301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 11:16 Bu haber 16 kez okundu
 
Boğaziçi’ne destek
Boğaziçi Üniversitesine atanan rektör Melih Bulu’ya tepkiler devam ederken Antalyalı gençler de bu konuda Boğaziçi’nde okuyan öğrencilere destek olmak adına tepkilerini gösterdi. Attalos Heykelinin önünde toplanan gençler, Boğaziçi Üniversitesine atanan rektör Melih Bulu’yu protesto etti
Gündem Haberi
Boğaziçi’ne destek

  Boğaziçi Üniversitesine, Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektör Melih Bulu, öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Bu tepkilerini “Atanmış Rektör İstemiyoruz” diyerek dile getiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Antalya’dan destek geldi. Yaşanan olaylara destek olmak ve tepkilerini dile getirmek isteyen Antalyalı gençler Attalos Heykeli önünde toplandı. Antalya Gençlik Dayanışması adına açıklama yapan Eray Can Yılmaz, kayyumculuk doktorası yapanların son durağının kısmen özgür olan üniversiteler olduğunu dile getirdi.

  Ülkeyi şirket yönetirmiş gibi idare etmeye kalkanların stratejik hamlelerinin özgür Boğaziçi öğrencilerine işlemediğini belirten Yılmaz, “Öğrencilerin isyanı, Melih Bulu'nun şahsı özelinde, ülkenin dört bir yanında olan bitenlere, yaşanan haksızlıklara, yapılan yolsuzluklara, atanan kayyumlara, mahvedilen doğaya, insanın kendisine yabancılaşmasına karşı, kapitalizmin ve onun temsilerinin en geri kozu olan faşizmin diktelerine karşı attığı bilinçli bir slogandır. Bugün karşımızda duran iktidar, okullarımızın akademik kültürüne, demokratik değerlere ve öğrencilerin öz iradesine karşı gericiliği, piyasacılığı ve biat kültürünü dayatmaktadır. Bizler karşımızda duran karanlığın nereden beslendiğini çok iyi biliyoruz. Bu karanlık, gücünü 12 Eylül faşizminin zindanlarından, neoliberal saldırganlıktan ve gençliğe karşı gerçekleştirilen gerici kuşatmalardan alıyor” dedi.

  Boğaziçi öğrencilerine destek

  Bu olaya karşı direnen Boğaziçi öğrencilerine destek olduklarını söyleyen Yılmaz, onları selamladı ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Üniversitelerin özgür olmasının her fırsatta önünü kesen iktidara inat biz gençler, kayyum rektörleri asla kabul etmeyeceğimizi haykırıyor ve şu ana kadar yıldırma politikaları sonucu hedef gösterilen, gözaltına alınan ancak her şeye rağmen demokratik bir üniversite için mücadelesini sürdüren bütün arkadaşlarımıza dayanışmamızı iletiyoruz.”

  Halil BÜYÜKAYHAN

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Boğaziçi’ne, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı