301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 17:32 Bu haber 399 kez okundu
 
Bilişimde yeni trendler: Mobil ağlar ve robotik kodlama
Mesleki eğitimde güncellenerek geliştirilmesi gereken bazı müfredatlar olduğunu söyleyen Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Alan Şefi Oktay Şahin, “10 yıldır var olan Teknik Servis Dalı’nın yerine aldığımız bir kararla mobil ağlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Gün geçtikçe önemi artan mobil yazılımları seçmeli olarak öğrencilere anlatacağız” dedi.
Eğitim Haberi
Bilişimde yeni trendler: Mobil ağlar ve robotik kodlama

Eğitim anlamında dünyaya nazaran biraz geriden geldiğimizi söyleyen Şahin, cep telefonları, tablet bilgisayarların yazılımları gibi mobil ağların ve robotik kodlamaların öneminin daha fazla arttığını ve eğitimin bu doğrultuda kendini güncellemesi gerektiğini ifade etti. Şahin, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde önümüzdeki eğitim öğretim döneminde seçmeli olarak bu alanlarda dersler verileceğini dile getirdi.

 

“BİLGİSAYAR ÜZERİNDEN BÜYÜK İŞLER YAPILABİLİR”

20 yıldır Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yaptığını belirten Şahin, Antalya’da bilişim üzerine eğitim veren 8 okul bulunduğunu ve alana olan talebin güç geçtikçe artış gösterdiğini söyledi. Günümüzde bir arabanın beyninin bile yazılımla çalıştığını belirten Şahin, “Yazılımların güncellendiği, müfredatın kendisini geliştirdiği bir eğitimle bilgisayar üzerinden çok daha büyük işler yapılabilir” dedi.

 

“BÖLÜMÜ BENİMSEYEN HERKES İŞ SAHİBİ OLUR”

Havaalanı, organize sanayi, hastane gibi büyük yerlerde öğrencilerin staj imkânı bulduğunu aktaran Şahin, “Staj için firmalardan bize talep geliyor. Öğrencilerimiz eğer bilişim bölümünü benimserlerse kesinlikle iş sahibi olabiliyorlar” şeklinde konuştu.

 

“ÜNİVERSİTEYE YÖNELİK YENİ DALLAR AÇILMALI”

Eskiden meslek liselerindeki öğrencilerin mühendis, öğretmenlik gibi bölümlere yöneliminin daha fazla olduğunu belirten Şahin, bu durumun şu an biraz daha zorlaştırıldığını söyleyerek, “Meslek liselerinde üniversiteye yönelik yeni dallar açılabilir. Öğrenciler üniversiteye önceki yıllarda sınavsız bir şekilde geçiş yapıyorlardı bu sistemin geri getirilmesi gerekli” dedi. 

 

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE 4 DAL MEVCUT

Bilişim bölümünün içerisinde 153 öğrencinin 76 bilgisayar üzerinden eğitimlerini sürdürdüğünü söyleyen Şahin, 1988 yılında Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk olarak bilgisayar bölümü adıyla kurulmuş olan daha sonradan ise bilişim teknolojileri olarak değişen bölümün dallarından bahsetti. Bölümde Teknik Servis, Web Programcılığı, Veri Tabanı Programcılığı ve Ağ İşletmenliği olmak üzere 4 dalın bulunduğunu söyleyen Şahin, “Teknik Servis Dalı, bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayarla kontrol edilebilen sistemler kurmaya yönelik eğitim ve öğretime verilen addır. Web Programcılığı Dalı, web sitesi yapmak, düzenlemek, internet üzerinden yayınlamak gibi işlemlerin yapıldığı, web sitesi tasarımı ve programlama dilleri yardımı ile etkileşimli web uygulaması hazırlanmasına yönelik eğitimlerin verildiği daldır. Veri Tabanı Programcılığı Dalı da veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının oluşturulması ve yönetimi, yazılım geliştirme, hata giderme, bakıma yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır. Son olarak Ağ İşletmenliği Dalı ise bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, yönetimi ve ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek sorunlar, çözüm yolları ve geniş ağ sistemleri yönetimine yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır” şeklinde konuşarak bölümün içerisinde yer alan dallar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Bilişimde, yeni, trendler:, Mobil, ağlar, ve, robotik, kodlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı