301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Mart 2019 - Cuma 14:48 Bu haber 1885 kez okundu
 
BOĞAÇAYI PROJESİ’NDE MÜLKİYET SORUNU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Boğaçayı projesi kapsamında uygulama yaptığı alan içerisindeki bir kısım mülklerin vatandaşa ait olduğu ortaya çıktı. Anayasanın 46. Maddesinin ihlal edildiği Boğaçayı Projesi’nin açılışını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.
Siyaset Haberi
BOĞAÇAYI PROJESİ’NDE MÜLKİYET SORUNU

AÇILIŞINI ERDOĞAN YAPTI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Boğaçayı projesi kapsamında uygulama yaptığı alan içerisindeki bir kısım mülklerin vatandaşa ait olduğu ortaya çıktı. Anayasanın 46. Maddesine göre, bu tür yerlerde vatandaşın parasını peşin ödemek kaydıyla el koyma hakkının olmasına rağmen, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu işlemi yapmadığı, herhangi bir kamulaştırma işlemi yapmaksızın vatandaşın mülkünün üzerine projenin yapıldığı anlaşıldı. Üstelik Boğaçayı Projesi’nin açılışını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

GERÇEK GİZLENDİ Mİ?

Konyaaltı Arapsuyu Mahallesi’nde 6429/1 parselde bulunan ve mülkiyeti vatandaşa ait olan arsanın üzerine mülkiyet sorunu çözülmeksizin yapılan Boğaçayı Projesi, önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi’ni zor durumda bırakabilir. Başkan Türel’in 3 bölümde hayata geçireceği projenin henüz birinci bölümünde mülkiyet sorunlarının olduğu öğrenildi. 6429/1 parselin vatandaşa ait olduğu gerçeği kamuoyundan saklanırken, gerçeğin Türel tarafından bilinip bilinmemesi de merak konusu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Boğaçayı Projesi’nde böyle bir skandalın meydana gelmesinin sorumlusu kim? Türel’in en büyük projelerinden biri olan Boğaçayı’nda bu ve buna benzer acemilikler başka projelerde de yapıldı mı?

KANUN NE DİYOR?

Kamulaştırma ile ilgili Kanun ne diyor? Anayasanın 46. Maddesi şöyle: Devlet ve kamu tüzelkişileri; kamu yararının gerektirdiği hallerde, gerçek karşılıklarını peşin ödemek şartıyla, özel mülkiyette bulunan taşınmaz malların tamamını veya bir kısmını, kanunla gösterilen esas ve usullere göre, kamulaştırmaya ve bunlar üzerinde idarî irtifaklar kurmaya yetkilidir. Kamulaştırma bedeli ile kesin hükme bağlanan artırım bedeli nakden ve peşin olarak ödenir. Ancak, tarım reformunun uygulanması, büyük enerji ve sulama projeleri ile iskân projelerinin gerçekleştirilmesi, yeni ormanların yetiştirilmesi, kıyıların korunması ve turizm amacıyla kamulaştırılan toprakların bedellerinin ödenme şekli kanunla gösterilir. Kanunun taksitle ödemeyi öngörebileceği bu hallerde, taksitlendirme süresi beş yılı aşamaz; bu takdirde taksitler eşit olarak ödenir. Kamulaştırılan topraktan, o toprağı doğrudan doğruya işleten küçük çiftçiye ait olanlarının bedeli, her halde peşin ödenir. İkinci fıkrada öngörülen taksitlendirmelerde ve herhangi bir sebeple ödenmemiş kamulaştırma bedellerinde kamu alacakları için öngörülen en yüksek faiz uygulanır.

BEDELİ KİM ÖDEYECEK?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in ve ekibinin gözden kaçırdığı yada görmezden geldiği bu mülkiyet sorunu karşısında meydana gelen kamu zararını kim karşılayacak? Boğacayı’nın 2 ve 3. Aşamalarında da benzer mülkiyet sorunları var mı? Büyükşehir Belediyesi Anayasanın 46. Maddesini ihlal etmeye devam edecek mi? 6429/1 parselde bulunan ve 15 kişiye ait olan 14 bin 695 metre kare alanın kamulaştırma bedeli nedir? Konunun mahkemeye taşındığı tekdirde Büyükşehir Belediyesi’nin zararı ne olacak? Projenin diğer iki aşamasında da mülkiyet sorunları var mı?

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: BOĞAÇAYI, PROJESİ’NDE, MÜLKİYET, SORUNU, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı