Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 17:25 Bu haber 4768 kez okundu
 
“ANTALYA’YA HİKAYE YAZMAYA GELİYORUZ”
CHP Antalya İl Gençlik Kolları Başkanı Musa Gül, seçime yönelik değerlendirmelerde bulundu. Gül, ülke geleceğini gençlere emanet eden Atatürk’ünde dediği gibi ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi ile hareket ettiklerini belirtti. Başkan Gül, herkesi kucaklayan bir anlayış içinde olduklarını aktararak, “Antalya’ya hikaye yazmaya geliyoruz” dedi.
Haftanın Sohbeti Haberi
 “ANTALYA’YA HİKAYE YAZMAYA GELİYORUZ”

 

Antalya’daki seçim sürecini değerlendirecek olursanız, ne söylemek istersiniz?

Antalyalıların geleceğe güzel ve güvenle bakabilmesini istiyoruz. Takdir edersiniz ki, Antalya genelinde gösterdiğimiz ittifak adaylarımız kin ve nefret üzerine kurulmayacak bir Antalya’yı inşa etmek için aday oldular. Biz adaylarımızın hepsinden memnunuz ve kendileri ile el birliğinde Antalya’yı güzel günlere taşıyacağımızdan eminiz. Geçmişte Antalya’ya hizmet eden kimse ile bir sorunumuz yok, gelecekte kim bir çivi çakacaksa biz de onun için varız. Biz bu güzel şehrimizde gelecekte neler yapacağımızı anlatacağız. Bunun için çalışmalarımız tüm hızı ile devam ediyor. Kin ve nefret üzerine değil, birlik ve beraberlik üzerine bir anlayış kuracağız. Biz Antalya’ya ‘Ben yaptım, oldu’ diyerek gelmeyeceğiz.  Ötekileştirme olmadan, STK’larını dinleyen, öğrencileri, canlıları, muhtarları, kentlisini tüm Antalya’yı kucaklayacak bir şehir hayal ediyoruz. Bunu da sloganımız olan ‘Biz birlikte yaparız’ cümlesinde anlatıyoruz. Biz birlikte bir şeyler yapabilmek için yola çıkıyoruz. Antalya halkına güveniyoruz. Bu noktada şehrin geleceğini düşünen herkese güveniyoruz. Bizim için farklı düşünen herkes önemlidir. Bize oy veren, vermeyen, eleştiren ya da eleştirmeyen herkesi kucaklamaya geliyoruz. 

Muhittin Böcek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben 27 yaşındayım. 25 yıldır Muhittin Başkan, Antalya siyasetinde belediyecilik yapmış, ilçe başkanlığı yapmış ve bu şehre dair hayallerini gerçekleştirerek Konyaaltı’nda oylarını arttırarak bu günlere gelmiş bir belediye başkanımızdır. Şu anda da bizim Büyükşehir adayımızdır. Biz gittiğimiz yerlerde hiç bu partiye oy vermemiş insanlardan da Muhittin Başkan’a ilgi ve sempati olduğunu görüyoruz. Son anketlere baktığımızda da, 1 Nisan sabahında Muhittin Başkan’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak uyanacağını görüyoruz. Biz bir Antalya Büyükşehir Belediyesi hayal ediyoruz ve bunu en iyi gerçekleştirecek olan kişinin kendisi olduğunu biliyoruz. Biz de adayımız ile gece gündüz demeden seçim süreci boyunca ve sonrasında her zaman yanında olacağız.

Ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Vatandaş Pazar fiyatlarından şikayetçi siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sadece partimize gelenleri bile anlatacak olursam, özellikle genç insanların iş durumu ile alakalı sıkıntıları var. Okumuş ama iş bulamayan, kendini boşlukta hisseden vatandaşlarımız var. Bizler elimizdeki imkanlar doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz şu an asgari ücreti bile yeterli bulmuyoruz. Emeklinin, işçinin, öğrencinin cebinde para yok. Soğan depolarını basarak ya da market zincirlerindeki etiketleri kaldırarak bu durumu çözemeyiz. Bu yapıldı diye soğan fiyatı düşmez ve vatandaşın cebine para girmez. Birkaç notum var. Size onu aktarmak istiyorum. Geçenler gördüm Menderes Başkan ‘10 yıllık challenge’ yapmış. Biz de vatandaşın cebiyle ilgili 10 yıllık challenge yapmak istedik.  2008 yılında soğanın kilosu 0.35 kuruştur, 2018’de ise bu da minimum rakamlar 4.7 TL. 2008 yılında 3.20 TL benzinin litresi fakat 2018 yılında 6.20 TL. 2008 yılında 38 kuruş ekmek, 2018 yılında 1.5 TL. Yani aslında baktığınız zaman ekonomiyi, işsizliği her şeyi burada özetleyebiliyoruz.  Vatandaş işsiz, vatandaş evine ekmek götüremez halde ama ne yazık ki, mutlu Türkiye imajı yaratmaya çalışanlar var. Ekonomi iyi olmazsa insanlar evine ekmek götüremez, ekmek götüremezse de mutlu aile çizemez. O nedenle Türkiye şu an da mutsuz.

Gençlerin en büyük sorunu işsizlik diyebilir miyiz, gençler size en çok hangi sorunlarla geliyor?

Genç neslin en büyük sorunu işsizlik. Atama bekleyen öğretmenler, birçok üniversite mezunu iş bulamayan arkadaşlarımız var. Bunun yüzünden bunalıma girmiş, evlenmiş ailesi dağılmış binlerce genç arkadaşlarımız var. Genç neslin en büyük sorunu okuduğu işi yapamaması. Bunun suni müdahalelerde çözüme kavuşacağı da ön görülebilir bir durum değil. Öngörülemez bir Türkiye var ne yazık ki. Gençlerin bir diğer sorunu da gelecek problemi. Yarın ne yapacaklarını bilmiyorlar, hayal kuramıyorlar. Gençleri genç yapan hayalleridir ama gençler daha okudukları meslekleri icra edemiyorlar. Bu durumda mutsuz bir kitle var. Gençler mutsuz olursa, üretime katkıları olmaz. Çünkü gençler mutlu olursa, toplum mutlu olur ve üretim fazla olur.

Antalyaspor ile ilgili siyasi tartışmalar oldu bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalyaspor bizimde içinde bulunduğumuz, tribünlerde, deplasmanlarda omuz omuza mücadele ettiğimiz, şehrimizin en güzel takımlarının başında gelir. Tabi ki Alanyaspor da öyle. Antalyaspor CHP’nin, MHP’nin, AK Parti’nin herkesin ortak paydasıdır. Antalyaspor şehrimizin dışa dönük yüzü, birlikte gurur duyduğumuz, sevinç kaynağımız olan bir takımdır. Bunu siyaset malzemesi veya seçim propagandası haline getirmek üzüntü vericidir. Antalyaspor’a kim bugün destek veriyorsa Allah razı olsun. Antalyaspor hepimizin ortak paydasıdır. Ben şehrimizin takımı olan Antalyaspor’un sadece Büyükşehir Belediye Başkanımızın tekelinde olduğunu düşünmüyorum. Antalyaspor bütün siyasi partilerin, sevda ile deplasmana gidenlerin, çoluğunu çocuğu alıp maçları takip eden o cefakar insanlarındır.

Son zamanlarda Antalya’da çok fazla yağmur yağıyor. Sizin de gençlik kolları olarak çektiğiniz videolar var. Bunlardan bahseder misiniz, bu fikir nasıl çıktı?

Antalya’da bulunan videolara gülüyoruz belki ama ses getirmesi çok acı bir durum. Çünkü Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın alt yapıya dair sorun kalmadı, su sorununu çözdük gibi söylemleri var. Altyapı olayı ilçe belediyelerin elinde değil. Antalya’nın sokakları patika yollar gibiydi. Biz bunu mizahi olarak anlatmak istedik. Aslında Antalya’da anlatılan gibi mutlu bir tablo olmadığını anlatmak istedik. Antalya halkı da takdir eder ki,  en ufak yağmurda evlerinin önünün ne hale geldiğini biz görüyoruz, evleri su bastığını biliyoruz. Biz bu nedenle bir video çektik. Bu asla gülünecek bir durum değil. Biz bunu göstermek istedik.

Birçok CHP’li ittifakı hedef göstererek istifa etti. Siz ittifak konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 İYİ Parti ile zaten 24 Haziran’da da ittifak yaptık. Bizim desteğimiz demokrasiyedir. Genel merkezimiz ve İyi parti genel merkezinin ortak kararıdır. Antalya’da ittifak içinde olmaktan memnunuz. Çünkü İYİ Parti’de kendi kent dinamiği ile aldığı oy oranları ile bu ülkede var olduğunu Antalya’da da 3 milletvekili çıkartarak gösterdi. Biz de İYİ Parti yönetimi ve adayları ile çalışmaktan mutluyuz. Biz omuz omuza aslında meselenin partiler olmadığını, partiler üssü bir Antalya hayal ettiğimizi demokrasi çerçevesi içerisinde anlatacağız. Meselemiz memlekettir. Meselemiz çocuklarımızın güzel bir Antalya’ya uyanmasıdır. Biz beraber bir güzel Antalya hikayesi yazmak için yola çıktık. Bu hikayeyi vatandaşlarımızın desteği ile 31 Mart gecesi gerçekleştireceğiz.

Antalya’dan DSP’ye geçen isimler var. Siyasetteki bu davranışı nasıl buluyorsunuz?

Tabi ki, siyasi partiler belirli koşullar arayarak adaylarını belirliyorlar. Antalya’nın kent dinamiğine göre, anket çalışmalarına göre partimiz de adaylarını belirledi. Aday olmak kadar aday gösterilmemek de vardır. Aday gösterilmedim diye başka bir partiye gitmek açıklanabilir bir durum değil. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Gidenlere yeni partilerinde başarılar dileriz. Biz buradayız. Eskilerin bir sözü var, sel gider kum kalır.

İYİ Parti Gençlik Kolları’nı sizin kadar aktif ve sokaklarda göremiyoruz. İki partinin gençlik kollarının ortak bir çalışması olacak mı?

Tabi ki var. Arkadaşlarımızın bazıları yeni göreve başladı biliyorsunuz bir görev değişikliği yaşadılar. İYİ Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanları bizim yanımızda oluyor. İl Gençlik Kolları Başkanı ile de sürekli telefon görüşmeleri yapıyoruz. Bir bütün halinde hem Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Muhittin Böcek’in ve ilçe adaylarımızın yanında el ele kol kola çalışacağız.

Antalya’nın en büyük sorunu nedir ve Muhittin Böcek kazanırsa eğer 1 Nisan’dan sonraki Antalya tablosu nasıl olacaktır?

Antalya’nın en temel üç özeliği Tarım, ticaret ve turizmdir. Baktığımız zaman Antalya’da  tarım kötü durumda. Vatandaşlarımızın durumu ortada. Domates fiyatı hemen bir günde 4 TL’ye çekilebiliyor. Çiftçilerimiz çocuklarına bakar gibi ürünlerine bakıyor ama karşılığını alamıyor. Ayrıca çiftçilerimizin en büyük sorunlarından biri de tarım sigortasıdır. Çiftçiler selden mağdurdur. Bir de 150 bine yakın insanımızın ekmek kapısı olan turizmimiz var. Turizm konusunda da artık nitelikli turistlerin gelmesi gerekiyor. Antalya’da tüm siyasi partilerde kullanılan ama hiçbir zaman icraata geçemeyen bir söz vardır; ‘Turizmi 12 aya yaymak.’ Maalesef turizmin 12 aya yayılması için bir şeyler yapılmıyor. Turizmde çalışan işçilerimiz de sezonluk çalışıyor. Kışı boş geçiriyorlar. Antalya’da turizm için yeni bir yaşam alanları olmalı. Sağlık turizmi, tarih turizmi, kent turizmi, kış turizmi gibi. Antalya’yı akıllı şehir yapmalıyız. Avrupa’da yıllık yabancı turistin en fazla konakladığı şehir Antalya’dır. Sadece turisti daha yüksek seviyelere çekmemiz gerekiyor ki, ülkemizin ekonomisine de katkısı olsun.

Sağlık turizmi Antalya’da ilerliyor. Bu konuda birçok ülkeden katılım sağlanan Hestourex’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalya’nın tanıtımı açısından böyle fuarlara çok ihtiyacımız var. Hestourex de bunların başında gelir. Antalya’da sezonun daha canlı geçebilmesi için fuarlar oluyor. Bu fuarlarda Antalya’nın tanıtılması gerekiyor. CHP’li belediyeler Antalya’nın tanıtımına katkı sağlamak için yurtdışında ve yurt içinde yapılan fuarlara katılıyor. Fakat Büyükşehir Belediye Başkanı bu fuarların çoğuna katılmamaktadır. Antalya’nın çok önemli bir tanıtıma ihtiyacı var. Mesela Antalya’da bir futbol turizmi de var. Otellerimiz kamplarda dolup taşıyor. Antalya’nın sadece kent kimliğine ve tanıtıma ihtiyacı var. Antalya’nın en önemli tanıtım aracı olan Altın Portakal Film Festivali vardı. Maalesef bunu bile kaybetme derecesine geldik. Çünkü, bu sanatçı eleştiriyor bunu çağırmayalım diye düşünülüyor. Farklı görüşlere açık olmalıyız. Sinema evrensel bir kültürdür.

Siyasilerin birbirlerine karşı üsluplarını nasıl buluyorsunuz?

Antalya’da biz kavga ile bir seçim süreci geçirmemekte kararlıyız. Bel altı bir siyasi kampanya yürütmemekte kararlıyız. Rakiplerimizin de yapmayacağını düşünüyorum. Antalya’da kim seçilirse seçilsin saygılıyız. Seçilenlerden de, insanlara saygı duymalarını istiyoruz. Antalya’da kavgacı bir ortam görmek istemiyoruz. Biz Antalya’ya güzel bir hikaye yazmaya geliyoruz. Antalya Türkiye’nin mozaiğidir. Antalya’da sağcısı ile solcusu ile Antalya’yı yönetmek için geliyoruz. Huzurlu bir Antalya’nın sözünü veriyoruz.

Partiler için kritik iki ilçe olan Muratpaşa ve Kepez için düşünceleriniz nedir?

Muratpaşa’yı 5 yılda Antalya’nın kalbi haline getiren Sayın Ümit Uysal’ın Muratpaşa’da oylarını yükselteceğine inanıyorum. İnsanlar 5 yılda yapılan güzel hizmetleri görüyorlar. Biz CHP’nin sosyal demokrat belediyeciliğini orada inşa edeceğiz. Muratpaşa’da rekor oy bekliyoruz. Kepez’e gelince, bizim için en öneli ilçelerden biri. Kepez’deki adayımız Murat Dinç aday oldu. Kendisi çok naif, düzgün ve nitelikli bir isim. Kepez halkı nasıl ki gezmek için Muratpaşa’ya, Konyaaltı’na gidiyorsa, artık Kepez’i de o duruma getireceğiz. Kepez Belediyesi’ni de kazanacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz nefret söylemlerine karşıyız. Bizi seven, sevmeyen, oy veren ve vermeyen herkesi kucaklayacağız. Çocukların geleceğe umutla baktığı, insanların Antalya için güzel hayaller kurduğu, ezilen ve hor görülmüş insanların olmadığı bir Antalya yaratmak için birlikte bu hikayeyi yazacağız. Herkesten desteklemelerini istiyorum. Her türlü düşünceye, projeye açığız. Muhittin Böcek ile Antalya’nın yüzü gülecek. Bunu biliyoruz. HAZEL BERKALP

 

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: , “ANTALYA’YA, HİKAYE, YAZMAYA, GELİYORUZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı