301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 16:36 Bu haber 681 kez okundu
 
AŞT tiyatroculara emanet
Antalya Şehir Tiyatroları’nda (AŞT), işe giriş yöntemlerinin yasal olmaması gerekçe gösterilerek 48 çalışanın iş akdine son verilmesinin ardından bilgilendirme toplantısı düzenleyen Başkan Böcek, genel sanat yönetmenliğinde boşalan koltuğa geçen dönem sürgün edilen Gökhan Avkıran’ın atandığını duyurarak, “Kısıtlamaları ortadan kaldırarak tiyatroyu tiyatroculara emanet ettik” dedi
Gündem Haberi
AŞT tiyatroculara emanet

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kentin gündemini son zamanlarda oldukça meşgul eden AŞT çalışanlarının iş akdine son verilmesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. AŞT ile ilgili alınan kararlar sonrasında, basında ve sosyal medyada gerçeği yansıtmayan açıklamalar ve dolaşıma giren videolardan dolayı doğru bilgileri kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyduğunu belirten Böcek, “Siyasi hayatım boyunca, hiçbir zaman kişisel düşüncelerim ya da siyasi nedenlerle karar almadım. Liyakati esas almak ve haksızlık yapmamak hayatım boyunca benimsediğim prensipler oldu. Yerel seçimlerden sonra göreve geldiğimizde de yaptığımız incelemeler sonucunda AŞT’de bazı aksayan noktaların olduğunu gördük ve birtakım tasarruf tedbirleri aldık, bu paralar hepimizin paralarıdır” diye konuştu.

 

‘7 MİLYONLUK BÜTÇEYLE YENİ OYUN SERGİLEYEMEDİLER’

 

AŞT’nin son üç yılda 7 milyon TL’ye yakın bütçesi olmasına rağmen yeni bir yetişkin oyunu ortaya koymayarak eski oyunları tekrarladığını söyleyen Böcek, “AKM, Cam Piramit Kongre Merkezi gibi çalışma ortamı bulunmasına rağmen; bir AVM’den yer kiralanmış olmasını tasarruf açısından doğru bulmadık ve süresi biten bu salonun sözleşmesini yenilemedik” dedi.

 

‘İŞE GİRİŞLER YASAL DEĞİL’

 

Tiyatroda çalışmış 39 müzisyen, oyuncu ve teknik personelin işe giriş yöntemlerinin yasal olmadığını aktaran Böcek, “Bu arkadaşların işe girişleri geçmiş dönemde saat ücretli olarak yapılmıştır. Oysaki teftiş kurulunun 2016 yılında yaptığı denetimde, bu çalışanların saat ücretli olarak istihdam edilmesinin yasal olmadığı belirtilmiş ve eski yönetim tarafından bu konuda herhangi bir işlem yapılmamıştır. Bu yıl yapılan denetimlerde ise bu personellerin istihdam şekillerinin doğru olmadığı, iş akitlerinin yasa gereği sonlandırılması yönünde rapor hazırlanmıştır. Şimdi soruyorum sizlere, bu arkadaşları yanlış şekilde işe alıp mağdur edenler mi suçlu, yoksa kanunları uygulayan Muhittin Böcek mi?” şeklinde konuştu.

 

‘TİYATROYU TİYATROCULARA EMANET ETTİK’

 

Şehir tiyatroları yönetmeliğinde kısıtlamaya neden olan 7’nci ve 23’üncü maddelerde değişiklik yaptıklarını kaydeden Böcek, “Yönetmeliğin 7’nci maddesinde, teknik olarak alınacak kararlarda bir eksiklik olmaması için teknik müdür konumundaki sahne yöneticisinin de yönetim kurulunda görev almasını sağladık. ‘Kurul gerekli görürse alınan bazı kararları başkanlık makamı oyuna sunabilir’ şeklindeki muğlâk ifadeleri, ‘Turne programları ve bütçe ile ilgili kararların başkanlık makamına sunulması’ şeklinde net bir ifadeyle değiştirdik. Genel sanat yönetmeninin belirlenmesiyle ilgili olan 23’üncü maddede ise ‘Genel sanat yönetmeni olarak atanabilmek için; kurum içinden olmak, seçim şartı ve geriye dönük 5 yıl kesintisiz çalışma şartı’ öngörülmekteydi. Bu maddeyi de, ‘Devlet memurlarına atanacaklarda aranan genel şartları taşıyan, tiyatro alanında çalışmış rejisör, oyuncu, yazar, eleştirmen, araştırmacı, çevirmen, öğretim üyesi veya öğretim görevlisi’ olarak değiştirdik. Yani kısıtlamayı ortadan kaldırarak tiyatroyu tiyatroculara emanet ettik” dedi.

 

‘YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER İSTANBUL İLE AYNI’

 

Yapılan değişiklikler ile birlikte İstanbul, Eskişehir, Kocaeli gibi şehir tiyatrolarının genel sanat yönetmeni belirleme maddesinin aynen uygulandığını belirten Böcek, “Asıl şimdi istenilen herhangi biri, hangi meslekten olursa olsun, genel sanat yönetmeni olamayacak ve tiyatroyu tiyatrocular yönetecek” diye konuştu.

 

‘ÖZGÜR, SANATÇI OLARAK GÖREVE DEVAM EDİYOR’

 

Eski Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür’ün AŞT’de sözleşmeli sanatçı olarak göreve devam ettiğini söyleyen Böcek, “Yönetmelikte bu değişiklikler olmasaydı da eski sanat yönetmenimizin görevine devam etmesi mümkün değildi. Çünkü eski genel sanat yönetmenimiz, önceki yönetmelikte yer alan, ‘kesintisiz beş yıl kurumda çalışma’ şartına uymamaktaydı” şeklinde konuştu.

 

‘GÖKHAN AVKIRAN ATANDI’

 

AŞT’ye genel sanat yönetmeni olarak, geçen dönem sürgün edilerek kömür ve baca denetimi yaptırılan Gökhan Avkıran’ın atandığını duyuran Böcek, kendisine görevinde başarılar dileyerek, geçen dönem tiyatrodan alınarak cenaze hizmetlerine verilen oyuncuların da eski görev yerlerine geri döndüğünü ifade etti.

 

YENİ OYUNCU SEÇMELERİ BAŞLIYOR

 

4 Aralık Çarşamba günü, Mustafa Avkıran, Şebnem Sönmez, Mine Tüzel Tüfekçioğlu, Ayşe Nil Şanlıoğlu ve Ayşegül Ünsal’dan oluşan jürinin AŞT’de görev alacak oyuncuları seçeceğini söyleyen Böcek, “Seçmelere katılmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve konservatuar mezunu olan herkesin, 3 Aralık tarihine kadar belediyemize şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Hatta yasa gereği zorunlu olarak işine son verilen arkadaşlar da başvuruda bulunabilir” diye konuştu.

 

2 YETİŞKİN, 1 ÇOCUK OYUNU SAHNELENECEK

 

Son üç yıldır yeni bir yetişkin oyunu sahnelenmemesine yönelik konuşan AŞT Genel Sanat Yönetmeni Gökhan Avkıran, “Bizim eleştirimiz AŞT’nin son üç yılda yeni bir yetişkin oyunu hayata geçirmemiş olmasıdır. İki tane çocuk oyunu yapılmış bunda da yaklaşık 50 bin TL bütçe kullanılmış. Yaklaşık 7-8 tane yetişkin oyununu geriye dönük sürekli çevirmişler. Biz mayıs ayına kadar iki yetişkin bir çocuk oyunuyla perdelerimizi kapatacağız. Önümüzdeki sezon için de üç yetişkin oyununu zorlayacağız” dedi.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: AŞT, tiyatroculara, emanet,
Yorumlar
Haber Yazılımı