Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Haziran 2019 - Pazartesi 16:48 Bu haber 388 kez okundu
 
ATSO Başkanı Davut Çetin’den Mayıs Enflasyonu Değerlendirmesi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mevsimsel faktörlerin tüketici enflasyonuna olumlu yönde etki ettiğini kaydeden Başkan Çetin, gelecek dönemlere dair sinyaller barındıran çekirdek enflasyon oranlarında ise düşüşün sınırlı kaldığı belirtti.
Gündem Haberi
ATSO Başkanı Davut Çetin’den Mayıs Enflasyonu Değerlendirmesi

Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti;  

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, 2019 Mayıs ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 1.25 olan beklentilerin altında bir düzeyde yüzde 0,95 oranında kalmıştır. Yurtiçi ÜFE ise yüzde 2,67 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 18,71, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 28,71 olarak gerçekleşmiştir. 

 

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 24,68 ile yer fıstığı, yüzde 24,34 ile limon ve yüzde 20,76 ile umreye gidiş ücreti, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler yüzde 54,56 ile sivri biber, yüzde 45,42 ile kuru soğan ve yüzde 33,30 ile salatalık olmuştur.  

 

Sebze fiyatlarındaki düşüşler gıda enflasyonunu eksiye çekti 

 

Sebze fiyatlarındaki düşüş sayesinde gıda fiyatları Mayıs ayında artmamış, aksine yüzde 1.18 oranında düşmüş görünmektedir. Biber, domates, salatalık, patates, kuru soğan gibi ürünlerde sert fiyat düşüşleri gerçekleşmiştir. Erik, kavun, karpuz, kiraz gibi ürünler henüz enflasyon sepetine girmemiştir. Böylece, ekmek, et ve et ürünleri, peynir, yağ gibi ürünlerdeki fiyat artışlarına rağmen gıda enflasyonu düşüş gerçekleşmiştir. Giyim fiyatları artışının Nisan ayındaki 5.46 artışın ardından Mayıs ayında da yüzde 4.16 artışla sınırlı kaldığı anlaşılmaktadır.  

 

Mayıs ayında sigara zammı enflasyonu yüzde 0.39 oranında artırmıştır.  Akaryakıt fiyatlarındaki artış ulaştırma grubu fiyatlarını yüzde 2.18 artarak enflasyona yüzde 0.36 oranında katkı yapmıştır.  Sonuç olarak tüketici enflasyonunda mevsimsel faktörlerin olumlu yönde etki ettiğini, ancak gelecek dönemlere dair sinyaller barındıran çekirdek enflasyon oranlarında düşüşün sınırlı kaldığı görülmektedir.  

 

Yıllık enflasyon gıdada yüzde 28.4, hizmet sektöründe yüzde 15.1, enerji ve gıda dışı mallarda yüzde 17.45 düzeyindedir. Giyimde yıllık enflasyonun yüzde 4.55’de görünmesi TUİK’in kalite düzeltmeleri ve fiyat alım yöntemi ile açıklanabilir.  

 

Gıda’da TÜFE düştü, Yİ-ÜFE arttı 

 

Ekonomideki durgunluğa ve kur artışının yavaşlamasına rağmen Yİ-ÜFE artışı Mayıs ayında aylık yüzde 2.67, yıllık yüzde 28.7 oranlarıyla yüksek kalmaya devam etmiştir. Gıda fiyatlarındaki artışın TÜFE’de eksi yüzde 1.18 iken, Yİ-ÜFE’de yüzde 4.26 olması dikkat çekicidir.  Üretici fiyatları petrol fiyatına ve döviz kuruna bağlı kalmaya devam etmektedir. Dolayısıyla yaz sezonunda sebze-meyve fiyatları ve döviz kurundaki düşüşe bağlı olarak enflasyonda bir süre daha olumlu bir seyir bekleyebiliriz. Bununla birlikte enflasyonun halen yüksek düzeyde kaldığı, üretici maliyetlerindeki yüksekliğin ekonomideki durgunluk nedeniyle tüketici fiyatlarına tam yansımadığı dikkate alınmalıdır.  

 

Batı Akdeniz Enflasyonu Türkiye ortalamasının üzerinde 

 

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık bazda yüzde 1,29, beş aylık bazda 5,68 ve yıllık bazda yüzde 19,06 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 5., beş aylık enflasyonda 5. ve yıllık enflasyonda ise 19. sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık, beş aylık ve yıllık değerlendirmede turizmdeki canlanmanın da etkisi ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görülmüştür.   

Haber Merkezi

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ATSO, Başkanı, Davut, Çetin’den, Mayıs, Enflasyonu, Değerlendirmesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı