301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
06 Kasım 2020 - Cuma 12:49 Bu haber 111 kez okundu
 
Bayar: “İktidarın gözü işçinin hakkında”
Yasalaşması halinde 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatını tehlikeye atacak olan istihdam paketi hakkında konuşan CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “İktidar gözünü emekçinin hakkına dikti” dedi
Siyaset Haberi
Bayar: “İktidarın gözü  işçinin hakkında”

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” hakkında açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatının tehlikeye gireceğini belirterek emekçinin yanında olduklarını söyledi.

  “İşçinin hakkı gasp ediliyor”

  Torba yasa tasarısına karşı çıktıklarını kaydeden Bayar, “Ekonomiyi yönetmeyen, bir kalemle işverenlerin milyonlarca lirayı bulan vergi borçlarını silen ama iş, emekçiye gelince en temel haklarını gasp etmekten çekinmeyen, emekçi düşmanı AKP iktidarı gözünü bir kez daha çalışanların kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına dikti. AKP TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP-MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifi ile işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken, işçilerin en temel hakları bir kez daha gasp edilmek isteniyor” dedi.

  İş güvencesi yok oluyor

  Yasa tasarısıyla yapılan değişikliklerden söz eden Bayar, “Yaşa bağlı olarak belirli süreli çalışmanın geçici işçilik ve kısmi çalışmanın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Teklif ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için koşul olmaksızın geçici sözleşme, asıl çalışma biçimi oluyor. Yasa teklifi ile hedeflenen çalışma biçiminin en büyük sakıncası kıdem tazminatının ve iş güvencesinin yokluğu. Teklife göre; geçici çalışan işçi, sözleşmesi bittiğinde kıdem tazminatı alamayacak. İş güvencesi hükümlerinden yararlanamayacak ve işe iade davası açamayacak” diye konuştu.

  Sendikalara çağrı

  Sendikalara çağrıda bulunan Bayar, “İş güvenliğini ve işçi haklarını tehdit eden, geçici istihdamı teşvik eden yasa tasarısına karşı; aralarındaki bütün farkları, husumetleri bir kenara bırakıp tüm sendikalar bir olmaya, haklarını sonuna kadar savunmaya çağırıyoruz. Haklı mücadelelerinde işçilerimizin, emekçilerimizin sonuna kadar yanındayız” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Bayar:, “İktidarın, gözü, , işçinin, hakkında”,
Yorumlar
Haber Yazılımı