301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 17:53 Bu haber 476 kez okundu
 
Büyükşehir’de ‘sürgün’ tartışması
Önce ASMEK Şube Müdürlüğü’nden alınıp sonra sözleşmesi feshedilen ve evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını kaybeden Alev Aslangiray’ı işaret ederek ‘sürgünler son bulsun’ diyen AK Partili Ali Çetin’e tepki gösteren Başkan Muhittin Böcek, “Kalp krizi geçirmiş kardeşimizi siyasete alet edenleri kınıyorum” dedi
Gündem Haberi
Büyükşehir’de ‘sürgün’ tartışması

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. İdlib’de şehit olan Mehmetçiğin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda 130 gündem maddesi görüşüldü.

 

“SİYASETE ALET EDENLERİ KINIYORUM”

 

Gündeme dair söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin’in, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını kaybeden ASMEK eski şube başkanı Alev Aslangiray’ı işaret ederek yapmış olduğu ‘sürgün’ yakıştırması Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tepkisine sebep oldu.

AK Partili Çetin, konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladıktan sonra, “Böyle anlamlı bir günde önce sürgün edilen daha sonra sözleşmesi feshedilen ASMEK şube müdürlüğü yapan Alev Aslangiray’ın kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi bizleri derinden üzmüştür. Ailesine ve sevenlerine sabırlar diler, artık sürgünlerin son bulmasını tekrar dile getiririz” ifadelerine yerdi. Bunun üzerine konuşan Başkan Muhittin Böcek, “26 yıllık siyasi hayatımda meclislerde hiç şov yapmadım. Geçmişe baktığımızda ‘Türel işten attı bunalıma giren işçi intihar etti’ gibi yazılar da var. Biz buna sevinmeyiz. 8 bin 200 çalışanımız varken 2014 yılı sonuna doğru 3 bin kişi belediyeden çıkarıldı. Bizimle çalışmayla ilgili herhangi bir sorunu olan hiç kimse yoktur. Şu anda yaklaşık 13 bin çalışanımız var. Biz de 3-5 bin kişi çıkarmasını bilirdik. Bu konuyu siyasete alet edenlere söylüyorum, bizden önceki dönemde sözleşmeli çalışan 389 kişiyle sözleşme yenilendi, sadece 7 arkadaşımızın sözleşmesi yenilenmedi. Kalp krizi geçirmiş kardeşimizi siyasete alet edenleri kınıyorum. Büyükşehir belediyemizden raporlu, sosyal medyadan tatil fotoğrafları paylaşan insanlar var. Bunlar doğru değil, bu konuları karıştırmayalım” dedi.

 

CHP’Lİ FİLİZ’DEN GÖZALTI TEPKİSİ

 

8 Mart kutlamalarında kadınlara karşı yaşanan şiddet ve gözaltı olaylarına değinen CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, “Burada o ya da bu şekilde 8 Mart’ı kutlayan meclisimizin değerli erkek üyelerine soruyorum, bir grup kadının sadece bu güne özel yürümesinin nasıl bir sakıncası var? Sakıncanın ne olduğunu anlayamadığımız gibi dün gece saçlarından sürüklenerek gözaltına alınan o kadınları gördüğümde 1860’ların dünyasından bir milim bile ileri gidememiş olmanın yarattığı hayal kırıklığını da söylemek istiyorum. Bir kadın siyasetçi olarak, eğer tüm bu yaşananlara itirazınız yoksa ve buna yüksek sesle bugün tepki vermeyecekseniz kadınlar günü mesajlarınızın hiçbir inandırıcılığının olmadığını söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

SENİRLİ, İDLİB ŞEHİTLERİNİ ANDI

 

İdlib’de şehit olan Mehmetçiğimizi anarak sözlerine başlayan MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, “İdlib şehitlerimizden Turgut Burkay Korkmaz, MHP’nin teşkilatlarında birlikte şerefle görev yaptığımız Finike İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Salih Korkmaz’ın biricik evladıdır. Finike Ülkü Ocaklarında yetişmiş yiğit bir bozkurttur. Her partiden, her köyden, her kentten kadın, erkek, genç, ihtiyar on binlerce vatandaşımızla geçen hafta şehidimizi cennete uğurladık. Allah şahadetini kabul eylesin. Akabinde devletimizin başlattığı Bahar Kalkanı Harekâtı ile zalim Esad rejiminin askerlerine ve işbirlikçisi düşman unsurlarına ağır zayiatlar verildi. Şehitlerimizin intikamı yüz misliyle alındı ama yüreklerimizin acılı ateşi soğumadı. Türkiye-Rusya heyetlerinin ateşkesiyle sona eren bu bölgesel sıcak savaş dosta-düşmana göstermiştir ki TSK yüksek teknolojili silahlar kullanabilen, dünyanın en güçlü ordularından biridir. Ülkemize yönelebilecek her türlü saldırıyı bertaraf edebilecek güç ve kuvvete sahiptir. Ordumuz savaştayken TBMM’de yaşanan kavgalar, seviyesiz ve çirkin beyanatlar milletimizin vekillerine yakışmamıştır. Saygı, sevgi ve nezaketin siyasetin dili olması, vatandaşlarımıza örnek olması dilek ve temennimizdir” ifadelerini kullandı.

 

“YAS İLAN EDİLMEMESİNİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”

 

Bunca şehide rağmen ülkede milli yas ilan edilmemesini anlamakta zorluk çektiğini söyleyen İYİ Parti Grup Sözcüsü Ertürk Yazar, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır. Buna inancımız sonsuzdur” dedi. Partisindeki il başkanı değişikliğine de değinen Yazar, “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendinin atamasıyla, özveriyle ve başarıyla il başkanlığı görevini yürüten Sayın Yavuz Temizer başkanımız, Genel Başkan Yardımcılığı görevine geri dönmüştür. Başarılı çalışmalarından dolayı kendisine teşekkürlerimizi borç biliriz. Yerine atanan Mehmet Başaran beye de yeni görevinde başarılar diliyoruz” diye konuştu.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Büyükşehir’de, ‘sürgün’, tartışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı