301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 09:29 Bu haber 1274 kez okundu
 
BANKACILARA MOBBİNG
Mobbingin suç olarak kabul edilmesi ile birlikte iş mahkemelerine çok sayıda başvuru olduğunu belirten Mobbingle Mücadele Derneği Antalya Temsilcisi Dr. Ozan Uzkut, en çok başvuruyu ise bankacılık sektörü çalışanlarının yaptığını kaydetti.
Yaşam Haberi
BANKACILARA MOBBİNG

Son bir ay içerisinde bankalar aleyhine çalışanları tarafından yaklaşık 700 dava açıldığını belirten Mobbingle Mücadele Derneği Dr. Ozan Uzkut, “Müdüründen fırça yiyen, geç saate kadar çalıştırılan, baskı gören ve dahası psikolojisi bozulan binlerce bankacı soluğu iş mahkemelerinde alıyor. Son bir yıl içerisinde hedef baskısı nedeniyle psikolojisi bozulan bankacılar önce psikoloğa sonra da mahkemeye koşuyor. İşyerinde psikolojik taciz yani mobbing gördüğü gerekçesiyle açılan davaların yanı sıra, şube müdürü ve bölge satış müdürünü gerekçe göstererek açılan dava sayısı 700’e ulaştı. Açılan davaların tamamı yabancı sermayeli özel bankalara karşı açıldı” ifadelerini kullandı.

MOBBİNG DAVALARI

Başbakanlığın bir genelge ile mobbingi suç olarak kabul etmesiyle birlikte İş Mahkemeleri’ne bu konuda çok sayıda başvuru yapıldığını kaydeden Uzkut, “ En çok başvuruyu ise bankacılık sektörü çalışanları yapıyor. Şube müdürü tarafından ceza olarak arşivde çalıştırılmasından tutun da, zorla geç saate kadar şubede bekletmek, hafta sonu zorla kart satışına göndermek mahkemeye başvuru nedenleri arasında yer alıyor. Açılan davaların büyük bir bölümü iş akti feshedilen bankacılar tarafından yapılırken halen çalışırken bankasına karşı dava açanların sayısı ise şu an itibariyle sadece 7. Mobbing iddiası ile bankaya karşı dava açanlar arasında 6 şube müdürünün de bulunması sektörde mobbing iddialarının boyutunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

PSİKOLOJİK RAPOR

İş mahkemelerinin mobbing davalarına karşı büyük hassasiyet gösterdiğini dile getiren Uzkut, “En büyük delil olarak da şahit ile bankacının psikolojik tedavi görmesini kabul ediyor. Şu ana kadar 100’e yakın rapor mahkemelere sunulurken, psikolojik hasta görünmemek için doktora gitmeyenlerin sayısı da ciddi oranda büyük. Hukukçular, mobbing ile karşı karşıya kalan kişilerin bu durumlarını mutlaka bir psikiyatriste giderek tesbit yaptırmalarını istiyorlar. Çünkü raporun davanın sonuçlanmasını kolaylaştırdığı biliniyor” diye aktardı.

50 BİN LİRAYA KADAR TAZMİNAT

Bankalara karşı çalışanları tarafından açılan mobbing davalarının tazminat miktarının ise 20 bin TL ile 50 bin TL arasında değiştiğini söyleyen Uzkut, “Rakamın büyük olmamasında en büyük etki, davacıların mahkemenin haksız kazanç sağlama peşinde oldukları yolunda kanaat edinmemesi olduğu öne sürülüyor. Yani bankacılar yanlış anlaşılmasın diye tazminat rakamını düşük tutuyor” dedi. Son olarak bir olaya değinen Dr. Uzkut “Antalya’dan bir bankacı şube müdürü ve bölge satış müdürü tarafından kendisine psikolojik taciz yani mobbing yapıldığı iddiası ile dava açtı. Yaklaşık 8 yıllık bankacı olan T.Y, açtığı davada, Şube Müdürü, birçok kez müvekkili odasına çağırarak, sürekli rencide etmiştir. ‘Sen bu işi yapamıyorsun’, ‘neden taahhütnameyi imzalamadın’, ‘bankacılık bu mu’, ‘her türlü hedefi kabul etmek zorundasın’, ‘biz ne dersek onu yapacaksın’ gibi konuşarak müvekkili aşağıladığı iddiasında bulundu. T.Y bankasına karşı 30 bin lira tazminat istedi” dedi. HAZEL BERKALP

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: BANKACILARA, MOBBİNG,
Yorumlar
Haber Yazılımı