301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
28 Ekim 2020 - Çarşamba 10:40 Bu haber 253 kez okundu
 
Başkan Güner’den ‘haksız kazanç’ çıkışı
Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Elçin Güner, 13 tane depolama alanının Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na 10 yıllığına yıllık 13 bin lira bedelle kiralandığını hatırlatarak, “Buradan 350 bin lira kazanç elde ediliyor. Bu haksız bir kazançtır. Konunun takipçisiyiz” dedi
Gündem Haberi
Başkan Güner’den ‘haksız kazanç’ çıkışı

Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği, kuruluşunun birinci yılını kutladı. Dernek binasında yapılan kutlamada konuşan Başkan Elçin Güner, bir yılı geride bırakmanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

 

UKOME KARARINA DAVA

 

Bu süreçte yaşadıkları sorunlara değinen Başkan Güner, en büyük sorunlarının ulaşım olduğunu, bunun yanı sıra geçmişten gelen sorunlarla da mücadele ettiklerini kaydetti. Toplu taşıma şoförlerine UKOME kararıyla verilen haksız cezaları çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını belirten Güner, “60 gün kartlarını kullanmayan, ekmekçi olarak tabir ettiğimiz arkadaşlarımızın kartları kapatılıyor, araç sahiplerine kart çıkartıldı ve bu araç sahiplerinin kartlarıyla şoförlerin çalışması isteniliyor. Bunun yasal olarak doğru olmadığını ulaşıma da bildirdik ama bu süreçte de yapmamız gereken en doğru şeyin dava açmak olduğuna karar verdik ve dava açıyoruz” diye konuştu.

 

 

“ÇOK KOMİK BİR RAKAM”

 

Depolama alanlarının pisliğinden yakınan Güner, “Bu konuyu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ile görüştüm. Benden iki haftalık zaman istedi ve bu süreç içinde ilgileneceklerini belirtti. 13 tane depolama alanı Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na 10 yıllığına olmak üzere yıllık 13 bin liraya verilmiş. Bu çok komik bir rakam. Konunun takipçisiyiz. Esnaf odası buradan 350 bin lira gibi bir kazanç elde ediyor. Biz bunun haksız bir kazanç olduğunu düşünüyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam etmekte” dedi.

 

“MÜCADELE VERİYORUZ”

 

En büyük sorunlarından biri olan cezaların şoförlerden alınıp performans olarak esnafa verildiğini dile getiren Güner, “Bu bir haksızlık. Şoför zaten 150 liralık yevmiye ile çalışıyor. 50 lirasını depolama alanlarında yiyor. 100 lira da şoföre hak görülüyor. 15-16 saat çalıştırılıyor ve bu da haksız bir durum oluşturuyor. Biz bunlarla da mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

PANDEMİ FIRSAT BİLİNDİ, İŞTEN ÇIKARTMALAR ARTTI”

 

300’e yakın üyelerinin bulunduğunu kaydeden Güner, “Şoför arkadaşlarımız için; maddi imkansızlıklar, aidat verememe korkusu, Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan beyin baskısı söz konusu. ‘Araçlarda çalıştırdığınız şoförler derneğe üye olurlarsa çalıştırmayınız, çalıştırdığınız taktirde sıkıntılar yaşayacaksınız’ diyorlar. Esnaf işini yaptığı, şoförün sigortasını ödediği, maaşını verdiği, kıdem tazminatlarını da ödediği sürece hiçbir şoför arkadaşımız sıkıntı yaşamayacaktır. Ama maalesef bu süreçte şoförlere sigorta yapılmadığı için önceki dönemde de aynıydı şu anda pandemi fırsat bilindi ve çoğu şoför arkadaşımız işten çıkarıldı. Kıdem tazminatları ödememek adına böyle bir sıkıntıyla da karşı karşıyayız. Bunlarla da mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Başkan, Güner’den, ‘haksız, kazanç’, çıkışı,
Yorumlar
Haber Yazılımı