301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 10:09 Bu haber 1321 kez okundu
 
Başkan Dere'den poşet beyanı uyarısı
ANTALYA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, 1 Ocak'tan itibaren ücretli poşet uygulaması başlatıldığını hatırlatarak, işletmeleri poşet satışına ilişkin beyanda bulunmaları konusunda uyardı.
Ekonomi Haberi
Başkan Dere'den poşet beyanı uyarısı

 

AESOB Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) yönetim kurulu üyesi Adlıhan Dere, kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetlerin tüm noktalarda ücretli hale geldiğini hatırlattı. Başkan Dere, plastik poşetlerin satışına ait ilk beyanların 15 Şubat'a kadar verilmesi gerektiğini belirtti.


 

İLK BEYANLAR 15 ŞUBAT'A KADAR VERİLMELİ


 

Ücretlendirmeye tabi olan plastik poşet beyanlarının her ayın 1'i ile 15'i arasında elektronik ortamda verilebileceğini aktaran Adlıhan Dere, şunları kaydetti:


 

"Bakanlık tarafından, ücretlendirmeye tabi olan plastik poşetlerin beyanlarının verilebilmesini teminen çevrimiçi sistem kurularak interaktif vergi dairesi ve e-devlet üzerinden beyanların verilebilmesine olanak sağlanmıştır. Satış noktaları, plastik poşetlerin satışının gerçekleştiği aya ait beyanı, takip eden ayın 1'i ile 15'i arasında Bilgi Sistemi üzerinden yapacaktır. Satış noktası tarafından yapılan beyanlara istinaden ödenecek geri kazanım katılım payı tutarı bilgi sisteminde hesaplanacaktır. Satış noktası tarafından beyan edilen geri kazanım katılım payı, beyan dönemini takip eden ikinci ayın son gününe kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacaktır. Beyanların nasıl yapılacağına ilişkin kılavuzlara https://www.csb.gov.tr/plastik-poset-beyani-i-90306 internet adresinden ulaşılabilir. Esnaf ve sanatkarlarımızdan beyanlarını zamanında yapmalarını ve herhangi bir cezai işlem ile karşı karşıya kalmamak adına usul ve esaslara dikkat etmelerini rica ediyorum."

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Başkan, Dere'den, poşet, beyanı, uyarısı, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı