Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 13:49 Bu haber 737 kez okundu
 
‘Boğaçayı eski haline döndürülmeli’
Boğaçayı Projesi’nin Konyaaltı Sahili’nde yarattığı erozyon riskine yönelik basın açıklaması düzenleyen Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Boğaçayı’nın eski haline geri döndürülmesi gerektiğini belirterek, “Hiçbir bilimsel altlığı olmadan erozyon yok demek sakıncalıdır. Başımıza ne geldiyse bilim ve tekniği hiçe sayıp fütursuzca yaptıklarımızdan gelmiştir” diye konuştu
Gündem Haberi
‘Boğaçayı eski haline döndürülmeli’

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile eski başkan Menderes Türel arasında uzun süreli polemiğe yol açan Boğaçayı Projesi hakkında son dönemde inceleme ve analizler yapan Prof. Dr. Nihat Dipova, elde ettiği sonuçlar doğrultusunda Konyaaltı Sahili’nde kıyı erozyonun başladığını belirterek tartışmalara farklı bir boyut kazandırmıştı. Bunun üzerine Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu tarafından konuya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirilerek Boğaçayı tüm gerçekleriyle masaya yatırıldı.

 

‘BİLİM VE ORTAK AKIL DİKKATE ALINMALI’

 

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi adına açıklamayı gerçekleştiren Başkan Bayram Ali Çeltik, kentin çözülmesi gereken onca sorunu varken geçmişte yapılan hataları düzeltmek ve yanlışlara çözüm aramak için enerji harcadıklarını belirterek, “Bu enerjiyi Antalya’mız için daha verimli kullanabilirdik. Boğaçay projesi onlarca uyarıya, tepkiye karşı yine de yapıldı, şimdi de çözüm üretmek yine bizlere kaldı. Bu proje şunu bir kez daha gösterdi ki bilimin ve ortak aklın dikkate alınmadığı bu tür işlerde sonuç maalesef boşa giden zaman, boşa harcanan emek ve Antalya’mızın boşa giden parası olmaktadır. Ne yazık ki kentimizin ekonomik kaynakları bu projede de doğru şekilde kullanılamadı ama bizler her zaman kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, kentimizin, yanındayız” dedi.

 

‘YANLIŞI KABUL ETMEK ERDEMDİR’

 

Son günlerdeki açıklamaları üzülerek takip ettiklerini söyleyen Çeltik, “Hatanın neresinden dönülürse kârdır ve yanlışı kabul etmek bir erdemdir. Artık yapılan yanlışı kabul ederek, sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini konuşmalıyız. Bilimsellik ve uzmanlık gerektiren konularda, bilimsel bir kimliğe sahip olmayan, konunun uzmanı olmayan insanların açıklama yapmamasını tercih etmekteyiz. Uğur Mumcu’nun da dediği gibi, bilgisi olmayanın fikri de olamaz” diye konuştu.

 

‘EROZYON YOK DEMEK YANLIŞ OLUR’

 

Hiçbir bilimsel altlığı olmadan “erozyon yok” demenin sakıncalı olduğunu kaydeden Çeltik, “Başımıza ne geldiyse bilim ve tekniği hiçe sayıp fütursuzca yaptıklarımızdan gelmiştir. Bugün su tutmayan göletler, hunharca tüketilen su kaynaklarımız, binlerce yılda oluşan kaynaklarımız ve tabii ki doğamız çok kısa bir sürede tüketiliyor ve bazılarının geri dönüşü maalesef yok. Kirletmek çok kolay fakat temiz tutmak çok daha kolay ve insani. Doğamıza ve kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. İnsanlarımız kendi sağlıkları için doktora giderler de peki niçin doğanın geleceği ve sağlığı için uzmanlardan fikir almazlar? Doğanın doktorları bizleriz” şeklinde konuştu.

 

‘BOĞAÇAYI ESKİ HALİNE GETİRİLMELİ’

 

Boğaçayı’nın bir yöntem halinde eski haline geri getirilmesi gerektiğini aktaran Çeltik, “Günümüzdeki projelerin birçoğu ne yazık ki göz boyamaya yönelik günü kurtaran sorunu ve hatayı katlanarak arttıran projelerdir. Bilime ve tekniğe başvurulmadan, uzmanlara danışılmadan iş yapmaya çalışan zihniyet zararlıdır. Amacımız insanlara, kentimize, ülkemize hizmet etmek olmalıdır” dedi.

 

‘İŞİ UZMANINA BIRAKIN’

 

Jeolojinin hayatın her alanında dikkate alınması gerektiğini belirten Çeltik, “Geçmişte, Boğaçay projesi için yaptığımız öngörülerin bir kısmı gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam etmektedir. Umuyorum ve inanıyorum ki bu sorun, kontrollü bir şekilde ve uzmanlarına danışılarak Antalya’mıza en az zarar verecek şekilde çözülsün. Söz konusu doğa olduğunda lütfen işi uzmanlarına bırakın. Bizler Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak hazırız ve inanıyorum ki diğer sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları da katkı sağlamaya hazır” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ‘Boğaçayı, eski, haline, döndürülmeli’,
Yorumlar
Haber Yazılımı