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, falezlerin üzerine inşa edilen yapıların projelendirilmesi sırasında yapılacak binanın yeri, falezlere uzaklığı gibi teknik konuların mutlaka göz önünde bulundurulması ve projelendirmenin falezlerin bütünlüğüne zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

TAHRİBATA MARUZ KALMIŞ

Antalya travertenlerinin heterojen bir yapıya sahip olduğunu belirten Çeltik, “Maalesef, özellikle falezler civarındaki traverten birimleri gerek gerilme çatlakları gerek yer altı suyu etkisi gerek dalga hareketleri gerek komşu parsellerde bulunan binaların etkisi sebebiyle sürekli tahribata maruz kalmıştır. Kıyıya yakın falez bandında, fiziksel ve kimyasal aşınmalar, karstik oluşumlar, gerilme çatlakları, blok ayrılması ve devrilmesi gibi jeolojik tehlikeler de söz konusudur. Falezler civarındaki travertenlerin heterojen yapısından dolayı nasıl bir olumsuzlukla karşılaşacağı belli olmadığı için zemin etütleri çok dikkatli yapılmalı, bina zemin ilişkisine çok özen gösterilmelidir” dedi.

“KAZI VE KIRMAYA MÜSAADE EDİLMEMELİ”

Falezlerdeki kazı ve kırma çalışmalarına müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayan Çeltik, “Falezlerde yapılan kazı ve kırma çalışmaları titreşim etkisi yaratarak gerilme çatlaklarındaki ayrılmayı hızlandıracağından, bu çalışmaların çevre binalara zarar verme ihtimali ve falezlerin bütünlüğünü olumsuz etkileyeceği açıktır. Bu sebeple kırma ve kazı çalışmalarına hiçbir şekilde müsaade edilmemelidir. Kazı ve kırma yapılarak binlerce yılda oluşabilen jeolojik miras niteliğindeki yapılar tahrip edilmiş ve falezlere maalesef artık geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilmiştir. Falezlerin oluşumuna yardımcı olan su kaynaklarımız iyi yönetilmemiştir” şeklinde konuştu.

“ÖNLEM ALMALIYIZ”

Falezlerin daha fazla tahrip edilmemesi için acilen önlem alınması gerektiğini söyleyen Çeltik, “Geçmişte kıymetini yeteri kadar bilemedik. Bugün, geçmişin hatalarını düzeltmekle uğraşıyoruz. Gelecekte bu hatalarla uğraşmamak için, bugünden önlemini almalıyız. Fakat açıkça görülüyor ki bugün de kıymetini bilememekte ısrar ediyoruz. Kaynaklarımız bir bir ve göz göre göre elimizden alınıyor. Neyi bekliyoruz? Neden hep kayıp edildikten sonra kıymetini anlıyoruz? İnanın önlem almak daha ekonomik ve insani. Biz, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak bilgi ve birikimimizi kurumlar ve insanlarla paylaşmaya her zaman hazırız” ifadelerini kullandı.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Çeltik:, Falezler, , tehlike, altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı