301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 10:58 Bu haber 894 kez okundu
 
Başkan Taş, ağır eleştirdi
Muratpaşa Belediyesi'nin kamu alanını ticari alana dönüştürerek satmasına yönelik meclis kararıyla ilgiliaçıklama yapan AK Parti İl Başkanı Taş, kamunun menfaati için ‘hayır’ oyu verdiklerini belirterek, “Borçları, kamu alanlarını satarak ödeyecekse o zaman belediye başkanlarımızın o makamlarda durmasına gerek yok” dedi
Siyaset Haberi
Başkan Taş, ağır eleştirdi

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Muratpaşa Belediyesi'nin kamu alanını ticari alana dönüştürerek satmasına yönelik meclis kararıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin ve büyükşehir belediye meclis üyeleri katılım sağladı. Başkan Taş, milletin menfaatini düşünerek, partisinin ilkesel duruşu gereği meclise Muratpaşa Belediyesi’nin getirmiş olduğu karara ‘hayır’ oyu verdiklerini belirtti.

 

“KONUYU ISITIP GÜNDEME GETİRDİLER”

 

Muratpaşa bölgesinde kamu arazisinin ticari alana çevrilip satışına ilişkin Muratpaşa Belediyesi’nin getirmiş olduğu karar ile ilgilini neden red oyu kullandıklarını açıklayan Taş, “Bu karar 2 aydır gündemimizde, komisyonda görüştük, o gün de büyükşehir belediye meclis gündemine geldi. Büyükşehir Belediyesinde 9 kişilik imar komisyonuekibi var. Biz bu komisyonda3 üyemizle karara ret oyu kullandık. Bu konuda bizim ‘ret’ oyu kullanacağımız Antalya menfaati adına, hemşerilerimizin menfaati adına  ‘hayır’ oyu kullanacağımız daha önceden belliydi. Buna rağmen birileri bu konuyu ısıtıp büyükşehir belediyesi meclis gündemine getirdi” dedi.

 

“GEÇMİŞTE DE RED OYU KULLANDIK”

 

2016 yılında Kepez’de bulunan bir kamu arazisinin ticaret alanına çevrilmesi kararına da hayır oyu kullandıklarını kaydeden Başkan Taş, “O dönemde hem Kepez, hem büyükşehir belediyesi bizdeyken biz aynı konuda karara 2016 yılında da hayır dedik. Kepez Belediye’mizde arsayla ilgili 11 milyon lira bir kamuya para ödemişti. Bunun bizde evrakları ve meclis kararları mevcut” şeklinde konuştu. Taş, “Muratpaşa Belediyesi’ne aynı konuda ret oyu kullanıldığında kamu arazinin ticari alana çevrilmesine hayır oyu kullandığımızda, şimdi birileri feryat figan ediyor. 2016 yılında büyükşehir ve Kepez Belediyesi bizdeyken aynı konudaki karara kamunun menfaati gereği ilkemiz gereği, tavrımızı mecliste net olarak gösterdik. Şimdi bazıları bu olay üzerinden şov ve siyaset yapılma peşinde. Milletimizin derdini menfaatin düşünen yok” diye kaydetti.

 

“BU NEYİN RAKAMI!”

 

Dokuma alanının da geçmişte aynı durumda olduğunu belirten Taş, “Dokuma Park alanı bugün Kepez Belediyesi Meclisi’nin, partimizin duruşuyla bugün Antalya merkezdeki milletimizin rahat nefes aldığı vakit geçirdiği bir yer haline geldi. Biz aynı durumdaki Dokuma alanını milletimizin hizmetine sunduk. Muratpaşa Belediyesi’nin kamusal bir alanı ticaret merkezine çevirip satmaya çalışıyor. Sonrada sosyal medyada çıkıp 2 milyar borç yüküyle karşı karşıya bırakıldık diyor. 2 milyar lira tüm Türkiye’deki belediyelerin borcu mudur, bu neyin rakamı, bu nasıl hesaplamış? O zaman belediyenin borçlarını, kamu alanlarını millete tahsis edilmiş satarak, milletin menfaatine ayrılmış yerleri ticari merkezlere dönüştürerek borçlarını ödeyecekse o zaman belediye başkanlarımızın o makamlarda durmasına gerek yok” diyerek eleştirdi.

 

“BİRİLERİNE RANT KAZANDIRMAK İÇİN”

 

Belediyelerin ilan, reklam ve emlak vergisi gibi farklı gelir kaynakları olduğunun altını çizen Taş, “Bunun yanında proje üretmeleri gerekiyor. Yaptıkları projelerle milletin önünü açmaları gerekiyor. Belediye ekonomilerini rahatlatmaları gerekiyor. Muratpaşa Belediyesi’ne ait Beyaz Dünya’nın oradaki arazi AVM ya da markete çevrildi.  Falez Parkı var hala hayata geçiremediler.Muratpaşa Belediyesi, 1999 yılından beri CHP’de. Falez Parkı’nı hala hayata geçiremediler, mahkemelik problemli yerler var. Aynı olay Dokuma alanında da vardı. Oradaki problemleri Kepez Belediye Başkanımızın ve partimizin dik duruşu ile çözdük.Birilerine rant kazandırmak için işlem tesis etmeye gerek yok” cümlelerine yer verdi.

 

“ADALET ENCÜMENİ YERİN DİBİNE SOKACAKTIR”

 

İl başkanı olarak 19 ilçenin de belediye başkanlarıyla görüşebileceğini vurgulayan Başkan Taş, “Parti olarak duruşumuz şudur milletin menfaatine olacak her konuda ve kararda AK Parti grubu olarak hiç düşünmeden gözümüz kapalı imzamızı atarız, bunda kimsenin şüphesi olmasın. Belediye başkanları o makamlara gelirken, belediyenin ne kadar borcu olduğunu çok iyi biliyorlardı. Sokakta hemşerilerimizin yanına gittiklerinde bangır bangır borçları bağırdılar. Muratpaşa zaten 1999’dan beri CHP’de, dolayısıyla oradaki borç ve sıkıntılar aynı partinin sıkıntılarıdır. Kendi hatalarını milletimizin hakkı olan kamu arazilerini ticari alana çevirerek bu sorunu çözemezler” dedi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın encümen toplayarak sorunu çözüme kavuşturacağını hatırlatan bir gazeteciye yanıt veren Başkan Taş, “Encümenden çözüldüğü zaman bu konu mahkemeden döner. Bunu bildikleri için encümene sarılmak isteyebilirler. Ama adalet ve kamu vicdanı encümeni de yerin dibine sokacaktır. Aldıkları kararı da bertaraf edecektir. Halkın iradesi üzerine hiçbir güç yoktur” diye konuştu.

 

“CHP KARAYA MI OTURDU?”

 

Cuma günü mecliste olağan üstü bir olay yaşandığına dikkat çeken Taş, “Cuma günü karara biz hayır derken  İYİ Parti de bizimle birlikte ‘hayır’ oyu kullandı” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e sorular yöneltti. Taş, “Böcek, Büyükşehir Belediye Meclisi'ni yönetemiyor musun? İttifakla aranızda bir çatlak mı var? Yerelde iktidardasınız, aranızda bir problem mi var? Meclisi, Millet İttifakı olarak yönetemiyor musunuz? Ey Muhittin Böcek, CHP’ büyükşehirde karaya mı oturdu? Bunu merak ediyorum. Biz geçen dönemde AK Parti grubu olarak aldığımız tüm kararları net şekilde ya kabul ya ret şeklinde geçirdik. Kendi aralarında sıkıntı olduğunu görüyorum. Mecliste de bu aleni bir şekilde ortaya çıktı. Ben milletimizin menfaati için yanımızda duran ve bizimle aynı kararı veren İYİ Parti’ye teşekkür ediyorum” dedi.

 

DENETİM KOMİSYONU ÇAĞRISI

 

Son olarak denetim komisyonları ile ilgili diğer partilere çağrıda bulunan Başkan Taş, “Denetim komisyonu seçildi. 2 AK Parti, 2 CHP, 1’de İYİ Parti’den arkadaşımız seçildi. Belediyenin ihalelerini ve diğer satışlarını denetleyecekler. İYİ Parti ve CHP’ye şunu teklif ediyorum. Büyükşehir meclisinde en yüksek oyu alan arkadaşımızı denetim komisyonu başkanı yapalım. Biz AK Parti olarak meclisin güvendiği isme destek vermeye hazırız” ifadelerine yer verdi.

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Başkan, Taş,, ağır, eleştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı