301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 10:47 Bu haber 236 kez okundu
 
Aybar’dan ‘Dönüşüm Adımları’ eleştirisi
DİSK Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar, ‘Dönüşüm Adımları’ içerisinde işçilerin kıdem tazminatlarının fona devredilmesi konusunu ve bu fonun Bireysel Emeklilik Sistemiyle entegre hale getirilmesini eleştirdi.
Gündem Haberi
Aybar’dan ‘Dönüşüm Adımları’ eleştirisi

10 Nisan 2019’da ilan edilen  ‘Dönüşüm Adımları’nı eleştirenDevrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (Disk) Genel İş Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar, işçilerin kıdem tazminatlarının fona devredilmesi konusunu ve bu fonun Bireysel Emeklilik Sistemiyle entegre hale getirilmesini yanlış bulduğunu kaydetti. Aybar bu şekilde BES’in zorunlu hale getirileceğini aktardı.

 

BES ZORUNLU MU OLACAK?

 

Aybar, “Zorunlu BES ile tüm ücretlilerimizden her ay kesinti yapılmak isteniyor. Peki bu parayı ne yapacaklar. Bu fon ile “finansman ihtiyacını” karşılayacağız diyorlar. Bu kaynağı sermayeye aktaracaklar, bankalara aktaracaklar.Kriz koşullarında alım gücü oldukça düşen ücretlerimizden yapılacak kesintilerle, bankaların, patronların kurtarılması kabul edilemez. Cebimize uzanan bu eli durduracağız. Türkiye’de fonların nasıl yağmalandığına bu halk tanıktır” dedi.

 

İŞVEREN FONU ELEŞTİRİSİ

 

Aybar sözlerin e şöyle devam etti; “İşsiz kalmamız halinde faydalanmamız için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu, bugün bir işveren fonu haline dönüşmüştür. İşsizlik rekor kırarken, İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken paralarla işverenlerin sigorta primleri, vergileri ve hatta ücretler ödenmektedir.Kıdem tazminatımızın da başına getirilmek istenen budur. Zorunlu BES ile hedeflenen budur. Bu plana izin vermemek kendi elimizdedir” şeklinde konuştu.

 

EYT’LİLERE ÇÖZÜM YOK

 

10 Nisan’da Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan hedefler arasında Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarının çözümünün de olmadığını kaydeden Aybar, “Aksine, emekliliğin daha da zorlaştırılması var; sosyal güvenlik hakkının daha da budanması var.

Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımız için birliğimizi pekiştirelim, mücadelemizi büyütelim” dedi. 

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Aybar’dan, ‘Dönüşüm, Adımları’, eleştirisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı