301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 17:13 Bu haber 472 kez okundu
 
AÜ Rektörü Mustafa Ünal: Harç iadesinin olasılığı düşük
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, uzaktan eğitime geçişle birlikte öğrencilerin sıkça sorduğu sorulara sosyal medya hesabından açıklık getirdi. İkinci öğretim harç paralarının iadesi ile ilgili üniversite olarak karar verilmesinin hukuken mümkün olmadığını belirten Ünal, eğitim uzaktan da olsa devam ettiği için bu olasılığın düşük olduğunu kaydetti
Eğitim Haberi
AÜ Rektörü Mustafa Ünal: Harç iadesinin olasılığı düşük

Korona virüs tedbirleri kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversitelerde uzaktan eğitimin bahar dönemi öğretim süreci boyunca uygulanacağı duyuruldu. Yüz yüze eğitimin bu dönem içerisinde yapılmayacağı açıklanırken Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal öğrencilerden gelen sorulara sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. En sık sorulan sorulardan biri olan ikinci öğretim harç parasıyla ilgili de açıklamada bulunan Ünal, “İkinci öğretim harç paralarının iadesi ile ilgili üniversite olarak bir karar verebilmemiz hukuken mümkün değildir. Bunun için yasal düzenleme gereklidir. Ancak eğitim uzaktan da olsa devam ettiğinden bunun olasılığı düşük diye düşünüyorum” dedi. 

 

VİDEO DERSLERİ BAŞLAYACAK

 

Uzaktan eğitime ilk aşamada ders notlarıyla başlandığını, önümüzdeki haftadan itibaren video derslerin başlayacağını kaydeden Ünal, yeni bir sistem kurulmaya çalışıldığı için eksiklerin olabileceğini bundan dolayı da anlayış beklediklerini söyledi. Canlı video yayını için öğrencilerden sıkça talep geldiğini ifade eden Ünal, yeterli internet imkânı veya bilgisayarı olmayan öğrencilerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. 

 

YAZIN SIKIŞTIRILMIŞ EĞİTİM OLABİLİR

 

Uzaktan eğitimin sadece teorik dersler için geçerli olduğunu ileten Ünal, derslerin uygulama kısımlarının nasıl yapılacağına dair ileri günlerde bir açıklama yapılacağını dile getirdi. Yaz aylarında sıkıştırılmış bir eğitim yapılmasının seçeneklerden biri olduğunu söyleyen Ünal, fakülteye veya bölüme göre bu durumun değişiklik gösterebileceğini ifade etti. 

 

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM 6 NİSAN’DA BAŞLIYOR

 

Lisansüstü eğitimin 6 Nisan’da başlayacağını duyuran Ünal, “Lisansüstü eğitim ders notları, yardımcı materyaller, asenkron veya senkron video eğitimleri ile yapılacaktır. Üniversite genelinde vize ve final sınavlarının nasıl yapılacağı şu an netleşmiş değildir. Sınav formatı fakülte ya da bölüme göre de değişebilir. Bu konuda muhtemelen YÖK tarafından ortak bir uygulama önerilebilir. Bildiğimiz manada bir yaz okulu açılması artık hiçbir bölüm için mümkün değildir. Yaz aylarında belki eksik kalan uygulama eğitimleri yapılabilir” diyerek sınav ve dersler hakkında bilgi verdi. 

 

“BAŞKA SEÇENEK YOK”

 

Uzaktan eğitim istenmediğine dair sıkça mesaj aldığını kaydeden Ünal, “Uzaktan eğitim istemiyoruz diye mesajlar atıyorsunuz ancak ne yazık ki başka seçeneğimiz yok, bu mesajları boşuna atmayın. Sağlığınız daha önemli ve şu durumda başka çaremiz yok. Lütfen evde kalın” dedi. 

 

MEZUNİYET TÖRENİ OLMAYACAK

 

Mezuniyet töreni gibi kalabalık organizasyonların büyük olasılıkla yapılamayacağını belirten Ünal, “Zor bir süreçten geçiyoruz, her şey istediğimiz gibi mükemmel olmayabilir ama evde de olsa kendinizi çok iyi yetiştirebilirsiniz. Eğitim hayatınızda bu birkaç aylık dönemde oluşabilecek birtakım eksiklikleri rahatlıkla kapatabilecek kapasiteye hepiniz sahipsiniz” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: AÜ, Rektörü, Mustafa, Ünal:, Harç, iadesinin, olasılığı, düşük,
Yorumlar
Haber Yazılımı