301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 16:02 Bu haber 431 kez okundu
 
Böbrek kanserine neden olan risk faktörleri
MEMORIAL Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Egemen İşgören, böbrek tümörleri ve tedavi yöntemi hakkında bildi verdi.
Sağlık Haberi
Böbrek kanserine neden olan risk faktörleri

Egemen İşgören, böbrek tümörlerinin yüzde 90’ı kötü huylu olmasına rağmen böbrek içindeki bir tümörün iyi huylu olabileceğini söyledi. Egemen İşgören, son 20 yılda, dünya çapında böbrek kanseri vakalarının sayısının giderek arttığını kaydetti. Başka nedenlerle yapılan ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin daha sık kullanılmasıyla erken evrede daha fazla böbrek kanseri teşhis edildiğini aktaran İşgören, "Böbrek kanseri sıklıkla 60-70 yaşları arasında görülür ve erkeklerde iki kat daha yaygındır" dedi.


BÖBREK KANSERİ NEDENLERİ


Pek çok kanser türünde olduğu gibi böbrek kanserinin nedeninin de tam olarak bilinmediğini söyleyen İşgören, risk oluşturabilecek faktörleri ise şöyle sıraladı:


"1. İleri yaş, her kanser türünde olduğu gibi böbrek kanseri oluşumunda da önemli bir faktördür.


2. Tütün ve tütün ürünleri kullananlarda böbrek kanseri iki kat daha sık görülür. Günlük tüketilen miktar arttıkça ve tüketim süresi uzadıkça risk daha da yükselir.


3. Özellikle kadınlarda görülen obezite kansere yakalanma riskini artırır.


4. Yüksek tansiyon hastalarında üç kat daha sık görülmektedir.


5. Böbrek yetmezliği nedeniyle düzenli diyaliz uygulanan hastalarda böbrek kistleri ve böbrek kanserleri daha sık görülür.


6. Kalıtımsal bazı hastalıklar ile doğan kişilerde böbrek kanseri gelişme riski belirgin şekilde artar. Bu hastaların ve ailelerinin yakın takibi önerilir.


7. Daha önce tedavi amacıyla radyasyon tedavisi uygulanmış ya da başka bir sebeple radyasyona maruz kalmış kişilerde böbrek kanseri gelişme riski yüksektir.


8. Çelik endüstrisi, petrol, kadmiyum, kurşun endüstrisi çalışanları ve asbeste maruz kalanlarda böbrek kanseri riski artar."


YÜKSEK TANSİYON KANSERİN HABERCİSİ OLABİLİR


Böbrek kanserlerinin erken evrede nadiren şikayetlere yol açtığını anlatan İşgören, "Rastlantısal olarak saptanan böbrek kanserlerinin tedavisi daha kolaydır ve kanserden tamamen kurtulma olasılığı yüksektir. İleri evre böbrek kanserlerinde hastaların ancak yüzde 6-10’unda idrarda kanama, yan ağrısı ve ele gelen kitle gibi şikayetler ortaya çıkar ve hastalığın ilerlediğini gösterir. Hastaların yüzde 30’unda yüksek tansiyon, kansızlık, ateş, yorgunluk, kilo kaybı gibi şikayetler görülür" dedi.


AMELİYAT ESNASINDA KAS ZARAR GÖRMÜYOR


Böbrek kanserlerinin tedavisinde cerrahinin standart yöntem olduğunu kaydeden Egemen İşgören, şöyle dedi:


"Kanserin evresi, kitlenin büyüklüğü, kitlenin böbreğin hangi bölgesinde olduğu ve sayısı göz önünde bulundurularak böbreğin tamamı ya da sadece kitle, kapalı yöntemle alınır. Açık olarak yapılan böbrek ameliyatlarında bel bölgesindeki kasların çoğunun kesilmesi gerekmektedir. Laparoskopik yani kapalı ameliyatlarda ise hiçbir kasın kesilmesine gerek yoktur. Çünkü karın boşluğuna ince tüplerle girilerek kasların arasından onlara zarar vermeden böbrek ameliyatı yapılmaktadır. Hastanın iyileşme süreci hızlıdır ve normal yaşantısına ameliyattan birkaç gün sonra rahatlıkla dönebilmektedir."

 

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Böbrek, kanserine, neden, olan, risk, faktörleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı