301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 16:05 Bu haber 223 kez okundu
 
Başkan Esen: Doğru, eşit ve müsrif olmayan bir anlayışla belediyeyi yöneteceğiz
KONYAALTI Belediye Başkanı Semih Esen, "Doğru, eşit ve müsrif olmayan bir anlayışla 5 seneyi geçirmek istiyoruz" dedi.
Gündem Haberi
Başkan Esen: Doğru, eşit ve müsrif olmayan bir anlayışla belediyeyi yöneteceğiz


31 Mart yerel seçimlerinde Konyaaltı Belediye Başkanı seçilen CHP'li Semih Esen, ilk kez gazetecilerle bir araya geldi. Konyaaltı Belediyesi'ndeki toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Esen, belediye başkanlarının seçildikten sonra rozetini çıkardığını söyledi. Belediye başkanlarının temel belediye hizmetlerini yerine getirirken hiçbir kişiye karşı ayrım gözetmeme yükümlülüğü olduğunu belirten Esen, "Başkanlar halkın hangi sorunu varsa, o soruna duyarlı olmalı ve sorunu çözme yönünde vatandaşa el uzatmalı. Sözde değil özde herkese eşit davranmalı" dedi.

SİYASETE RAĞMEN VATANDAŞ BİR ARADA

Siyasetçilerin ağzından çoğu zaman bal damladığını belirten Esen, sorunun, söylenenler pratiğe döküldüğünde gereğinin yapılıp yapılmadığı olduğunu söyledi. Seçim çalışmaları sırasında halkın siyasetten çözüm üreteceğine yönelik umudu kalmadığını gözlemlediğini dile getiren Esen, bunun bir an önce değişmesi gerektiğini kaydetti. Esen, "Türkiye'de siyasetin zıtlığına rağmen vatandaş yine bir arada. Toplumdaki yapı kardeşçe, saygılıca. Siyasetin buna dönmesi lazım. Kimin hangi partiye oy verdiği siyasetin kendi konusu yapmaması lazım" diye konuştu. 

BİZİ ELEŞTİRİN

Semih Esen, siyaseti tek bir kelimeye indirgemesinin kendisinden istenmesi durumunda 'eşitlik' kelimesini kullanacağını söyledi. Esen, "Doğru, eşit ve müsrif olmayan bir anlayışla 5 seneyi geçirmek istiyoruz. 20'li yaşlardan beri demokrasi kavramını merak ederim. Daha güzeli, daha faydalısı gelene kadar demokrasinin üstüne bir kavram yoktur. Demokrasinin varlığı sadece seçimlerden ibaret değil. Demokrasinin en önemli unsuru özgürlüktür. İkinci unsurlardan biri de millet adına yasama meclisinin güçlü olması lazım. Unsurlarından biri de medyadır. Bizi eleştirin. Basın özgürlüğünün sağlanmasına yönelik elimden geleni yapacağım" dedi.

KONYAALTI KENT MEYDANI İŞGAL ALTINDA DEĞİL

Konyaaltı Kent Meydanı'nın işgal altında olduğuna yönelik soruya Esen, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Talep nedeniyle işletmelerin masa ve sandalye sayısını artırdığını kaydeden Esen, etkinlik olduğunda bunların toplandığını aktardı. Esen, "Bomboş bir meydan arzu edenler olabiliyor ama hizmet biraz esneklik gerektirir. Kalıcı işgal yapmak isteyen olursa gereğini yerine getiririz" dedi.

GÜZEL BİR BELEDİYE BULDUK

Esen, 73 gündür görevinin başında olduğunu söyledi. İyi yönetilmiş bir belediye bulduğunu belirten Esen, "Herkes görevinin bilincinde. Mali yönden kötü durumda olmayan bir belediye devraldım. Ancak belediyeyi teslim aldıktan sonra İller Bankası'ndan belediyemize gelen gelirin üçte biri kesildi. Bunun da ülkedeki tasarruf tedbirlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Vergi gelirlerimiz umduğumuz kadar olmadı. 23 vaat ettiğimiz projenin öncelikleri konusunda çalışma yapıyoruz. Güzel bir belediye bulduk. Tasarruf yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

SARISU'NUN BÜYÜKŞEHİR'DEN ORMANA GEÇMESİ SÖZ KONUSU

Sarısu mesire ve piknik alanının Büyükşehir'e aitken Muhittin Böcek'in başkan seçilmesinin ardından Orman Bölge Müdürlüğü'ne dönmesinin söz konusu olduğunu kaydeden Esen, bunda herhangi pratik fayda olmadığını söyledi. Konyaaltı Belediye Başkanı iken Muhittin Böcek'in Konyaaltı Sahili'ni istediği hatırlatılan Esen, "Sahillerin büyükşehir belediyesi ya da ilçe belediyeler tarafından işletilmesi bir dönem gündeme geldi. Biz ilçe belediyeler tarafından işletilmeli demiştik. Ancak daha sonra Büyükşehir orada 277 milyonluk bir yatırım yaptı. Şimdi bunların hiçbirini görmeyin ve bu yatırımları çöpe atıp burayı bana verin demek popülistlik olur. Muhittin başkan orası kimseye tahsis edilmediğinde bunu söylüyordu. Eğer ilerleyen zamanda Konyaaltı Sahili birisine tahsis edilecek denirse ve ben de belediye başkanı isem bize verin derim" diye konuştu.

SAHİLE BÜYÜK OTOPARK YAPILMALIYDI 

Büyükşehir idaresindeki Konyaaltı Sahili'ndeki aksaklıkların Muhittin Böcek'in farkında olduğunu dile getiren Esen, konunun üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Büyükşehir'in yoğun bir gündemi olduğunu anlatan Esen, "Dev bir kurumu devraldılar. 2 ayda tüm hizmetlere yetişmesi şu anda çok zor. Sahildeki işletmelerin hizmetleri, fiyat yüksekliği, kiralarının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Esnafa acımasızca davranmamaları lazım. Sahilde yoğun trafik zaman zaman yaşanıyor. Sahilin başına ve sonuna geniş kapasiteli otopark yapılsaydı bu sorun aşılabilirdi. Projenin bu ayağının eksik olduğunu düşünüyorum" dedi. 

ANTALYA'NIN MEGA PROJEYE İHTİYACI YOK

Menderes Türel döneminde yapımı başlanan Boğaçayı Projesi ile ilgili Muhittin Böcek'le konuşmadıklarını belirten Esen, daha önceki açıklamalarından da bu projeye ihtiyaç olmadığını söyledi. Esen, "Antalya'nın daha acil ihtiyaçları var. Oraya ayrılacak bütçenin acil ihtiyaçlara ayrılması gerektiğini düşünüyorum. 2,5 milyar liraya daha harika işler yapılabilir. Ama oranın başıboş bırakılmaması lazım. Şu anda mega projeye Antalya'nın ihtiyacı yok" dedi.

KONYAALTI'NDA YAŞAYANLARIN EN FAZLA ŞİKAYETİ SİNEKTEN

Konyaaltı'nda yaşayanların en fazla sinekten şikayet ettiğini kaydeden Esen, "Şubat ve mart döneminde sineklere yönelik ilaçlama yapılmamış. Larva döneminde ilaçlama yapılmadığı için millet perişan. Belediyemiz ve ilçe vatandaşımız bu konuda muzdarip. İlçemizin en büyük sorunu bugünlerde sinekler. Kimseyi suçlamıyorum ama keşke yapılmış olsaydı" diye konuştu.

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Başkan, Esen:, Doğru,, eşit, ve, müsrif, olmayan, bir, anlayışla, belediyeyi, yöneteceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı