301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 16:39 Bu haber 417 kez okundu
 
Başkan Böcek: Konyaaltı Sahili’ni ranta kurban etmedik
Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi’nin iptali üzerine açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İçişleri Bakanlığı, Sayıştay ve İç denetçi raporları doğrultusunda iptal işleminin gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmemiştir” dedi
Gündem Haberi
Başkan Böcek: Konyaaltı Sahili’ni ranta kurban etmedik

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, önceki başkan Menderes Türel döneminde işletme ihalesi Alkoçlar Turizm Seyahat Acentası Dış Ticaret Ltd. Şti- Senatalya Turizm Seyahat Acentası Dış Ticaret Ltd. Şti ortaklığına kiraya verilen Konyaaltı Sahili’nin ihale iptaliyle ilgili açıklamada bulundu. 20 Ocak tarihinde ihalenin iptal edildiğini hatırlatan Böcek, daha öncesinde yapmış olduğu yazılı açıklamanın ardından bu kez kameralar karşısında ihalenin neden iptal edildiğini kamuoyuyla paylaştı.

 

“RANTA DÖNÜK PROJELERE SON”

 

25 yıllık siyasi hayatı boyunca doğrudan yana olduğunu belirten Böcek, “Kimse bizden kamu zararı olan, halka dönük değil ranta dönük projeleri devam ettirmemizi beklemesin. Biz Antalya’mızda tüyü bitmemiş yetim hakkı korumaya, doğru projeleri Antalyalı hemşerilerimize sunmaya devam edeceğiz” dedi.  

 

“İHALE ŞARTLARINA UYULMADI”

 

İptal edilen Konyaaltı Sahili ihalesi ile ilgili bilgilendirmede bulunan Böcek, “19 Temmuz 2016 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi meclis kararı doğrultusunda Konyaaltı Sahili ile ilgili yap, işlet, devret modeli Encümen’e yetki verilmiştir. Sahil, 17 Kasım 2016 ve 19 Ocak 2017’de meclisin vermiş olduğu yetkiyle yap, işlet, devret modeli ihaleye çıktı. Bu ihale bütün masraflar yüklenici firma tarafından yapılması şartıyla çıkmıştır. Meclisin verdiği yetkiye göre yap, işlet, devret modeli olması gerekirken 254 milyon TL belediye bütçesinden para harcanmıştır” diye konuştu.

 

“ADRESE TESLİM İHALE”

 

Belirlenen kriterler doğrultusunda adrese teslim bir ihale yapıldığını aktaran Böcek, “İhalede rekabet koşulları oluşmamış, tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla oraya yatırım yapılmış, yükleniciden bir kuruş para çıkmamış ve ihalede yükleniciye ait olması gereken temizlik, çöp toplama, güvenlik gibi işletme giderleri büyükşehir belediyemize yüklenmiştir. Belediyemizin 8 ayda 10 milyon 780 bin TL masrafı vardır. Bugün 254 milyon TL’yi yüklenici firma Alkoçlar yapmış olsaydı bu toplantı Antalya’nın yatırımlarıyla alakalı başka bir toplantı olacaktı. Yapılan, yapılmayan ne varsa önümüzdeki günlerde detaylarıyla birlikte paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

 

“KONYAALTI, RANTA KURBAN EDİLMEMİŞTİR”

 

Mazbatasını alalı 9 buçuk ay olduğunu hatırlatan Böcek, “Bu süreç içerisinde bütün Antalya’mızdaki projeleri masaya yatırdık. Sadece biz değil ortak akılla tüm kurum kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalışmalarımızı aynı azim ve kararlılıkla devam ettirdik. Antalyalı hemşerilerimize 5 yıl gece gündüz demeden koşacağımı söylemiştim. Bu iptal kararıyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediye başkanı ve ekibi olarak ve bunun yanında İçişleri Bakanlığı Başmüfettişliği raporları, Sayıştay raporları, İç denetçi raporlarıyla belgeleri sunulmuştur. Daha fazla dayanmamız söz konusu değildir. Antalya Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmemiştir. Bugün itibarıyla da sevgili hemşerilerim iyi bilsin ki Antalya Konyaaltı Sahili tüm 16 milyona yakın turistimizin ve 4 milyona yakın yerli vatandaşımızın emrinde olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI”

 

Önceki dönem başlatılan projelerle ve kişilerle bir sorunu olmadığını dile getiren Böcek, “Biz projelere destek olan, katkı koyan herkese teşekkür ediyoruz. Bizim meselemiz proje değil, Antalya’mıza yapılan yatırımlar kimsenin babasının cebinden çıkmıyor. Bu paralar tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır. Bundan sonra ranta dönük olan çalışmaları durduracağız ve çalışmalarımızı bu anlamda devam ettireceğiz. Sahilde yıkım, değişim gibi bir şey söz konusu değildir, sadece ihalesi iptal edildi” diye konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Başkan, Böcek:, Konyaaltı, Sahili’ni, ranta, kurban, etmedik,
Yorumlar
Haber Yazılımı