301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Şubat 2019 - Pazartesi 15:34 Bu haber 760 kez okundu
 
Antalya’nın Robin Hood’u Mustafa Reşat Oktay
CHP’den ayrıldıktan sonra DSP’den Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Mustafa Reşat Oktay, kendi kararıyla yola çıkan bir derviş olduğunu belirterek, kendini zenginden alıp fakire veren Robin Hood’a benzetti
Siyaset Haberi
Antalya’nın Robin Hood’u Mustafa Reşat Oktay

Antalya’da her seçim döneminde aynı isimlerin olduğuna dikkat çeken Demokratik Sol Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Reşat Oktay, kentte siyasetçi yetişmediğine dikkat çekti. Oktay, çok sesli bir seçime gidilemediğinden yakınırken, iki aday üzerinden kazanma algısı oluşturulduğunu vurgularken, kendisine de ‘Antalya’nın Robin Hood’u denilebileceğini söyledi. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde seçmenlere iki adayın dayattırıldığını ifade eden Oktay, “Çok partili siyasi sistem hayatımızın her alanına egemen olursa hem ittifaklara gerek kalmaz, hem çok seslilik oluşur, hep aynı adaylar hep aynı partiler sorunu ortadan kalkar. Halkın önüne biri kuru fasulye koyuyor, biri mercimek koyuyor. Halbuki halk ‘ben dönerde yemek istiyorum kebap da’ diyor” dedi.

Akdeniz’de Yeni Yüzyıl’a özel açıklamalarda bulunan Mustafa Reşat Oktay, 31 Mart seçimleri öncesinde yaşanan siyasi gelişmeleri ve hedeflerini açıkladı. Antalya’da her seçim döneminde aynı isimlerin aday olduğunu hatırlatan Reşat Oktay, kentte yeni siyasetçilerin yetişmemesinden muzdarip. Çok sesli bir seçime gidilememesine dikkat çeken Oktay, “Hep dar bakıyoruz. İki tane aday var. Kazanma algısı oluşturulmuş iki aday. Bir de benim gibi bir aday var. Zenginden alıp fakire veren Robin Hood diyebilirsiniz. Benim gibi kendi düşünceleriyle ve kararlarıyla yola çıkmış bir derviş var. Çok partili siyasi sistem hayatımızın her alanına egemen olursa bugün yaşadığımız gibi ittifaklara gerek kalmaz. Hem çok seslilik oluşur, ham de aynı adaylar ve aynı partiler sorunu ortadan kalkar” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için halkın önüne sadece iki aday sunulmaya çalışıldığına vurgu yapan Oktay, halkın ne istediğine dikkat edilmediğini, halka seçenek sunulmadığını söyledi. Oktay, “Halkın önüne biri kuru fasulye koyuyor, biri mercimek. Halbuki halk, “Ben döner de yemek istiyorum, kebap da’ diyor. Bu seçeneğin sunulmamasının nedeni de anayasal ve buna karşı işine gelmediği için mücadele etmeyenler” diyerek eleştiride bulundu.

2014 yerel seçimleriyle beraber 4.5 yıla sıkıştırılmış bir Cumhurbaşkanlığı seçimi, bir referandum, 2 genel seçim ve yerel seçim olduğunu belirten Oktay, partilerin her seçimde kasasına milyonların girdiğini hatırlattı. Oktay, “Bütün partiler aldıkları oy oranlarına göre her seçimde hazineden para alıyorlar. Fakat onun dışındaki partiler seçimlerde yeterince oy alamadıkları gerekçesiyle sistemin dışına itilerek, siyaset yapma imkanları ortadan kaldırılıyor. Oysa, demokratik ülkelerin hiçbir tanesinde devletin hazinesinden partilere yardım yapılmaz. Siyasi Partiler, buna ABD de dahil, legal bir şekilde açıklanmış sponsorlarıyla seçime giderler. Aidiyet taşıyan üyelerin verdiği aidatlarda seçime giderler. Ama Türkiye’de maalesef öyle değildir. Sistem, devletin sistemi. Parayı veren düdüğü çalıyor” diye konuştu.

SİYASETÇİ YETİŞMİYOR

Antalya’da siyasi partilerin genç ve yeni siyasetçilere fırsat tanımadığını söyleyen Oktay, “Kentte siyasetçinin yetişmemesi, benim en büyük eleştirilerimden bir tanesidir. CHP’de gençlik kotası vardır, uygulanmaz. Kadın kotası vardır, uygulanmaz. Engelli kotası vardır, uygulanmaz. Partiyi bir dizayn politikası yürütür. Partiyi egemen güçlerle bağlantısı olan kişiler yönetir. Nereden nemalanacağı noktasında pozisyon alan yöneticiler yönetir. Siz CHP’nin il başkanının bazı konular dışında Antalya yerel politikasıyla, özellikle de Menderes Türel ve AKP’yle ilgili eleştiri yaptığını duydunuz mu? İl başkanının yapacağı işi Hasan Şahin yapıyor. Şimdi soruyorum, CHP İl Başkanı neden yapmıyor?” dedi. EMRE BURÇAK

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Antalya’nın, Robin, Hood’u, Mustafa, Reşat, Oktay,
Yorumlar
Haber Yazılımı