Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 10:06 Bu haber 118 kez okundu
 
"Bağımsızlık belgesi"
Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümünde basın açıklaması yapan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, bu antlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının belgesi olduğuna dikkat çekti.
Gündem Haberi

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Lozan Barış Antlaşması'nın 97'nci yıl dönümünde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada antlaşmanın önemine değinen Balık, "24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde emperyalist devletlere karşı büyük bir siyasi zafer kazanmıştır. Türk ulusunun tarihinde dönüm noktası olan Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur.Lozan Antlaşması, Türkiye’nin uluslararası arenada bağımsız bir devlet olarak tanınma belgesidir" ifadelerine yer verdi.

 

"Sevri çöp tenekesine atmıştır"

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarının bu antlaşma ile belirlendiğinin altını çizen Balık, "Lozan Antlaşması’nın kazanımlarını ve bağımsızlık belgesini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucu değerlerini tartışmaya açmak ve küçümsemek Türkiye’nin Tam Bağımsızlığına karşı çıkmaktır. Lozan Barışı'nın arka planında, Atatürk’ün peşinden giden Türk milletinin canıyla, kanıyla, emeğiyle ve kararlılığıyla fedakarca zafere taşıdığı milli kurtuluş mücadelemiz bulunmaktadır. Lozan Antlaşması, aynı zamanda köklü diplomasi tarihimizin kilometre taşlarından biridir. Lozan'da atılan imza, Sevr'i çöp tenekesine atmış ve tarihin çöplüğüne gömmüştür. Günümüzde Lozan'ı anlamanın yolu, Sevr'i tarihi gerçeklerine uygun olarak doğru değerlendirmekten geçmektedir" dedi.

 

"Lozan'ı unutturmuyoruz"

 

Balık sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Bir kez daha Lozan Zaferi’ni anlamak için Türkiye’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kuvayı Milliyecilerin, Kurtuluş Savaşı’nın, Çanakkale Zaferi’nin, Mondros Mütarekesi’nin, Sevr Antlaşması’nın doğru anlaşılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; çok zor koşullar ve imkansızlıklar içinde kazandığımız özgürlük ve bağımsızlık mücadelemiz demokratik, bağımsız, laik, üniter, modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, Lozan Antlaşması'nın 97. yıldönümünü kutluyor, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e ve arkadaşlarının ilke, devrim ve değerlerine sahip çıkma gururunu yaşıyoruz ve Cumhuriyetimize, onun kazanımlarına ve bağımsızlığımızın tapusu Lozan Anlaşması’na sahip çıkıyoruz."

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: "Bağımsızlık, belgesi",
Yorumlar
Haber Yazılımı