Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 15:51 Bu haber 426 kez okundu
 
‘Asgari ücret vergi dışı bırakılsın’
TBMM’de işçinin ve emekçinin sorunlarını dile getiren İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, “Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalı, dolaylı vergiler azaltılmalı ve asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır” dedi
Siyaset Haberi
‘Asgari ücret vergi dışı bırakılsın’

TBMM’de asgari ücretlinin hakkını savunan İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, “İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmesi için temel ihtiyaçlarını karşılamada acze düşme durumu olarak tarif edilen yoksulluk, ülkemizin en önemli gündem maddesi haline gelmiştir. Mevcut ekonomi yönetiminin yalpalayan ve yozlaşan uygulamaları, israf ve istismar eden yönetim anlayışı, bilgesiz, ilkesiz ve istikrarsız siyasi yaklaşımı, kuralsız, ölçüsüz ve tutarsız politikaları sonucu sanayisiz kalan ve aşırı borçlanan ülkemiz yoksullaşan, yağmalanan ve sıcak paraya mahkûm olan bir yapıyla karşı karşıya kalmıştır” diye konuştu.

 

“TÜİK DOĞRUYU SÖYLEMİYOR”

 

Türkiye’de 16 milyon açlık sınırında, 48 milyon da yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veren insanların olduğuna dikkat çeken Bahşi, “2019’un ikinci çeyreği itibariyle milli gelirin kişi başına 8.811 dolar olduğu ülkemizde sosyal yardımlarla geçinen hane sayısı 3 milyon 154 bindir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na 7 milyar 2 milyon 820 bin 942 TL tutarında prim desteği ödenmektedir. TÜİK verilerine göre 2019 yılı ağustos döneminde 4 milyon 650 bin kişi işsizdir ve bu oran yüzde 14.3’tür. TÜİK, enflasyon konusunda olduğu gibi bu konuda da doğruyu söylememektedir. Devlet alacağını yüzde 22-23’lerde artırmakta, memur ve işçiye yüzde 4 buçuk 5 civarında zam vermektedir. Türkiye’de genç işsiz oranı yüzde 30’lara varmış, 3 gençten biri işsiz durumdadır” ifadelerini kullandı.

 

“ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DIŞI BIRAKILMALIDIR”

 

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığını aktaran Bahşi, “TÜİK’in yayınladığı verilere göre Türkiye’de istihdam edilen asgari ücretli sayısı 28 buçuk milyondur. Bu veriler ışığında değerlendirildiğinde Türkiye’de çalışan nüfusun 3’te 1’inden fazlası asgari ücretle geçinmektedir. 2020 yılında sanki çok büyük bir jest yapmış gibi açıklanan asgari ücret 2 bin 324 TL olmuştur. Asgari ücret bir lütuf veya hükümetin çalışanlara bahşettiği bir uygulama değildir. Son dönemde asgari ücretin yarısına yakın vergi ve kesinti alınmaktadır. Dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birine sahip olan Türkiye’de yıllardır bütün vergi yükü ücret geliriyle çalışanların üzerindedir. Bundan dolayı vergide adalet ilkesini hayata geçirmek için az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması yönünde mutlaka bir çalışma yapılmalı, dolaylı vergiler azaltılmalı ve asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ‘Asgari, ücret, vergi, dışı, bırakılsın’,
Yorumlar
Haber Yazılımı