301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 18:10 Bu haber 506 kez okundu
 
Antalya’nın fethinin 813’üncü yıldönümü
Antalya’nın fethinin 813’üncü yıldönümü kutlamaları için düzenlenen toplantıda konuşan Vali Münir Karaloğlu, Doğu Akdeniz’de en uzun sahili olan ülke Türkiye olmasına rağmen son 2 senedir birilerinin gelip burada hak iddia ettiğini söyleyerek, “Beyler durun bakalım, bir saniye. Akdeniz sahillerinde ilk fethedilen şehir Antalya’dır. Akdeniz 813 yıldır bizim evimizdir ve böyle kalacaktır” dedi
Gündem Haberi
Antalya’nın fethinin  813’üncü yıldönümü

Antalya’nın fethinin 813’üncü yıldönümü kutlamaları 1-5 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek. Fetih kutlamaları ve tanıtımı amacıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) basın toplantısı düzenlendi. Vali Münir Karaloğlu’nun himayesinde düzenlenen programda, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu ve Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu konuşmacı olarak yer aldı. AKM Fuaye alanında fotoğraf sanatçısı Muhammet Dönmezer’e ait ‘Antalya’nın Tarihi Sakinleri’ temalı fotoğraf sergisi açılırken Karaloğlu sergideki fotoğrafları teker teker inceledi. 28 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak olan sergide kentin tarihinden izler bulunuyor. 1 Mart’ta başlayacak olan etkinlikler için Antalyalılara seslenen Vali Karaloğlu, “Çocuğunuzu da alın ve 1 Mart Pazar günü Runatolia koşusuna katılın. Daha sonra da saat 14.00’te Konyaaltı Sahil Park’ta buluşalım oradan dünyaya yeni bir mesaj verelim. Diyelim ki; ‘813 yıldır Akdeniz evimiz’” şeklinde konuşarak tüm Antalyalıları fetih kutlamalarına davet etti.

 

 

“HERKESİ HEYECANLANDIRMALI”

 

‘Antalya’nın doğası ve medeniyeti’ temasıyla ve ‘813 yıldır Akdeniz evimiz’ mottosuyla bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Antalya’nın fetih kutlamalarına sayılı günler kala düzenlenen basın toplantısıyla Antalya tarihinin kültürel mirasına dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, “Bir şehrin fethinin 813’üncü yılını kutlamak şehirde yaşayan herkesi heyecanlandırmalı. Dört yıldır Antalya’dayım, dört yıldır bu etkinlikleri düzenlemeye çalışıyoruz ve her sene artan heyecanla programların devam etmesinden mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

 

“PATARA’DAN İLK OLARAK BURADA HABERİMİZ OLMUŞTU”

 

1-5 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan fetih kutlamaları için dolu dolu bir program hazırlandığını söyleyen Karaloğlu, “İlk gün olan 1 Mart’ta 15’incisi yapılan ve içerisinde fetih koşusunun da olduğu Runatolia koşusu var. 1 Mart sabahı hep birlikte spor kıyafetlerimizi giyerek fetih coşkusunu beraber yaşayalım. Dayanabildiğimiz kadar biz de koşacağız. Aynı gün saat 14.00’te Konyaaltı Sahil Park’ta olacağız, orada fetih yürüyüşümüz olacak, farklı mehter gösterileri ve etkinlikler olacak ama en önemlisi yine Akdeniz sahillerinde çelik kanatlarımız Türk Yıldızları olacak. 2 Mart’ta çok önemsediğimiz Uluslararası Antalya Kongresi’nin üçüncüsünü yapıyoruz. İlk ikisinden ben ilin yöneticisi olan çok istifade ettim. Son dönemde gündemde olan Patara Tesis İstasyonu ilk defa Birinci Antalya Kongresi’nde sempozyum sunumu olarak gündeme geldi de bizim haberimiz oldu. Bugün ‘2020 Patara Yılı’ oldu ve Patara Tesis İstasyonu’nu biz müze yapmak için çalışma yapıyoruz. Sadece bu bile fetih kutlamalarının ne kadar önemli olduğunu, içerisinde yapılan bu kongrenin kentin büyük değerlerini tekrar gün yüzüne çıkarma açısından ne kadar başarılı olduğunu gösterir” diye konuştu.

 

 

“BEYLER DURUN BAKALIM, BİR SANİYE”

 

Bu seneki kutlamaların temasının ‘Antalya’nın doğası ve medeniyeti’ olduğunu dile getiren Karaloğlu, “Son 2 senedir Doğu Akdeniz’de en uzun sahili olan ülke Türkiye olmasına rağmen, 12 bin kilometreden, 5 bin kilometreden, 8 bin kilometreden birileri gelip hak iddia ediyor. Neredeyse Türkiye’ye olta atacak yer bırakmama gayretindeler ya biz de onlara diyoruz ki; ‘beyler durun bakalım, bir saniye.’ Akdeniz sahillerinde ilk fethedilen şehir Antalya’dır. Anadolu Selçukluları dolayısıyla Anadolu’daki Türklerin denizde buluştukları ilk nokta Antalya limanıdır, Akdeniz 813 yıldır bizim evimizdir ve böyle kalacaktır. Bunu dünyaya haykırmak için bu sene fetih kutlamalarımızın mottosu ‘813 yıldır Akdeniz evimiz’ olmuştur. Bunu biz Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımıza ezberlettirebilirsek, herkes söylediğinde tüyleri diken diken olacak bir şekle getirebilirsek o zaman Antalya fethinin kutlamalarının amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Yoksa toplandık, koştuk, konuştuk, dağıldık bizim amacımız bu değil. Biz bu topraklarda geçici değiliz, kıyamete kadar kalıcıyız. 1071, 1453, 1207 hepsi bu toprakların vatan kılınması için aynı değerdedir. Eğer biz 1207’de I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı fethe gelirkenki mefkuresini anlayamazsak, eğer biz Antalya fethinde burçlara ilk sancağı diken Hüsamettin Yavlak Aslan’ın inancını gençlerimize aktaramazsak, eğer biz Antalya’nın ilk valisi Ertokuş Bey’in Antalya’yı, Isparta’yı, Burdur’u köprülerle, hanlarla, medreselerle, camilerle donatmadaki ruhunu kavrayamazsak ne Antalya’yı evimiz olarak devam ettirebiliriz ne de Akdeniz bizim evimiz diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

“ANTALYA’NIN TANITIMI AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Alanya ve Manavgat’taki bir dizi toplantısı nedeniyle programda yer alamadığını belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz, “Bugün burada iki büyük ve önemli organizasyon için toplanmış bulunmaktayız. Birincisi 15. Uluslararası Runatolia Maratonu, ikincisi ‘813 yıldır evimiz Akdeniz’ mottosu ile bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Antalya’nın fethi etkinlikleri. Bu organizasyonun Antalya’nın tanıtımı açısından çok değerli olduğu düşüncesindeyim. Büyükşehir Belediyesi olarak içerisinde Türk Yıldızları, Uluslararası Antalya Kongresi, konferanslar, sergiler ve gösteriler barındıran bu organizasyona destek vermekten ve katkı koymaktan büyük mutluluk duymaktayız” şeklinde konuştu.  

 

 

“BİR ŞEHRİ FETHETMEK ÖNEMLİDİR AMA HATIRLATMAK DAHA ÖNEMLİDİR”

 

Antalya Fetih Kutlamaları Düzenleme Kurulu adına konuşan AÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu, “Bir gence Antalya’nın tarihini sorduğunuzda ‘Antalya’yı Attalos kurtarmış’ cevabını alıyorsanız ağır bir gerçek önümüzde yatıyor ve biz dönüp bakmıyoruz demektir. Bizim 800 yıldır dönüp bakmadığımız bu gerçeğe sayın valimiz baktıklarında altımızdan kayan toprağı görmüş olmalılar ki 1-5 Mart tarihlerini Antalya’nın fethi olarak kutlama kararı aldılar. Bir şehrin fethini anmak o şehrin ruhunu diriltmek demektir. Bir şehri fethetmek önemlidir; onu imar etmek daha önemlidir ama en önemlisi şehrin tarihini torunlarımıza anlatmak, hatırlamak ve hatırlatmaktır” diye konuştu.

 

 

ULUSLARARASI ANTALYA KONGRESİ

 

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya da etkinlikler kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Kongresi hakkında bilgi vererek, “2-3 Mart tarihleri arasında yapılacak olan bir kongredir. 8 oturumdan ibaret ve 64 katılımcının yer alacağı tarihi açıdan Antalya’yı ele alan ve teması doğa ve medeniyet olan bir kongre olacaktır. Üniversite olarak fetih kutlamaları içerisinde böyle bir yükümlülüğü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

15. RUNATOLİA MARATONU

 

Düzenlenecek olan Runatolia Maratonu hakkında konuşan Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu ise “Antalya’mızın ürettiği bir değer olan Runatolia, sezon öncesi 50 vilayetten ve 20 ülkeden 10 bini aşkın katılımcıyı şehre getirmeyi başarabilen, toplumu spora ve sağlıklı yaşama yönlendiren turizm sezonunun açılış habercisi, esnafımızın can suyudur. Runatolia organizasyonunun gerçekleşmesinde büyük katkısı olan Antalya markasını daha güçlü kılmak için fetih etkinlikleri çatısı altında bizleri bir araya getiren Vali Münir Karaloğlu’na şükranlarımızı sunarız” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Antalya’nın, fethinin, , 813’üncü, yıldönümü,
Yorumlar
Haber Yazılımı