301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 09:41 Bu haber 24706 kez okundu
 
Borcumuzun vadesi var, Alacağımız Allaha kerim!
Antalya Medikalciler Derneği Başkanı Şeref Bıçakçılar, Antalyalı 60 medikal firmasının Akdeniz Üniversitesi’nden 150 Milyon TL alacağının olduğunu belirterek, “2014’ten alacağımız var. Bormucumuzun vadesi var ama alacağımızın yok” dedi
Haftanın Sohbeti Haberi
Borcumuzun vadesi var,  Alacağımız Allaha kerim!

2017’DE 4 FİRMA KAPANDI

Antalya Medikalciler Derneği Başkanı Şeref Bıçakçılar, Antalya’daki medikalcilerin en büyük sorununun alacaklarını tahsil edememek olduğunu belirtti. Akdteniz Üniversitesi’nden 2014 yılından alacakları olduğunu belirten Bıçakçılar, 2017’de 4 firmanın kapandığını, durumun böyle devam etmesi halinde 2018’de bu rakamın artacağını söyledi. Aldıkları ürünlerin parasını ödemek zorunda olduklarını belirten Bıçakçılar, alacaklarını tahsil edemedikleri için büyük sorun yaşadıklarını ifade etti.

NE ZAMAN ALACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL

Akdeniz Üniversitesi’nin yaptığı yeniliklerle, operasyonlarla, bilimsel araştırmalarla Dünya’nın önde gelen üniversitelerden biri olduğunu belirten Bıçakçılar, “Biz bu üniversiteyi ayakta tutmak zorundayız. Ama bizim de sınırımız belli. Biz maddi olarak Türkiye’de ikinci büyük dalız sağlık sektörü olarak. inşaat bile temelini attığı zaman ‘ben buraya temel attım’ diyor bir para alıyor. Bizim en kötü sıkıntımız kestiğimiz faturayı ne zaman alacağımızı bilmiyoruz. Borcumuzun vadesi var, alacağımızın vadesi yok” diye konuştu.

Antalya’da kaç medikalci var, çalışma alanlarınız nelerdir?

Antalya’da Ticaret Odası’na kayıtlı 200 kadar medikalci var fakat aktif olarak 100’ü geçmez. Derneğimizin üye sayısı da 60 civarında. Bunlar kategori kategori değişiyor. Perakendeciler var, ihaleye giren firmalar var, ortez-protezciler var. Kendi aralarında ihtisaslaşmış bunlar.  Bazıları sadece cihaz satıyorlar, bazıları branşlara malzeme veriyor.  Ama genelde bizim sektörümüz kamuyla iş yapıyor. Devletle iş yapıyor. Bizim tedarikçisi olduğumuz kurumlar üniversiteler, Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve özel hastaneler.

 

Antalya Medicalcıler Derneği hakkında genel bilgi verir misiniz?

Ben 2000 yılından beri dernek yönetiminin içindeyim. Kurucu üyelerimiz Muzaffer Bey, Meryem Hanım, Tayyar Bey. Türkiye’nin ilk medikal derneği. Federasyonun da kurucu derneğiyiz aynı zamanda. Şu anda federasyonun üyesi değiliz ama ilk kuruluşunun temellerini Antalya’da attık. Türkiye’deki dernekleri burada toplayıp federasyonun oluşumuna katkı sağladık. Derneğimiz 25 yıllık bir dernek.

 

Sorunlara gelirsek… Medikalcilerin sorunları nelerdir?

En büyük sorunumuz finansal sorunlar. Şu anda kamu alacaklarımız yüksek. Derneğimizin üyesi arkadaşların çoğu lokal firma. Yerel firma olduğu için de pazarları dar. Pazarları Antalya, Isparta, Burdur civarı. Şunu söylüyor konuştuğumuz arkadaşlar; ‘satmayın, vermeyin’. Ama sağlık işi yapıyoruz artı ticaret yapıyoruz. Pazarımız da dar olduğu için mecburen çalışmak zorundayız. Ama tabii finansal durumun düzelmesi için gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Sözler alıyoruz, sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz.

 

Dernek üyesi medikalcilerin toplam alacağı ortalama ne kadar?

60 firmanın toplam alacağını 100-150 milyon TL civarında. Geçen gün Akdeniz Üniversitesi başhekimi beyanatta bulunup ‘250 milyon TL borcumuz var’ dedi. Kamunun da nerden baksanız 100-150 milyon TL borcu vardır. Ama bu tabi sadece Antalya’daki firmalara olan borçlar değil. Türkiye genelinde gelip malzeme vermiş tüm firmaların borcu. Kurumların sektörümüze olan borcu.

 

Kamu ve özel sektörde sözleşme süreleri ne kadar?

Sözleşmelerde kamuda 90-120 gün yazıyor. Şu anda 150’ye çıktı sözleşme süreleri. Üniversitede 360 gün ile 550 gün arasında yazıyor. Fakat finansal sıkıntılar olduğu için bu süreler uzayabiliyor. Tüm firmaların üniversiteden 2014 yılından beri alacakları var. Kamudan da 2017 Nisan ayından beri faturalar duruyor.

 

Bu kadar alacağınız var ve tahsil edemiyorsunuz. Tahsilat yapamamanızın nedenleri neler?

Bizim sıkıntılarımız yasalardan da kaynaklanıyor. Mesela Kamu İhale Kanunu yetersiz. Her şey şeffaf değil orada. Onların da elden geçirilmesi gerekiyor. Antalya bölgesinde yatırımcı firma, üretici firma iki elin parmaklarını geçmez sektörümüzde. Yatırım yapmak, istihdam sağlamak isteyen arkadaşlarımız var ama finansal yönden zayıf oldukları için girişimde bulunamıyorlar. Biz kamudaki alacaklarımızı zamanında tahsil edebilsek yatırım ve istihdam Antalya’da daha da artacak. Medikalcilerin Türkiye genelinde sıkıntıları bu.

 

Özel hastaneler ve SGK ile ilgili sorunlarınız var mı?

SGK ile ilgili bir problemimiz yok. Çünkü biz direkt SGK ile çalışmıyoruz. Biz hastanelerle çalışıyoruz. Hastaneler SGK’ya fatura keser, oradan gelecek olan paraya göre, yaptıkları global bütçeye göre veya kestikleri faturalara göre tahsillerini yapıp bize ödemelerini yaparlar. SGK da yazılan yazılarda, yapılan görüşmelerde, ‘benden kimsenin alacağı yok, 60 günde ödemelerini yapıyorum’ diyor. Bizim finansal yönden problemimiz SGK ile değil diğer kurumlarla. Mesela bizim özel hastanelerle pek fazla sıkıntımız yok. Onlarla biz ticari ilişki içerisindeyiz. Biz malzememizi veriyoruz, anlaştığımız vadelerle çeklerimizi alıyoruz. Ama kamuyla sıkıntılar var.

 

Bu kadar yüksek miktarda alacağınızı tahsil edemiyorsunuz. Hastanelerin alacaklarına temlik koydurma seçeneğiniz yok mu?

Çoğu arkadaşlarımız kamuyla yaptıkları alışverişlerde çoğu bayi statüsünde çalıştıkları için malı tedarik ettikleri ana firmalarına ödemeleri yapabilmeleri için faturalarını temlik ediyorlardı ya da kredi kullanıyorlar. Çünkü aldıkları malzemeyi belli bir süre içerisinde ödemek zorundalar. Şu anda bazı hastanelerin temliklerini de kabul etmiyor bankalar.

 

İflas eden ya da başka yolları tercih eden medikalciler var mı? Mesela 2018’de bu sorun devam ederse Antalya’daki medikal firmalarının durumu ne olur?

2017 yılında ofislerini kapatan ve sektör değiştiren arkadaşlarımız oldu. Mali durumu iyi olup da bu işi yapan bazı arkadaşlarımız zararlarını kapatmak için başka sektörlerde de faaliyet göstermeye başladılar. Sonuçta 2018 yılında bu durum devam ederse arkadaşlarımız ya sektör değiştirecekler ya da kapatacaklar. Bu sadece Antalya’nın problemi değil, tüm Türkiye’de var bu problem.

 

 

 

Anlaşıldığı kadarı ile sorunun çözümü devlette. Devlet size destek veriyor mu?

Devletin bize kredi teşviki yapması o kadar önemli değil. Esas önem arz eden bizim kamudaki alacaklarımızın anlaşmalı günler içinde ödenmesi. Ödendiği zaman bizim arkadaşların hiçbirisinin kredi kullanmaya ya da teşvik almaya ihtiyaçları kalmaz. Yatırım da yaparlar istihdam da sağlarlar. Onun için bu kurumlara özellikle üniversitelere devletin destek olması gerekir. Neden üniversite diyoruz? Çünkü sağlık sektörünün en temel noktası üniversitedir. Çünkü hekimi orası yetiştirir. İyi hekim yetiştirebilmesi için de sadece ve sadece hekimlik mesleğine konsantre olması gerekiyor. Ama şu anda mali durumla uğraştığı için düşünceler parçalanmış durumda. Sorunlar çok üniversitelerde. Sorunların bitirilmesi lazım, bunu da devlet çözer. Çok fazla üniversite yapmanın sağlık sektörüne hiçbir faydası olmaz.

 

Bu kadar fazla üniversite olması genel anlamda olumlu bulunuyor ancak böyle yan sorunlar da çıkarabiliyormuş. Üniversite sayısının artması sizce iyi mi kötü mü?

Geçen gün bir çalıştayda bir arkadaş dedi ki; 10 bin hemşire mi lazım? YÖK 10 bin hemşire üretsin. 15 bin üretmesin. Biyomedikalci 10 bin mi lazım? Üniversitenin mezun sayısı 15 bin olmasın. Şimdi siz o kadar üniversite yapıyorsunuz ama ihtiyaç duyulanın fazlasında mezun veriyorsunuz.

 

Tekrar Akdeniz Üniversitesi’ne dönersek… Orada da yöneticiler var ve sizin muhataplarınız onlar. Kendileri ile yaptığınız görüşmelerde nasıl cevaplar aldınız?

Biz devamlı iletişim kanalımızı açık tutuyoruz. Eski yönetimler biraz ketumdu. Bizden uzak duruyorlardı. Çünkü biz masanın bu tarafındayız, onla diğer tarafında. Biz bunlarla ilişkilerimizi biraz yükseltirsek yanlış anlaşılmalara yol açabilir gibi düşünceleri vardı. Ama şu andaki yöneticiler öyle değil. Özellikle üniversite yöneticileri şeffaf, açık, neleri yapabileceklerini, neleri yapamayacaklarını açık açık bize söylüyorlar. Konuları tartışabiliyorlar. O yönden bir sıkıntımız yok. Ödeme konusunda sıkıntılarını açık açık iletiyorlar. Ortak hareket etmeye çalışıyoruz. Onların ulaşamadıkları yerlere sıkıntıları biz götürüyoruz. Bizim gidemediğimiz yerlere onlar gidiyor, sıkıntıları iletiyor. Bir çözüm arayışı içerisindeyiz.

 

2017’de Antalya’da kaç medikalci kapandı?

2017’de Antalya’da 4 medikalci kapandı. Bu da hemen hemen yüzde 5-6 arasına tekabül eder. Bu durum devam ederse karamsar olmak istemiyorum ama iflas eden medikalci kapatır veya umudunu yitirip sektör değiştirirler. iflas edip yanında birkaç kişiyi daha götüren medikalci yok. Ama bu sektöre umudunu yitirip sektör değiştirenler olabilir.

 

Sonuç olarak, 60 medikalcinin Akdeniz Üniversitesi’nden şu anda alacağı ne kadar?

60 medikalcinin kamudan ve üniversiteden alacakları 150 milyon TL’nin üzerinde üyelerimizin.

 

Yaşanan sıkıntılarda devletin sağlık politikasının rolü var mı?

Başhekim, rektör… Bunların yapacağı çok fazla bir şey yok. Sadece bizden aldıkları problemleri üst mercilere iletirler. Onlar da bu işten çok rahatsız. Ama devletin politikası değişmediği sürece bu böyle kangren gibi gider. Ödeme sorunu çok ciddi bir problem. Hiçbir sektörde 40-50 gibi vadeler yoktur. Buradaki arkadaşlar hala iyi niyetle dayanmaya çalışıyorlar.

 

Yani borcunuzun vadesi var ama alacağınızın vadesi yok. Öyle mi?

Akdeniz Üniversitesi şu anda dünyaca tanınan bir üniversite. Yaptığı yeniliklerle, operasyonlarla, bilimsel araştırmalarla önde gelen üniversitelerden bir tanesi. Biz bu üniversiteyi ayakta tutmak zorundayız. Ama bizim de sınırımız belli. Biz maddi olarak Türkiye’de ikinci büyük dalız sağlık sektörü olarak. inşaat bile temelini attığı zaman ‘ben buraya temel attım’ diyor bir para alıyor. Bizim en kötü sıkıntımız kestiğimiz faturayı ne zaman alacağımızı bilmiyoruz. Borcumuzun vadesi var, alacağımızın vadesi yok. 

Hasan Yavaşlar

Yağmur Naz Yıldırım

Kaynak: Editör:
Etiketler: Borcumuzun, vadesi, var,, , Alacağımız, Allaha, kerim!,
Yorumlar
Haber Yazılımı