301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 09:53 Bu haber 597 kez okundu
 
ATSO ile BTSO arasında işbirliği protokolü
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Bursa TSO arasında 'Mesleki Yeterlilik Belgelendirme İşbirliği' protokolü imzalandı.
Ekonomi Haberi
 ATSO ile BTSO arasında işbirliği protokolü

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (MESEM) ile Bursa TSO Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi Ltd. Şti.( MESYEB) arasında 'Mesleki Yeterlilik Belgelendirme İşbirliği' protokolü imzalandığını söyledi. Protokol kapsamında inşaat, otomotiv, tekstil, asansör, metal, enerji, plastik sektörleri gibi 'mesleki belge zorunluluğu' bulunan 44 meslekte çalışanlara eğitim verilecek. Eğitimler sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara 'mesleki yeterlilik belgesi' verilecek.

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO MESEM ile Bursa MESYEB Ltd. Şti arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' zorunluluğunun bulunduğu 44 meslekte sınav başvuru taleplerinin ATSO MESEM tarafından toplandığını, teorik ve uygulamalı sınavların yetkilendirilmiş belgelendirme merkezi olan Bursa MESYEB Ltd. Şti. tarafından ATSO'nun koordinasyonunda Antalya'da gerçekleştirileceğini kaydetti.

Başkan Davut Çetin, son yayımlanan tebliğ ile Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan meslek sayısının 81'den 117'ye çıktığını; Kasım 2019'dan itibaren belirtilen mesleklerde 'MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi' ile 'Ustalık Belgesi' olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını; çalıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı 627 TL idari para cezası kesileceğini kaydetti.

SINAVLAR ANTALYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Başkan Çetin, ATSO MESEM'in turizm sektöründe yer alan 7 meslekte mesleki yeterlilik belgesi veren Türkiye'deki ilk merkez olduğunu; turizm sektörü dışında kalan mesleklerde ise ilgili odaların belgelendirme merkezleri ile işbirliği yapılarak sınavların Antalya'da gerçekleştirilmesini sağladıklarını belirtti.

Bu kapsamda ilk olarak TOBB MEYBEM A.Ş. ile 41 meslekte işbirliği protokolünün imzalandığını kaydeden Başkan Çetin, TOBB MEYBEM A.Ş.'nin yetki kapsamı dışında kalan 'inşaat, otomotiv, tekstil, asansör, metal, enerji, plastik' sektöründe yer alan 44 meslekte ise Bursa MESYEB Ltd. Şti. ile imzalanan protokol kapsamında sınavların ATSO MESEM ile işbirliği içerisinde mart ayından itibaren Antalya'da gerçekleştirileceğini ifade etti. Davut Çetin, böylece belge zorunluluğunun bulunduğu toplam 117 meslekten 85 meslekte sınavların Antalya'da gerçekleştirildiğini belirtti.

SINAV ÜCRETİNE YÖNELİK DESTEKLER

Adayların başvuruda bulunacağı meslekte gerçekleştirilecek olan sınavlarda başarılı olması durumunda sınav ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan 2020 yılına kadar karşılanacağına dikkati çeken Başkan Davut Çetin, "Ayrıca ilk girdiği sınavda başarısız olan adayların, başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınav türleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en az 2 kez ücretsiz sınav hakları bulunuyor" dedi.

BAŞVURU SÜRECİ

Başvuru süreci hakkında da bilgi veren Başkan Çetin, belge almak için başvuru yapmak isteyen adayların ya da işletmelerin www.atsomesem.org.tr adresinde yer alan başvuru sürecini takip ederek ilgili başvuru evrakını ATSO MESEM'e teslim etmeleri gerektiğini, başvuruların BTSO MESYEB Ltd. Şti. tarafından uygun bulunan adaylarının sınav ücretlerini yatırdıktan sonra sınava girebileceğini bildirdi.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: , ATSO, ile, BTSO, arasında, işbirliği, protokolü, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı