301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
29 Ekim 2020 - Perşembe 10:43 Bu haber 98 kez okundu
 
Atatürk Anıtına karanfil bıraktılar
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yılı koronavirüsün etkisi altında kutlandı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen resmi tören sonrası siyasi partiler ve dernekler çelenklerini Atatürk Anıtına sunarak kırmızı karanfil bıraktı
Gündem Haberi
Atatürk Anıtına  karanfil bıraktılar

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, “Bugün buraya hep bir ağızdan Cumhuriyetimizi koruyacağımızı haykırmaya geldik. Cumhuriyet emekle, kanla, canla kazanıldı Türkiye Cumhuriyeti; emperyalizme, yedi düvele karşı ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla Samsun’a ayak basan, Mustafa Kemal Paşa’nın üstün gayretleri, örgütçü kişiliği ve liderliğiyle başlatılan bir ulusal kurtuluş mücadelesinin sonunda kurulmuştur” dedi.

“CUMHURİYETİ YAŞATACAĞIZ”

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Türkiye’nin üreten, kendi ayakları üzerinde duran bir devlet konumuna yükseldiğini kaydeden Bayar, “Varlığımızı, onurumuzu, borçlu olduğumuz Cumhuriyet devrimimize ve onun kurumlarına sonuna kadar sahip çıkmak, boynumuzun borcudur. Hukukun üstünlüğü yerine, üstünlerin hukukunu kurmaya çalışanlara, dikta heveslilerine, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırarak, hak ve özgürlükleri baltalayanlara, Cumhuriyet devrimiyle, laiklikle, aydınlanmacı değerlerle sorunu olanlara karşı Cumhuriyetimizi ve temel kazanımlarını ilelebet koruyacağız, yaşatacağız” diye konuştu.

“SALDIRILAR UMUDUMUZU AZALTMIYOR”

Cumhuriyetin 97’nci yaşını büyük bir coşku ve kararlılıkla kutlamanın heyecanı içinde olduğunu paylaşan Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu Sözcüsü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İbrahim Daş ise, “Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyetimize yapılan haksız ve hadsiz saldırılar umudumuzu azaltmamakta; aksine bu haklı mücadelemizdeki kararlılığımızı güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET, GÜVENCEDİR”

Cumhuriyete sahip çıkmanın herkesin tarihsel görevi olduğunu vurgulayan Daş, “Unutulmamalıdır ki Cumhuriyet hepimizin güvencesidir. Cumhuriyet yıkılırsa bugün evinde huzur içinde yaşadığını düşünenler parası, malı, mülkü olanlar dâhil hiç kimse güvende olmayacaktır. Türk milleti tarihinin en karanlık ve en uzun gecesini yaşıyor olsa da asla umutsuz değiliz. Her zaman olduğu gibi Kuvayımilliye ruhuyla bugün de meydanlardayız. Kaç yıl sürerse sürsün bu haklı mücadelemiz sonunda elbet güneş doğacaktır ve Atatürksüz bir Cumhuriyet asla olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Atatürk, Anıtına, , karanfil, bıraktılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı