301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:49 Bu haber 1738 kez okundu
 
Büyükşehir’de sendika kavgası
Büyükşehir Belediyesi işçilerinin sahte imzalarla Tüm Bel Sen’e üye yapıldığını iddia eden Tüm Yerel-Sen şikayetçi oldu. Tüm Bel Sen yönetimi iddiaları ‘kara propaganda’ olarak değerlendirirken, Tüm Yerel Sen Başkanı Ünal Şahin ise yorum yapmaktan kaçındı.
Siyaset Haberi
Büyükşehir’de sendika kavgası

Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen), Antalya Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’na verdiği dilekçede, 1 Nisan tarihinden itibaren belediye çalışanlarının sendika değiştirdiğini ve bu değişim esnasında usulsüzlükler yapıldığını iddia etti. Özellikle KESK’e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) tarafından sahte imzalarla üye bilgilerinin doldurulduğu iddiasının bulunduğu dilekçede, Tüm Bel Sen üyelerinin imzalarının gerçek olup olmadığının araştırılması talebinde bulunuldu.

 

‘KİMSENİN İRADESİNİ TARTIŞAMAYIZ’

 

Tüm Bel Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, bu iddiayı reddederek, “Tüm Yerel Sen’den, Tüm Bel Sen’e fikren de, zikren de kaymalar var. Bu da bizi memnun ediyor. Çünkü belediye emekçileri, kendisini temsil edecek sendikanın nasıl olması gerektiğine karar verecek bilgi ve birikime sahiptir. Buna saygı duyulmasını istiyorum. Bir belediye çalışanın kendi iradesi ile herhangi bir sendikayı tercih etmesine şüpheci yaklaşmak ve onun iradesini tartışmak bizim hakkımız değil” dedi.

 

İSTANBUL SEÇİMLERİ BENZETMESİ

 

Şimdiye kadar hiçbir belediye çalışanından böyle bir şikayet almadıklarını belirten Karakurt, “Eğer bir kişinin hakkında bilgisi dışında işlem yapılmışsa kişi önce kendisi itiraz eder. Fakat hiç kimseden böyle bir şikayet gelmediğine göre burada başka hesaplar dönüyor demektir” diyerek bu durumu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin iptal kararına benzettiğini aktardı. Karakurt, “Bu iddia bize İBB seçimlerini anımsatıyor. Orada seçimin sonuçlarına yapılan itiraz ile bugünkü arkadaşlarımızın gerekçesi aynıdır.  YSK’nın seçimi kamu çalışanı olmayanların sandıkta görevli olmasıydı ama zaten onları görevlendiren ve onaylayan da kendileridir. Aynı zarftan 4 oy çıkmasına rağmen sadece 1 tanesinin iptal edilmesi ne kadar demokratikse bugün Tüm Yerel Sen’in iddiaları aynen öyledir” şeklinde konuştu.

 

KARA PROPAGANDA TEPKİSİ

 

Tüm Yerel Sen tarafından yapılan itirazın belediye meclisi tarafından da çok komik karşılandığının altını çizen Karakurt, yapılan itirazın sendika seçimlerinin son gününe denk gelmesini ise manidar bulduğunu söyledi. Karakurt, “Tüm Yerel Sen’in yaptığı çalışma belediye emekçilerinin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzaktır. O nedenle kara propaganda ile yalan yanlış bilgilerle, Başkan Muhittin Böcek adını kullanarak sendikacılık yapıyorlar. Arkadaşlarımızın asıl ihtiyaçları olan toplu sözleşme, daha iyi çalışma koşulları, bayram ikramiyeleri gibi birçok sorunun çözümünün konuşulması gerekirken, haksız iddialar yapma tarzının tutmadığı görülüyor” diye belirtti. Son olarak hangi sendika tercih edilirse edilsin her zaman belediye işçilerinin daha iyi sosyal hakları için çabalayacaklarını ifade eden Başkan Karakrut,  “Kıskançlık ve çekememezlik bizim kitabımızda yoktur. Biz üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz” dedi. Tüm Yerel Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Şahin ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Hazel Berkalp

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Büyükşehir’de, sendika, kavgası,
Yorumlar
Haber Yazılımı