301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ağustos 2015 - Pazartesi 14:16 Bu haber 5729 kez okundu
 
Bankalar altın satmasın!
Kuyumcuların döviz satmalarının yasak olduğunu, ancak bankaların ise altın satışlarını serbest bir şekilde yaptığını vurgulayan Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, “Kuyumcuların tek ticaret alanı var onu da engellemeyin. Bizler bankaların altın satmasına karşıyız” dedi.
Röportaj Haberi
Bankalar altın satmasın!

“BANKALAR GERÇEK DEĞERİ VERMİYOR”

Bankaların altını hurda olarak alıp, hurda olarak değer biçtiğini vurgulayan Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, “Kuyumcular aldığı zaman, kilidini, taşını hatta yeni ise onu vitrine tekrar koyabiliyor. Vatandaşlar altınlarını bankalardan alabilirler sonuçta tercih meselesi. Altını, bankalardan her gün her saat temin edemeyebilirsiniz ama kuyumculardan her zaman satın alabilirsiniz. Bu durum hafta sonu içinde geçerli” diye konuştu.

“ARADAKİ FARKI VATANDAŞ ANLADI”

Vatandaşların bankalar ile kuyumcular arasında tercih zorunluluğunda bırakıldığını belirten Erdem,  “Gözlemlediğimiz vatandaş ilk etapta tercihini bankalardan yana kullandı fakat sıkıntıları gördü kuyumcusuna dönüş yaptı. Yastık altındaki altının çıkıp Türkiye ekonomisine ciddi katkılar yaptığı gördük. Bankalarda tek taraflı düşünülüyor. Biz ucuz alıp sattığımızı söylemedik vatandaşa ‘deneyin aradaki farkı görün’ dedik. Bizler de vatandaşı bilinçlendirerek bu problemi aştık. Sonuçta tüketici doğruyu buldu” şeklinde konuştu.

 Bankaların altın alma durumu kuyumcuları olumsuz etkilediğini ifade eden Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, “Vatandaşlar altınlarını bankalardan da alabilirler sonuçta tercih meselesi. Fakat altınları almadan önce kuyumcudaki fiyat ile bankalardaki fiyatları karşılaştırsın. Yatırımcı bir altın alıp onu mevduatını Euro'ya, Dolara ya da borsa'dan kar'da alabilir. Vatandaş takılarını götürüp bankalara veriyorlar. Bankaya verdikleri zaman vatandaş gelip birde kuyumculara sorsunlar 24 ayar altın kaç'a tekabül ettiğini. Vatandaş altın alış satışını kuyumcu ile bankaları karşılaştırıp aradaki farkları görebilir” şeklinde konuştu.

“ALTIN HER YERDE AYNIDIR”

Vatandaşların Bankaları kurumsal bir yer olduğu için Kuyumculara sormadan hareket ettiğini belirten Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, “Aslında altını bankalar almıyor rafineler alıyor. Orada ekspertiz olduğu için altın yada diğer değerler eritme fiyatına alınıyor. Altının banka ile kuyumcu arasındaki değerini vatandaş kendisi anlayacaktır. Altının fiyatı normalde her yerde aynıdır. Vatandaş altını kuyumcuya getirdiği zaman kuyumcu altının ne kadar kullanılmış ne kadar kullanılmamış olduğuna bakar gerçek değerini verir. Eğer problem varsa altını işleyip tekrar vitrine koyabilir” diye konuştu.

“ARADAKİ FARKI HERKES GÖRDÜ”

Ekspertiz yapan kişinin altının değer tespitini yaptığını vurgulayan Başkan Erdem, “Altın kuyumcuya getirildiğinde tekrar vitrine koyulma ihtimali var ve gerçek fiyatını verir. Vatandaş nasıl doları almak veya satmak için tek tek dövizcileri dolaşıyorsa kuyumcuları da dolaşsın. Fiyat farklarını görüp ona göre hareket edecektir. Kuyumcu altın eski olsa bile taşını kilidi kullanacağı için ettiği değerini ve bankalardan daha fazlasını verecektir. Normalde biz bankaların altın satmasına karşıyız herkes kendi işini yapmalı ama yasalarla bu izin alınmış. Değerin testini vatandaş kendisi yaparak gerçekleri öğrenebilir. Vatandaş önce bankaya gidip altının değerini sorsun daha sonra bankaya gelip birde bizlere sorsunlar aradaki farkları göreceklerdir. Bizler onlardan daha iyiyiz demiyoruz sadece vatandaşın karşılaştırıp aradaki farkı kendileri öğreneceklerdir” dedi.

 

“VATANDAŞ BİLİNÇLİ HAREKET ETMELİ”

Kuyumcular olarak bankaların altın satmasına karşı olduklarını ifade eden Erdem, “ Kuyumcular da ülkenin ekonomisine katkı yapıyor. Yastık altındaki altının çıkması hem ülke için hem de bizler için çok önemli. Bankaların şunu yapması lazım, Vatandaş gidip bana 200gramlık altın hesabı açın dediğinizde hemen açıyorlar. Fakat altın olarak ver dediğinizde altın olarak değil para olarak verebiliriz diyorlar. Çünkü arada bir takım farklar var. Bu da alış ile satış arasındaki makas farkı ortaya çıkıyor. Bankalar altını fiziki olarak vatandaşa veremiyor. Bankaların kendi mevduat sistemleri olduğu için vatandaş problem yaşıyor. Banka altını fiziki olarak verse vatandaş alıp kuyumcuyla karşılatırsın biz serbest ekonomiye karşı değiliz. Böyle olursa ne kuyumcu ne vatandaş nede banka zarar görmez” şeklinde konuştu.

“KUYUMCU HER ZAMAN AÇIKTIR”

Kuyumcuların vatandaşlara her zaman hizmet verdiğini belirten Erdem, “Kuyumcuların tek ticareti var onu da engellemeyin. Bankaların altın satmalarında muvaffak olmaları mümkün değildir. Çünkü bankalar hafta içerisinde saat 17'den sonra hizmet veremiyorlar hafta sonları açık değiller. Fakat kuyumcular ise her zaman açıktır. Düğün olduğu zaman yine kuyumcuya gelecek. Vatandaşın parası olmadığı zamanda kuyumcuya gelip şu gün verebileceğini söyleyip altını alacak fakat bankaya böyle bir şey diyemez” diye konuştu.

“İLK TERCİH BANKALARDI”

Bankalar ile Kuyumcuların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Erdem, “Gözlemlediğimiz vatandaş ilk etapta tercihini bankalardan yana kullandı fakat sıkıntıları gördü kuyumcusuna dönüş yaptı. Yastık altındaki altının çıkıp Türkiye ekonomisine ciddi katkılar yaptığı gördük. Bankalarda tek taraflı düşünülüyor. Bu durum olunca kuyumcular göz ardı ediliyor. Bankalarla kuyumcular birlikte hareket etmeliler ve sürekli diyalog halinde olmalılar. Tüketici doğruyu buldu. Biz ucuz alıp sattığımızı söylemedik vatandaşa deneyin aradaki farkı görün dedik. Bizlerde vatandaşı bilinçlendirerek bu problemi aştık. Çünkü bankalarla kuyumcular arasındaki gram farkını tespit ettik ve vatandaşlara bunları anlattık. Altın fiyatı her yerde aynıdır kuralı geçerli değildir”dedi.

  MUSTAFA KAHRAMAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuyumcuların, döviz, satmalarının, yasak, olduğunu, ancak, bankaların, ise, altı
Yorumlar
Haber Yazılımı