301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 15:12 Bu haber 273 kez okundu
 
ASKON İl Başkanı Urfan: 'Asıl sorun ürettiğimizi satamamak'
HORECA kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan ASKON Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, Türkiye’nin üretmek gibi bir sorununun olmadığını belirterek, asıl sorunun üretileni satamamak olduğunu kaydetti. Urfan, global dünyada mücadele edebilmek için KOBİ’lerin birleşerek hareket etmesi gerektiğine de dikkat çekti
Gündem Haberi
ASKON İl Başkanı Urfan: 'Asıl sorun ürettiğimizi satamamak'

Ekonomi Gazetecileri Derneği öncülüğünde ve ANFAŞ’ın ev sahipliğinde 27. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı-HORECA kapsamında “Yerliyse Yeriz Yerliyse Kullanırız Yaşasın Anadolu” isimli panel düzenlendi. Konaklama, ağırlama ve gıda sektörlerinin önde gelen temsilcilerinin katıldığını etkinlikte ülkenin değerleri, ürünleri ve ürettikleri sektörün önde gelen isimleri tarafından tartışıldı. Toplantıda konuşan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, Türkiye’nin üretmek gibi bir sorununun olmadığını belirterek, asıl sorunlardan birinin üretileni satamamak olduğunu kaydetti.

 

“ÜRÜNÜ LİYAKAT İLE ÜRETMELİ”

 

Paneldeki konuşmasına liyakatın önemini anlatarak başlayan Başkan Urfan, “Ülkemizdeki en büyük problem liyakat ile başlıyor. Liyakat konusunu çözersek tüm problemleri çözeriz diye düşünüyorum. Bu çocuk yaşta başlıyor. Tabi evde ve okullarda herhangi bir liyakat eğitimi olmadığı için maalesef belirli bir noktada takılıyoruz. Çünkü ürünlerimizi üretirken, güvenilir ve kaliteli ürünler ortaya çıkması için bu işin başında liyakat sahibi insanlar olması lazım. Ürünü doğru ve düzgün üretmesi lazım. Bananeci olmaması lazım. Bu noktada kesinlikle temel taş prensiplerde ailelere ve eğitim kurumlarımızda liyakat probleminin çözülmesi lazım” dedi.

 

“MARKALAŞMA ve DİJİTALLEŞME ZORUNLU”

 

Bir diğer problemin ise üretmekten ziyade satamamak olduğuna değinen Urfan, “Bizim en büyük problemimiz, üretmek değil. Üretiyoruz ama satamıyoruz. Bence Türk insanı olarak, Anadolu insanı olarak pazarlamada problemimiz var. Markalaşmada çok geri kaldık. Markalaşma ve dijitalleşmeyi sonradan yakaladığımız için de bazı şeyler göç yolda düzelir mantığı ile ilerlemeye devam ediyor. Maalesef yanlış bir kulvarda hareket ediyoruz. Markalaşma bizim için çok önemli” şeklinde konuştu. Dünya globalleşirken e-ihracat ve e-ticaret üzerine bir yoğunlaşma olduğunun altını çizen Urfan “Bu konularda açığımız var. Gençlerimiz dijitalleşmeyi bilmiyorlar, çok geriler. Bizim için dijitalleşme sadece sosyal medya ağlarından ibaret. Bunlardan kurtulmamız lazım” diye belirtti.

 

 

“KOBİ’LER BİRLEŞMELİ”

 

Global dünyada mücadele edebilmek için KOBİ’lerin birleşerek hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Urfan, “Birlikten kuvvet doğar. Ülkemizde şu anda resmi rakamlara göre 3 milyon 470 bin KOBİ var. Son 3 ay içerisinde de rakamlarda artış var. Kobiler başarılı mı değil mi noktasında konuşacak olursak, Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bence KOBİ’lerin birleşmesi gerekiyor. Eğer birleşmezlerse ilerleyen dönemlerde yok olacaklar. Çünkü dünyada büyük balık küçük balığı yutar felsefesinde bir hareket var” dedi. Esnafların ortaklık kültürüne sahip olmaması nedeniyle birleşemediklerini ve bir araya geldiklerinde bunun kavgayla sonuçlandığını dile getiren Urfan, “Peki, biz ne yaptık. 2018 senesinde İzmir’de üyelerimiz arasında bir birleşme sağladık, bir fon oluşturduk. Burada bir deneme yapalım dedik ve 8 milyon lira bütçe ile yatırım yaparak led fabrikası kurduk. 20 milyonluk bir bütçeye erişti. Ortaklığın da düzgün gittiğini görüce, biz bu işin ahilik kültürüyle dayanışma içinde altından kalkarız dedik. 2019 yılının Şubat ayında yaptığımız istişare toplantısında 2023 yılına kadar 2.2 milyar dolarlık yatırım yapma, 15 bin kişiye istihdam sağlama gibi bir karar aldık” diye konuştu.

 

“OTURDUĞUMUZ YERDEN OLMAZ!”

 

Daha sonra çok hızlı bir süreç içerisinde tüm illerin kendi içerisinde yapılanmaya başladığını anlatan Başkan Urfan, “8-10 kişilik gruplar halinde işletmeler kuruyoruz. Kurduğumuz işletmelerde de KOBİ’lerin birleşimi ile markalaşma ve dijitalleşme konularında ileriye doğru hamlelerimizi yapmaya başladık. İhracatımızı arttırabilmek için yurt dışında 20 temsilciğimiz var. Oturduğumuz yerden bir malı satamayacağımıza inanıyoruz. Ben genç bir insanım, dinamiğim. Pazarlamaya da elimde çanta alarak başlayan kardeşlerinizden birisiyim. Çin’in ülke ekonomisinin bugün 20 yılda Türkiye’nin yaklaşık 20 kat fazlasına sebeplerinden birisi Afrika Pazarı’nda pazarlama taktiğidir. Biz Anadolu insanları olarak sanayicilerin ve üreticilerin tamamı oturduğumuz yerden malımızı yurt dışına satma derdine girdik, burada yanlışlarımız var. Nasıl yol almamız lazım. Ben üretici ve sanayici değilim ama yol almak için gerçekten de birleşmeye ve markalaşmaya ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi.

 

Hazel Berkalp Altaş

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ASKON, İl, Başkanı, Urfan:, 'Asıl, sorun, ürettiğimizi, satamamak',
Yorumlar
Haber Yazılımı