301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
20 Kasım 2020 - Cuma 10:37 Bu haber 9 kez okundu
 
Bütçede emekçiye yer yok
Merkezi yönetim tarafından açıklanan 2021 yılı bütçesinin hazırlanırken emekçilerin iş ve gelir kaybının dikkate alınmadığı eleştirisinde bulunan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, salgın ve ekonomik kriz koşullarında oluşturulan 2021 yılı bütçesinin yurttaşı açlığa sürüklediğini söyledi
Yaşam Haberi
Bütçede emekçiye yer yok

  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, 2021 yılı merkezi yönetim bütçesinin beklentileri bir kez daha karşılamadığını ifade ederek 2021 bütçesiyle ilgili eleştiride bulundu. Başkan Balık,  salgın ve ekonomik kriz koşullarında oluşturulan bütçenin yurttaşları açlığa ve yoksulluğa sürüklediğini ifade etti. Balık, “2021 bütçesi yurttaşların eğitim, sağlık, beslenme, barınma gibi acil ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Bütçe giderleri 1 trilyon 346,1 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166,6 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörülmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

  “Temenni ve vaat bütçesi”

  2021 yılı merkezi yönetim bütçesinin geçmişte gündeme getirilen ve bugüne kadar hiçbirinin hayata geçirilmediği hedefleri tekrarladığını kaydeden Balık, “bütçenin Eğitimde reform yapılacağı, ekonomide iç ve dış dengenin sağlanacağı, refahın toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılacağı, para ve maliye politikalarının eş güdümünün sağlanacağı, sürekli ve kalıcı gelir kaynakları oluşturacağı, mali disipline önem verileceği, kamu kaynaklarının verimli kullanılacağı, sağlık sisteminin daha etkin hale getirileceği, tarımda üretim ve verimliliğin artırılacağı gibi temennilerle dolu olduğu anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.

 

  “Yoksula yok, zengine çok”

  Bütçenin yoksuldan toplanıp zengine dağıtılan bir anlayışla hazırlandığını dile getiren Balık, “2021 bütçesinde emekçilerin giderek ağırlaşan ekonomik sorunları görmezden gelinmektedir. Salgın öncesi ve sonrasında artan kitlesel işsizlik sorununa çözüm üretmeyen, kamuda ve özel sektörden esnek ve güvencesiz istihdamın yaygınlaştığı, işçilerin kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarının hedefe konulduğu bir dönemde hazırlanan 2021 bütçesinin emekçiler ve ülke ekonomisine ne getireceğini AKP iktidarı açık açık söylemektedir” dedi.

 

  “Bütçe çözüm değil sorun dolu”

  2021 bütçesinin emekçiler ve ülke ekonomisi açısından getireceği sorunlara değinen Balık, şu ifadeleri kullandı: “AKP iktidarı ekonomik krizin yükünü 2021 yılı bütçesiyle yurttaşlarını sırtına yüklemektedir. Ülkemizde işçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenecektir. Yaşanan ekonomik krizin neticesi olarak artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerinin yaşamını ciddi bir şekilde etkileyecektir. Ülkenin kaynakları yerli ve yabancı sermayeye kaynak yaratmak için düzenlenecektir.Eriyen maaşlar, artan borçlar ve gıda artışları emekçilerin gerçek gündemi olacaktır.AKP iktidarı; Türkiye’yi içine soktuğu ekonomik krizi büyütecek ve sebep olduğu toplumsal çürümeyi artıracaktır. Emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz halde olacaktır. Yurttaşların gündemi art arda gelen zamlar, büyüyen vergiler, küçülen maaşlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon ve hayat pahalılığı olacaktır.2021 Bütçesi; işçilere, kamu emekçilerine, çiftçilere, esnafa, öğrencilere, emeklilere, EYT’lilere kaynak ayırmaktan çok uzaktır.Kamu gelirleri içinde önemli bir yer tutan vergi gelirlerinin ana kaynağı yine ücretli emekçiler olacak.18 yıldır büyük patronların talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘ekonomik teşvikler’, yine patronlara vergi ve prim afları, ekonomi politikalarının vazgeçilmezi olacaktır. Bütçe kaynaklarının halkın ihtiyaçlarından çok, yandaş müteahhitlerin, yerli ve yabancı sermaye gruplarının çıkarları doğrultusunda kullanılmaya devam edilecektir.”

 

  “Tavsiyelerimize kulak verilsin”

  İşçi ve emekçilerin yaşadığı iş ve gelir kaybını telafi edecek şekilde bütçenin yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Balık, tavsiyelerini şu şekilde sıraladı:

  “Kovid-19 salgını, TL’de yaşanan değer kaybı ve satın alma gücündeki azalma dikkate alınmalı ve temel tüketim ürünlerine hiçbir şekilde zam yapılmamalıdır. Temel tüketim ürünleri üzerindeki dolaylı vergiler azaltılmalıdır. Kamu hizmetlerinden tasarruf yapılmamalı, özellikle eğitim, sağlık, aile ve çalışma bakanlığı bütçeleri en az iki kat arttırılmalıdır.Asgari ücret bir ailenin geçimini sağlayacak şekilde belirlenmeli ve tamamen vergi dışı bırakılmalıdır.En düşük emekli aylığı brüt asgari ücret tutarına yükseltilmelidir. Kamu emekçilerinin ve işçilerin ücretlerine hedeflenen enflasyon oranında değil, gerçek enflasyon ve satın alım güçlerindeki azalma dikkate alınarak zam yapılmalıdır.Sağlık hizmetleri tamamen kamusal olmalı, kamu eliyle yürütülmelidir. Özelleştirmeden vazgeçilmelidir.3600 ek gösterge tüm kamu çalışanlarına verilecek şekilde genişletilmelidir.EYT’lilerin sorunları çözülmelidir.”

  Aysu DURSUN

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Bütçede, emekçiye, yer, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı