Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 15:03 Bu haber 1078 kez okundu
 
Balkan'dan Feyzioğlu'na: Siyasal iktidarın dümen suyuna girmiş
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül’de yapılacak olan Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliğini ağır sözlerle eleştiren Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun siyasi parti siyaseti güttüğünü söyleyerek, “Siyasal iktidarın dümen suyuna girmiş, onun politikalarını meşrulaştırmanın bir aracı haline gelmiş olan bu görüntü katlanılmazdır. Bizim tarihimize ve felsefemize aykırıdır” dedi.
Gündem Haberi
Balkan'dan Feyzioğlu'na: Siyasal iktidarın dümen suyuna girmiş

2016 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Adli Yıl Açılış Töreni’ne bu yıl da katılmayacaklarını duyuran Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, katılmama nedeni olarak Türkiye’deki hukuksuz yargılamalar ve yargı bağımsızlığının zedelenmesini gösterdi. Ülkede adaletin kırıntısının aranır hale geldiğini söyleyen Balkan, “Uluslararası bazı veriler gerçekten iç karartıcı. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı endeksinde bazı üçüncü dünya ülkelerinin bile gerisine düştük. Çok ciddi hak ihlalleri yaşanıyor” şeklinde konuşarak Türkiye’nin en güçlü hukuk örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB)uzun zamandan beri duyarsız ve tepkisiz olmakla suçladı.

 

“TBB POZİSYONUNU KORUMALI”

TBB’nin çizgisindeki değişikliği aylar önce gördüklerini söyleyen Balkan, “Uygun ortamlarda gerekli olan kişilere bu çizgi değişiminden rahatsız olduğumuzu, biran önce TBB’nin tarihine, felsefesine uygun bir biçimde olması gereken pozisyonu alması gerektiğini söyledik” dedi.

 

“HİÇBİR KARŞILIĞI YOK”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun 30 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi toplantısına da katılmadıklarını hatırlatan Balkan, Feyzioğlu’nun o dönemde Yargı Reformu Strateji Belgesi için kullanmış olduğu ‘Türkiye İttifakı’nın yol haritası olarak görüyorum’ ifadelerinin tarihsel, sosyolojik ve siyasal anlamda bir karşılığının olmadığını dile getirdi.

 

“2019’DA NE DEĞİŞTİ?”

10 Mayıs 2014’te Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde TBB Başkanı Feyzioğlu’nun açıklamalarına dönemin başbakanı olan günümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiğini ve 2015 yılında yapılan Adli Yıl Açılış Töreni’ne TBB’nin davet edilmediğini hatırlatan Balkan, “2016 yılı Adli Yıl Açılış Töreni ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. TBB’de o dönemde Adli Yıl Açılış Töreni’nin yürütmeye ait olan bir alanda yapılmasının kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceği gerekçesiyle katılmayacağını açıkladı. 2017 ve 2018 Adli Yıl Açılış törenlerine de aynı şekilde TBB başkanlık düzeyinde katılmadı. 2019’da ne değişti de TBB yürütmeye ait olan bir mekânda Adli Yıl Açılışı’na gitme kararı verdi? Bizim bilmediğimiz, görmediğimiz birtakım gelişmeler mi var? Gerçek bir hukuk devleti mi inşa edildi? İnsan hakları alanında ilerleme mi kaydediyoruz? Gibi gerekçelerle tavrımızı ortaya koyduk” dedi.

 

“YÜRÜTMENİN YARGI ÜZERİNDEKİ TAHAKKÜMÜ”

Şu an itibariyle 44 baronun bu ve benzeri gerekçelerle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacağını söyleyen Balkan,  “Biz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan bir Adli Yıl Açılışı’nı tam da yürütmenin yargı üzerindeki tahakkümü olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

“FEYZİOĞLU SİYASİ PARTİ SİYASETİ GÜDÜYOR”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun siyasi parti siyaseti güttüğünü söyleyen Balkan, Metin Feyzioğlu’nun “Tuzu kuru olanların ne dediği önemli değil” söylemlerine karşın, “TBB’deki uzun zaman önce beliren çizgi değişikliğinin ve sapmanın en açık ve en vahim göstergelerinden biri. Öyle bir noktaya geldi ki ne yazık ki TBB Başkanı kendisi gibi düşünmeyen, kendi düşüncelerine itiraz eden baro başkanlarını bile hedef göstermekten. Suçla ilişkilendirmekten çekinmiyor” ifadelerini kullandı.

 

“TBB SİYASİ İKTİDARLA YAKIN OLMAMALI”

Modern devleti var eden yasama, yürütme ve yargı güçlerinden biri olan yargının tek kurucu sivil ayağı olan baroların halkın sesi olduğunu söyleyen Balkan, “Baroların çatı örgütü olan TBB’nin de bu anlamda siyasal iktidarlarla, siyasi otoriteyle ilişkisi çok yakın olmamalı. Zaten modern zamanlarda hak ihlali, insan hakları ihlali devlet otoritesinden gelir. Buna karşı duracak olan da hukuk ve insan hakları çerçevesinde direnç oluşturacak olan yapı da avukatlar ve bunları örgütlendiği TBB’dir. Dolayısıyla siyasal iktidarda kim olursa olsun siyasi iktidarla barolar birliğinin arasında çok ciddi bir mesafe olması gerekir. Hiçbir siyasal iktidarla bu kadar yakın bir görüntü. Sanki siyasal iktidarın dümen suyuna girmiş. Onun politikalarını meşrulaştırmanın bir aracı haline düşürülmüş bir görüntü bile katlanılmazdır. Bizim tarihimize ve felsefemize aykırıdır” diye eleştiride bulundu.

 

“AN İTİBARİYLE 44 BARO GİTMİYOR"

Balkan, toplam 79 barodan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi sayısal verilere göre Türkiye’nin en büyük barolarından oluşan 44 baronun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya gitmeyeceğini bu sayının artmasının da muhtemel olduğunu dile getirdi.

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Balkan'dan, Feyzioğlu'na:, Siyasal, iktidarın, dümen, suyuna, girmiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı