Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 18:06 Bu haber 870 kez okundu
 
'Bugüne kadar aklınız neredeydi?'
Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Elazığ’da yaşanan deprem felaketi sonrası Antalya’da bulunan 14 okulun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılmasına ilişkin, “Antalya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü bunca yıl depreme dayanıksız olan bu binalarda binlerce öğrenci ve öğretmenin bulunmasına seyirci kalmışlardır” dedi
Gündem Haberi
'Bugüne kadar aklınız neredeydi?'

Antalya’da bulunan 14 okul ve 20 binanın depreme dayanıklı olmaması dolayısıyla boşaltılmasına yönelik açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Elazığ depremi sonrasında boşaltma kararı açıklanan 14 okul ve 20 binada bu güne kadar eğitim verilmiştir. Bu da demek oluyor ki Antalya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü bunca yıl depreme dayanıksız olan bu binalarda binlerce öğrenci ve öğretmenin bulunmasına seyirci kalmışlardır” dedi.

 

“GÖÇEBE EĞİTİM”

 

14 okul ve 20 binanın boşaltılması kararı sonucunda bu okulların taşındığı diğer okulların tam gün eğitim yaparken ikili eğitime geçeceklerini ve bu durumda binlerce öğrenci ile öğretmenin mağdur olacağını kaydeden Iltar, “Öğrenciler, başka bir okul binasında göçebe eğitimi alacaklardır. Tahliye kararı alınan eğitim binalarının ne kadarlık bir sürede yapılacağı konusunda herhangi bir açıklama yoktur. Bu durum eğitimde ne kadar plansız ve hazırlıksız olduğumuzun bir göstergesidir. Liyakatin önemi burada bir kez daha ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

 

“EĞİTİM KADERE TERK EDİLİYOR”

 

Eğitimin kadere terk edildiğini belirten Iltar, “Ancak canlar yanınca tedbir alan bu yönetimin okul binalarının taşınmasını bile plansızca yaptıkları görülmektedir. Boşaltma kararı ile tüm okullar ikili öğretim yapar hale gelerek sınıf mevcutları da artmaktadır. Örneğin Muratpaşa Bahaeddin Güney Kız Teknik Mesleki Lisesi boşaltıldığı için İki okul arasında büyük anayol olan ulaşımı tamamen velilere servis yükü getirecek olan Baro MTAL’e taşınıyor. Bu okulda zorunlu olarak ikili eğitime geçiliyor. Meslek liselerindeki ders yükü düşünüldüğünde sabah saat derslerin başlama saati dikkate alındığında akşam saat 21-22 gibi sonlanacaktır.  Oysa doğru planlama yapılsa idi bu okulun hemen yanında 24 dersliğe sahip ve 240 öğrencisi olan Hamidiye İmam Hatip Ortaokuluna taşınması gerekirdi” şeklinde konuştu.

 

“İMAM HATİP OKULLARINA TAŞIMA YOK”

 

Yapılan planlamalarda imam hatiplerin korunduğunu söyleyen Iltar, “Muratpaşa İlçesinde bulunan Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Anadolu İmam Hatip Lisesi 30 derslikten oluşmakta ve toplam 250 civarında öğrencisi bulunmaktadır. Planlamalar yapılırken bu okullar değerlendirilmeliydi. Planlamalara bakıldığında İmam Hatip Okullarına taşıma planının yapılmadığı görülmekte ve bu okulların özellikle korunduğu sorusu akıllarımıza gelmiyor değil. Antalya Valiliği ve sorumlu olan Milli Eğitim Müdürlüğü tüm okulların deprem tahkik raporlarının hazırlatılarak Antalya halkına bilgilendirmeleri gerektiğini, dönem içerisinde değil anında ve uygun okul kurum binalarına taşınarak daha fazla mağduriyetlere fırsat vermemeleri gerektiğini hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TAŞIMA İŞLEMİ İLE İKİLİ EĞİTİME GEÇİLİYOR

 

Iltar, boşaltılma kararı alınan okulları da şu şekilde sıraladı:

“Kemer'de Göynük Ortaokulu A ve B blok, Atatürk İlkokulu 500 metre. İkili öğretime geçmiş. Kepez Yenimahalle Ortaokulu A ve B blok, Mobil ortaokuluna taşındı. İkili öğretme geçiliyor. Kepez Göçerler İlkokulu A blok,  Fatih Mah. Süleyman Demirel İlkokuluna taşındı ikili öğretime geçildi. Rapor 2014 yılında verildi. Konyaaltı Çakırlar İlkokulu B blok, Aynı okulun A Blok’una taşındı. 5 ilkokul öğretmeni norm kadro fazlası oldu. Sınıf mevcutları arttı. Manavgat Çağlayan Anadolu Lisesi A ve B blok, Fatih Anadolu Lisesine taşınıyor. İkili öğretime geçiyor. Manavgat Lisesi köklü bir lise adının yeni binada yaşatılması gerekmektedir. Serik Tekeli Ortaokulu A, B ve C blok,  10 yıl önce alınan karar. İlkokul kısmına taşınıyor. İkili öğretime geçiyor. Serik Hasan Güçlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Serik MTAL (Kız Meslek Lisesi) Arası 5 km vardır. İkili öğretme geçiliyor. Serik Orhan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atölyesi yıkılıyor. Bina da devam ediyor. Döşemealtı Yeniköy Ortaokulu, Yeniköy İlkokuluna taşınıyor İkili öğretime geçiliyor. Finike İsmail Erol İlkokulu, Turunçova yolunda İsmail Erol Ortaokuluna taşınıyor. Muratpaşa Bahaeddin Güney Kız Teknik Mesleki Lisesi A ve B blok, Baro MTAL ne taşınıyor. İkili eğitime geçiyor. Muratpaşa Namık Kemal Ortaokulu B blok, Sınıflara dağıtıldı. Şubeler kapatıldı. Sınıf mevcutları 45 er kişi oldu. Yeni bina bu mevdu taşır mı yeni kazalara neden olabilir. Muratpaşa Hacı Hafize Hakkı Saygan İlkokulu, İlhami Tankut İlkokuluna taşınıyor ikili öğretime geçiyor. Korkuteli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Endüstri Meslek Lisesine taşınıyor. Öğrencilerin kullanacağı bahçe bölünüyor.”

                                                                                             

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 'Bugüne, kadar, aklınız, neredeydi?',
Yorumlar
Haber Yazılımı