301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Temmuz 2019 - Çarşamba 13:31 Bu haber 352 kez okundu
 
“Biz bu kadar helikopteri Kıbrıs çıkartmasında kullanmadık”
Orman Genel Müdür Yardımcıları ile Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki üst düzey yöneticilerin görevden alınmasının Muğla’da yaşanan orman yangınlarındaki acemi yönetim olabileceğini söyleyen Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı Tuncay Neyişçi, 300 hektarlık yangında 15 helikopterin kullanılmasına ilişkin, “Biz bu kadar helikopteri Kıbrıs çıkartmasında bir arada kullanmadık” ifadelerini kullandı.
Gündem Haberi
“Biz bu kadar helikopteri Kıbrıs çıkartmasında kullanmadık”

Orman Genel Müdür Yardımcıları Yusuf Şahin, Mehmet Zeki Temur, Zekeriya Mere’nin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı’nda görev alan üst düzey yöneticilerin Resmi Gazetede yayımlanan karar ile görevden alınmasını değerlendiren Neyişçi, “Yangın mevsiminin tam ortasında bu kararların alınması gösterilen performansların yetersizliğinden kaynaklıdır” dedi.

 

“GÖREV YERLERİ DEĞİŞTİRİLMEMELİDİR”

Ardı arkası kesilmeyen yangınların nedenlerinden bir tanesini yangın konusunda uzmanlaşmış kişilerin sürekli olarak görev yerlerinin değiştirilmesine bağlayan Neyişçi, “Yangınlarla mücadele etmek çok yüksek derecede uzmanlık isteyen bir iştir. Bu yüzden de yangınların yoğun olarak yaşandığı Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yangın konusunda görev alan tecrübe sahibi insanların senelerce aynı bölgede kalması ve yangınları yönetmesi gerekir. Ancak ülkemizde maalesef yetkililerin yeri rotasyon, politik nedenler gibi sebepler öne sürülerek değiştiriliyor. Genel müdür ya da bölge müdürünün değiştirilmesi anlaşılır bir durum ancak yangınlarla ilgilenen koruma şube müdürü gibi uzmanların aynı yerlerde senelerce hatta emekli olana kadar kalmalarının sağlanması gerekmektedir” diye konuştu. Son derece önemli olan bu durumun uygulanmadığını söyleyen Neyişçi, Karadeniz’deki bir kişinin Antalya’ya, Antalya’daki birinin de Karadeniz’e gönderilmesi durumunun yanlış olduğunu vurguladı.

 

“FİKİRLERİMİZ ALINMALI”

Orman Genel Müdürlüğü’nün orman yangınlarının ciddiyetini kamuoyuyla paylaşması gerektiğini belirten Neyişçi, bakanlığın olayın üstesinden kendi başına gelemeyeceğini kabul ederek özellikle sivil toplum kuruluşları ve bireyleri orman yangınları konusunda yardımcı olmaya davet etmesi gerektiğini ifade etti. Orman Genel Müdürlüğü veya Orman Bakanlığı’nın bu tutumdan uzak davrandığını aktaran Neyişçi, “Orman Bölge Müdürlüğü, orman yangınları konusunda hiçbir zaman bizden yardım talep etmedi. Biz ormancıların kurduğu bir derneğiz. Ancak bizi ve diğer kuruluşları hiçbir şekilde gelin orman yangınlarında bize yardımcı olun diye çağırmadılar. Valilikte her senenin mayıs ayında yapılan orman yangınları komisyonuna da davet edilmedik. Yüzde 95’i insan kaynaklı olan yangınlarda insanların eğitilmesi, uyarılması ve bilinçlendirilmesi konusunda büyük bir kampanya başlatılması gerekiyor. Bunun için de bizim ve her türden derneğin katkısının alınması lazım. Ancak bunu yapmıyoruz bu yüzden de bu kadar çok yangın çıkıyor” dedi

 

“BU KADAR HELİKOPTERİ KIBRIS ÇIKARTMASINDA BİLE KULLANMADIK”

Muğla’da peş peşe meydana gelen ve 2 dozerin yandığı orman yangınının görevden alma kararlarında etkili olabileceğini belirten Neyişçi, “300 hektarlık bir yangına 15 helikopterle müdahale ediliyor. Biz bu kadar helikopteri Kıbrıs çıkartmasında bir arada kullanmadık. Acemilikten dolayı üç hektar yanacak bir yer üç yüz hektara kadar çıkabiliyor. 300 hektarlık bir yangında 2 de dozerin yanmış olması kabul edilemez. Bu yangın çalışmalarındaki beceriksizliğin çok net örneğidir” şeklinde konuştu.

 

“GÖZLEMCİSİ OLACAĞIZ”

Ormanlık alanların yandıktan sonra rüşvete ve ranta kurban gittiği yönünde yapılan eleştirilere ilişkin de konuşan Neyişçi, “Türkiye Ormancılar Derneği, Baro, TEMA gibi dernekleri kendinize destekçi olarak almazsanız bu konudaki sorulara cevap veremezsiniz” dedi. Türkiye Ormancılar Derneği olarak bundan sonraki süreçte yanmış olan bütün alanların seneler içerisinde gözlemini yapacaklarını söyleyen Neyişçi, ‘Yanan ormanlara ne oldu? Ağaçlandırıldı mı? Bina ya da otel yapıldı mı? Burası başka birine tahsis mi edildi?’ gibi konuların takipçisi olacaklarını dile getirdi.

 

“ORMAN BAKANLIĞI DOĞRU BİLGİ SUNMUYOR”

Orman Bakanlığı’nın yanan ormanlar hakkında doğru bilgi sunmadığını belirten Neyişçi, “300 hektarlık yanan bir alan 100 hektar olarak lanse ediliyor. Orman Bakanlığı güvenirliğini kaybettiğinin farkında değil. Bizler de bu sebepten dolayı diğer sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle yanan alanların akıbetini takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“ANTALYA’DAKİ ORMANLARIN YÜZDE 40’I TEHLİKE ALTINDA”

Yüzde 55’i ormanlarla kaplı olan Antalya’nın ormanlık alan bakımından Türkiye’nin en zengin şehri olduğunu aktaran Neyişçi, “Antalya’daki ormanların aşağı yukarı yüzde 40’ı birinci dereceden orman yangınlarına muhatap olan bölgeler. Burada orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş binlerce turistik tesis ve ikinci konut var. Bu bakımdan Antalya orman yangınları konusunda çok önemli bir bölgedir. Yaz aylarında insanların ormana girmesi yangın riski teşkil ettiğinden dolayı önlenmeye çalışılırken tatil köyleri ve ikinci konutların bu bölgeye yapılmasının göz ardı edilmesi Antalya’yı büyük ölçüde tehdit etmektedir” dedi. 

Antalya’daki ormanların içerisinde diğer iller ile karşılaştırılamayacak kadar fazla taş ocağı, mermer ocağı, HES ve maden ocağı ruhsatlarının bulunduğunu aktaran Neyişçi, bu bölgelere giren insan, kamyon ve araçların yangın riskini tetiklediğini ve olası bir yangında karşılaşılabilecek can ve mal kaybının artmasına sebebiyet vereceğini belirtti.

Antalya’nın Muğla’nın ardından en fazla orman yangınına uğrayan ikinci şehir olduğunu hatırlatan Neyişçi, önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Halil Büyükayhan - ÖZEL

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: “Biz, bu, kadar, helikopteri, Kıbrıs, çıkartmasında, kullanmadık”,
Yorumlar
Haber Yazılımı