301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 08:30 Bu haber 26049 kez okundu
 
ANTALYASPOR BATTI!
Antalyaspor Derneği’nden etkili ve yetkili bir isim, kulübün içinde bulunduğu durumu açıkladı: “Aylık sabit gider 15 Milyon TL. Sezon sonuna kadar en az 100 Milyon TL ödenecek. Toplam borç 50 Milyon Euro. Belediyeler ve kurumlar birlik olursa bu borcu 2-3 yılda bitirebiliriz”.
Haftanın Sohbeti Haberi
ANTALYASPOR BATTI!

O YÖNETİCİ KONUŞTU

Antalyaspor Derneği’nden etkili ve yetkili bir isim, isminin açıklanmaması şartıyla kırmızı-beyazlı kulüple ilgili bilinmeyenleri anlattı. Dernek Yönetimi olarak 10 Ocak’taki genel kurul öncesi kimseye açıklama yapmama kararı aldıklarını, ancak yaşanan süreçte ağır suçlamalara maruz kaldıklarını belirten yetkili, “10 Ocak’taki genel kurulda herşeyi zaten konuşacağız. Ancak yönetim kuruluna saygısızlık yapmamak ve farklı yorumların önüne geçmek için ismimin gizli tutulmasını istiyorum” diyerek bildiği herşyeyi Akdeniz’de Yeniyüzyıl Gazetesi’ne anlattı.

MALİ DURUM İÇLER ACISI

Antalyaspor Anonim Şirketi’nin yüzde 50 hissedarı olduklarını, bu nedenle dernek yöneticisi İsmail Bilal’i A.Ş. Yönetimi’ne verdiklerini belirten yetkili, “İsmail Bilal’in hiçbir şeyden haberi yok. Kendisinden gizli işler yapıldığı için istifa etmek zorunda kaldı” dedi. Kulübün sezon sonuna kadar mevcut takım için 100 Milyon TL’nin üzerinde ödeme yapması gerektiğini belirten yönetici, “Toplam borç 50 Milyon Euro” dedi. A.Ş.’de yapılan birçok yanlışlıkta Emin Hesapçıoğlu isminin adının geçtiğini belirten yönetici, Ali Şafak Öztürk’ü Menderes Türel istediği için seçtiklerini ifade etti.

 

Antalyaspor Derneği’nin oyu yüzde 56. Yani sizin onayladığınız isim bu kulübün başkanı oluyor. Başkanları neye göre seçiyorsunuz?

Gültekin Gencer’i, Hasan Akıncıoğlu’nun dernek yönetimi seçti. Gültekin Gencer’e eleştiriler yoğundu. Kendisi de sürekli, “Aday çıktığı anda bırakacağım” demişti. Anonim Şirket seçimlerinden önce, dernek olarak, “Başkanlığa aday olacak isimler gelsin bize kendisini tanıtsın, projelerini anlatsın. Biz de istişare edelim ki; ona göre oy verelim” diye bir prensip kararı aldık. Tek aday olursa buna gerek yok, ancak birden fazla aday olursa bu yolu izlemek istedik. Gültekin Gencer seçildikten sonra her yıl seçimli genel kurul yaptı. 2015’teki seçimde, takım Süper Lig’e çıkmıştı ve transfer yapılıp takım kurulacaktı. Hatta o dönemde Yusuf Şimşek’e 450 Bin dolar menejerlik parası verildiği konuşuldu. Dernek olarak  bunu araştırdık ve 177 Bin TL menejerlik parası ödendiğini gördük. 2015’in sezon sonunda yapılan genel kurulundan önce Ali Yılmaz bu konuda çok konuştu. Biz de dernek olarak kendisine, “Bu kadar iddialıysan yönetimini kur dernek olarak destekleyelim” dedik. Ancak kendisi oralı bile olmadı. Böyle olunca Gencer devam etti.

Ali Şafak Öztürk’ün seçildiği seçimin hikayesi nedir?

Gencer her seferinde “Daha iyi yönetecek varsa ben bırakırım” diyordu. Daha sonra Menderes Türel, Antalyaspor yönetimine Ali Şafak Öztürk’ün aday olduğunu söyledi. Öztürk ile ilgili daha önce de benzer duyumlar almıştık ancak en somut adaylığını Menderes Türel iletti bize. Daha iyi yönetim olacağını, daha iyi mali yapının olacağını söylediler. Gencer’e ilettik ve kendisi de bıraktı. Genel kurul kararı alıp katılmayacağını da söyledi. Ancak kendisinin tavrı, daha önce söylediği sözlerle örtüştü. İlk kez ciddri bir aday çıkınca da bıraktı. Bun sürecin sonunda da Ali Şafak Öztürk başkanlığa seçildi.

Şirketlerin zararından ve karından ortakları sorumludur. Antalyaspor Derneği de Anonim Şirketi’nin en büyük ortağıdır. Ali Şafak Öztürk bu kadar yüksek maliyetli transferler yaparken, bir şirket ortağı olarak tepki gsöterdiniz mi?

İlk geldiği yıl kulübün durumunu kendisine anlattık. Borç olduğunu da belirttik. 189 Milyon TL borç olduğunu açıkladı, ancak Gültekin Gencer 90 Milyon TL borçla kulübü bıraktı. Orada bir yanlışlık var. Öztürk, kulübü devraldığında sezon bitmişti ve kulübün o sezonki toplam borcu netti. Bir sonraki sezonun oyuncu alacakları hesaplanmaz, çünkü o sezonun gelirleri de var. Bu rakamın içinde kulübün bankalara, sporculara ve diğer yerlere olan kesinleşmiş borçlar var.

Kulübün şu andaki borcu ne kadar?

Toplam 200 Milyon TL’nin üzerinde bankalara borç var. Futbolcuların alacakları konusunda dernek olarak bizim de fikrimiz yok. Ancak bildiğimiz bir konu var ki; Antalyaspor futbol takımının aylık sabit ödemesi 15 Milyon TL. İlk yarı itibariyle futbolcuların 2 aylık alacaklarının olduğunu duyduk ama kesin rakamı bilemiyoruz. Bazı şubelerin ve oyuncuların birtakım ödemesi yapılmış ama bu miktarı da bilmiyoruz. Hiçbir futbolcu gitmezse ve hiçbir transfer yapılmazsa, mevcut takımın aylık sabit ödemesi 15 Milyon TL. Kulübün gelirinin ne olduğunu biz bilmiyoruz. Ayak bastı parasından para geldi mi, bunlar alındı mı, hiçbir şey bilmiyoruz. Ligde kalmak için ikinci yarıda en az 6 maç almak gerekiyor. Ligde kalacak kadar maç kazansak, galibiyet geliriyle sadece 1 aylık masraflar çıkar.

Gültekin Gener 90 Milyon TL borç ile bıraktıysa, ortada çok ciddi bir borçlanma var. Antalyaspor’un şu andaki mevcut borcu ile ilgili çok söylenti var. Sizin bildiğiniz borç en az ne kadar?

Bu borçlar, 5 yıl yapılandırılmış banka borcu. İyi bir finansmanla, yeni gelir kaynaklarıyla ödenebilir. Şu andaki mevcut borç 50 Milyon Euro. Bu paranın nereye harcandığı, bu parayla ne yapıldığının hesabı sorulmalı. Bunun hesabının sorulacağı yer de genel kurul.

Bu kadar büyük borç ile ne yapılmış olabilir?

Kulüpler iki şekilde büyük. Birincisi mali yükün altına girip sportif başarı elde ederek, ikincisi kaynakları sıka sıka kullanıp tasarruf yaparak. Hasan Akıncıoğlu zamanında tasarruf yoluna gidilerek büyüdük. Gültekin Gencer ve Ali Şafak Öztürk yönetimleri de borçla birlikte büyümeyi tercih ettiler. Eto’o Antalyaspor’da 3 sezondur oynuyor. Bugüne kadar en az 3 reklam filminde oynamalıydı. Gültekin Gencer kalsaydı bunu kesinlikle yapardı. Gencer’in böyle projeleri vardı ve Eto’o’yu iyi satardı. Maliyetinden fazlasını da kazandırırdı. Ancak yeni yönetim bunu yapmadı. Şu andaki borçla ilgili çok fazla kötümser olmanın anlamı yok.

İstediğimiz kadar iyimser olalım, bu borç gerçeği değişmeyecek. Kulüp bu borçtan nasıl kurtulacak?

Çok iyi düşünüp ders çıkarmak zorundayız. Ancak Antalya bu işin altından çok doğru planlamayla, herkesin birbiriyle kenetlenmesi ile kalkabilir. Herkes birbirinin kuyusunu kazarsa olmaz. Kimse yalan söylemeyecek, gerçekler konuşulacak. Akl-ı selim bulunmazsa bu iş zor.

(FOTO: MOLOZ)   Ali Şafak Öztürk istifa ederken moloz işinden bahsetti. Camiadaki birçok kişi bu işi ilk kez duydu. Bu işin hikayesi nedir?

Ali Şafak Öztürk, moloz ihalesinden elde edilecek gelirin yarıya düşürüldüğünü ve bu nedenle bıraktığını açıkladı. Moloz işi, her Büyükşehir’de olan iş. Kazılan yerlerin molozları harfiyat olarak taşınıyor, bir yerde toplanıyor ve onun içinden gelir saylayıcı geri dönüşüm sağlanıyor.  Bununla ilgili Kulüp Derneği’ne önce 40 dönüm, ardından Bin dönüm yer verildi. Dernek de 2 Ağustos’ta aldığı kararla şirkete devretti. Antalyaspor’un üç tane şirketi var. Birincisi Antalyaspor A.Ş., ikincisi Yatırım A.Ş., üçüncüsü de Sportif İşletmeler A.Ş. Önce Yatırım A.Ş.’ye istediler, sonra Sportif İşletmeler A.Ş.’ye istediler. Bu şirket stadın çalıştırılması için kuruldu. Dernek olarak futbolun bağımsız kalmasını, ticari faaliyetler için ayrı bir şirket kurulmasını tavsiye ettik. Bizi sadece burada dinlediler. Çünkü hisse değişimi veya FİFA’nın kuralları gereği hareket etmek gerekirse futbolun bağımsız kalması gerekiyor. Bunun için şirket kuruldu. Stadın ilk parası o şirkete kuruldu. Yeni şirkette de derneği hissesinin olması gerekiyordu. Şirkette bu işlere Emin Hesapçıoğlu bakıyor ve kendisi genelde laf dinlemiyor. Çünkü yasal statü gereği, stadyum Antalyaspor Derneği’nin ortak olduğu şirketler tarafından işletilebiliyor. Bizi ortak yapmama gerekçeleri, “Siz A.Ş.’nin yüzde 56 ortağısınız, doğal olarak şirkete de üyesiniz” dediler. Ancak yasal statüde buna bakılmıyor. Bu uyarımıza rağmen yeni şirkete derneği üye yapmadılar. Tüm bunlar olurken moloz işi ile ilgili hiçbir işlem yapılmadı. Eylül ayında Bin dönümlük yer bize tahsis edildi ve biz hemen orayı da şirkete devrettik. 40 dönümlük yerde faturayı dernek kesecekti, işletmeyi şirket yapacaktı. Ancak Bin dönümlük yer ile ilgili her işlemi şirket yapabilecekti. Yani biz aradan çıkıyorduk. Buna rağmen çalışmaya başlanmadı.

Burada bir art niyet mi var, yoksa başka hesaplar mı?

Duyduğumuza göre iş, bir şirkete verilmiş, şirket orada kantar bile kurmuş. Olay siyasilere kadar gitmiş. Olay büyüyünce başka birisine verilmiş. İşler böyle olunca Büyükşehir Belediye meclisi bir karar alarak olaya el koydu. Ali Şafak Öztürk’ün bırakmak için gösterdiği gerekçe bu. Gelirin yüzde 50 düştüğünü söyledi. Orası işletmeye başlasaydı, her yıl gelir katlanacaktı. İlk yıl 5 TL kazandıysak, ikinci yıl 10, üçüncü yıl 20 kazanacaktık. İşadamı mantığı ile bakınca bırakmak için bir gerekçe olamaz. Dernek olarak bu işte, stadın kiralanmasında ve diğer konularda hiçbir engelimiz olmadı. Derneğin resmi kayıtlarında bunların hepsi mevcut.

Artan borçtan kendinizi sorumlu tutuyor musunuz? Mesela Nasri ve Menez transferlerinde tavır koydunuz mu?

Bunlara karışma şansımız yok. Şirketi teslim ettiğiniz anda karışamazsınız. Anonim Şirketlerde ortakların sorumluluğu yok. Biz bunu ancak mali genel kurullarda sorabiliriz. Dernek adına şirkette İsmail Bilal vardı, istifa etti. Hem derneği başkanvekili, hem de şirketin asbaşkanı. Çünkü hiçbir şeyden haberi yok. Çok kapalı bir kutuydu şirket. Hiçbir şeyden haberi olmuyordu. Hangi futbolcunun kaça alındığını dahi bilmiyordu. Şirketin hiçbir hissedarı bu konularda karışamaz. Yapılabilecek tek şey, genel kurulda konuşup ibra etmeyebilirsin, gücün yetiyorsa devirebilirsin.

O zaman şöyle sorayım. Müflis bir işadamı kulüp başkanı seçilse ve kulübün tüm gelirini üzerine geçirse, kimse ondan hesap soramayacak mı?

Soramaz. Çünkü imza yetkin yok. Temmuz’da yapılan mali genel kurulda 165 Milyon TL tahmini bütçe açıkladılar. Gelinen noktada henüz sezon bitmedi. Çünkü devre arasında bu oyuncuları satıp para kazanacağını söyledi. Verilen sözleri takip etmek ve yerine getirilip getirilmediğini görmek lazım. Burada bizim sorumluluğumuz şu: Mali genel kurulda ibra edip etmemek, hesap sorup sormamak. Bu tavrımız eleştirilebilir. Biz kötü niyetli olsak. Moloz işini dernek olarak kendimiz yapardık ve şirketi kendimize muhtaç ederdik. Ancak biz hep iyi niyetle yaklaştık.

Genel kurul geliyor. Yüzde 56 hissedarsınız. Ali Şafak Öztürk ve yönetimini ibra edecek misiniz?

Bakacağız. Yönetim olarak bir karar vereceğiz. Açıklayacakları rapora göre karar vereceğiz. Dernek olarak alacağımız karar ayrı. Bir de her dernek üyesinin kendi hissesi var. Dernekten bağımsız, hissemiz oranında kendi şahsi tavrımızı da sergileyebiliriz.

Şu andaki tabloya bakarsak, Antalyaspor önümüzdeki 10 yıl, yapılan bu borçları ödemekle geçirecek. Antalyaspor A.Ş. yönetimindeki birçok isim, dernekteki isimler kadar Antalya halkının içinde değil. Bu pencereden bakınca sorumluluk hissediyor musunuz?

Dernek olarak bizim imza yetkim yok ki… Ali Şafak Öztürk veya Gültekin Gencer bana: Bu kadar biliyorsan ve karışıyorsan, gel sen yönet der. Sezon başında stadın isim hakkından, store’un Londra’da da açılacağı ile ilgili ve daha birçok konuda vaadler verildi. Çok inandırıcı olmasa da inanmak zorundayız. Çünkü Londra’dan önce, yılda 10 Milyon insanın geldiği havalimanımız var. Önce buraya yoğunlaşmalıydık. 10 Milyon turistten, kişi başı 1 TL gelir elde etsek 10 Milyon TL ederdi. Biz buna rağmen bekledik.Ancak genel kurula gelen herkes bu genel kurulu ibra edildi.

(FOTO: DİVAN)  Divan İcra Kurulu neden bu kadar sessiz?

Tüzük gereği, 150 kişilik Divan Kurulu var ve 2.5 senedir toplanmıyor. Diğer kulüplerde olduğu gibi toplanıp durum değerlendirmesi yapılmalı. İlk Divan İcra Kurulu’nu oluşturduğumuzda geçici bir yönetim kurduk ve ilk toplantıda seçim yapılmasını istedik. Ancak Divan Kurulu Başkanı Dündar Uluğkay bunu ısrarla toplamıyor. Moloz işi çıkmaza girince, biz dernek olarak toplanması yönünde adım attık ve toplanmasını sağladık. Oysa biz Divan İcra Kurulu’nu bu nedenle kurduk. Ancak Divan İcra Kurulu’nun toplantılarına Ali Şafak Öztürk 3-4 kez çağrıldı. O katılmayınca toplantılar da yapılamadı. Niye katılmadığını bilmiyorum, işi olduğunu, yurtdışında bulunduğunu söylemiş ve katılmamış. Ben A.Ş. başkanı olsam, önce o kurulu yemekte toplar, deplasmanlarda ağırlardım. Yapılması gerekenler bunlar. Diyalog eksikliği var. Bu kurulda Özcan Kırmızıoğlu, Sedat Peker, Dündar Uluğkay ve Atilla Ekmen var. Bu insanların tamamı Antalyaspor için çalışır, emek harcar, zor günlerde sorumluluk alır.

10 Ocak’ta kongre var. Antalyaspor’u nasıl bir kongre bekliyor?

Biz dernek olarak istişare edeceğiz. Adaylar olursa, seçimden birkaç gün önce çağırıp fikirlerini alacağız. Divan Kurulu toplantısı yapılırsa, orada da bir istişare edilecek. Bir şekilde sezon sonuna kadarki finansmanı sağlayacak formüller bulunmalı. Aday çıkmazsa bu yönetim devam eder. Yapmak istemezlerse istifa etmeliler ve genel kurul tekrarlanmalı.

Sancar Biçikci aday olduğunu söyledi.

Eğer adaysa ekibini ve projelerini getirsin. Çünkü Antalyaspor’da olağanüstü bir durum var. Başkan yok, hoca yok. Bu süreçten çıkmalıyız.

Antalyaspor’da şu anda resmi bir işlem yapılabiliyor mu? Mesela Ali Şafak Öztürk istifa etti, rutin işler nasıl yürüyor?

Ali Şafak Öztürk istifa ettiğini söyledi ancak ticaret sicilinde imza sirküleri hala duruyor. Bunu yönetim kurulu kendi arasında imza sirküsü çıkarıp yeni başkan atayacak veya seçime kadar imza yetkisi olan kişileri belirleyecek. İstifasını vermiş ama yönetim kurulu hala imza yetkisi vardır. Yani şu anda kanunen Antalyaspor’un imza yetkilisi olan kişi Ali Şafak Öztürk.

Yani şu anda Ali Şafak Öztürk, Ben Arfa’ya 10 Milyon Euro’luk imza attırsa, buna yetkisi var mı?

Ticaret sicilinde imza sirküsünü kaldırmadıysa yapabilir.

Bu kulüp bu enkazı kaç yılda toparlayabilir?

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, kamu kurum ve kuruluşları, işadamları ve diğer tüm unsurlar tek vücut olursa 2-3 yılda toparlayabilir. Çünkü sezon sonuna kadar en az 100 Milyon TL kaynak bulunmalı. Bilmediğimiz konuları da eklersek bu rakam 150’ye çıkabilir. Aklı selim ve bütünlük halinde hareket edilirse bu başarılabilir. Kaynak bulmak isteyen buluyor. Mesela OPET, Trabzonspor’un Kartal’daki yerini 13 Milyon Dolar’a almış. Para isteyen bulabiliyor.

Hasan Yavaşlar

Kaynak: Editör:
Etiketler: ANTALYASPOR, BATTI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı