Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Şubat 2019 - Pazar 11:15 Bu haber 7446 kez okundu
 
ANTALYA’NIN BATISI DEPREM İÇİN RİSKLİ BÖLGE
Her geçen sabaha yeni bir sarsıntıyla uyandığımız bu günlerde Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Bayram Ali Çeltik, Antalya’nın deprem riski ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı. Antalya’nın deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Başkan Çeltik, “Yenilenen Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile Antalya’nın batısındaki deprem riski doğusuna göre daha fazla” dedi.
Haftanın Sohbeti Haberi
ANTALYA’NIN BATISI  DEPREM İÇİN RİSKLİ BÖLGE

Hatay, Marmara ve Çanakkale olmak üzere ardı ardına gelen deprem haberleriyle karşılaşıyoruz bu afetler hakkında değerlendirmeleriniz nelerdir?

Öncelikle “Geçmiş Olsun” dileklerimizi sunuyoruz.

Üzerinde kıtaları, okyanusları gördüğümüz Dünya aslında bir yapboz gibidir ve birbirine bağlı parçalardan oluşmaktadır. Dünya canlıdır ve üzerinde kıtaları ve okyanusları bulunduran levhalar sürekli hareket halindedir. Bu hareketlilik kimi yerde birbirine yakınlaşma, kimi yerde birbirinden uzaklaşma, kimi yerde de yanal geçiş şeklinde gözlenmektedir. Türkiye’nin bulunduğu jeolojik konum, tektonik açıdan dünyanın en hareketli bölgelerinden birisidir. Ülkemizin büyük bir bölümünü kapsayan Anadolu Levhası, kuzeyde Avrasya Levhası ve güneyde Afrika ile Arap Levhaları arasında sıkışmış durumdadır. Kuzeyden güneye, güneyden ise kuzeye doğru sürekli bir sıkışma içinde olan Anadolu Levhasında depremi oluşturan mekanizma olarak bildiğimiz fay kırılmalarının olması olağandır. “Türkiye bir deprem ülkesidir” savımız da buradan ileri gelmektedir.

Bunlara bağlı olarak Antalya'da beklenen bir deprem var mıdır?

Antalya daha önce de ifade ettiğimiz gibi bir deprem bölgesidir. Yakın çevresinde yer alan Kemer-Döşemealtı, Kaş-Kalkan, Fethiye-Burdur ve Aksu Fay Sistemleri; Eğirdir-Kovada Graben Fayları; Dinar, Ağlasun-Dereköy ve Isparta-Kayıköy Fayları deprem üretme riski olan belli başlı aktif faylardandır. Deprem dediğimiz olay, faylarda biriken enerjinin bir anda kuvvetli bir şekilde açığa çıkması olayıdır ve maalesef bu enerjiyi gerçek anlamda tespit edebilmemiz söz konusu değildir. Büyük depremleri ancak öncü depremler aracılığıyla kısıtlı zaman içerisinde fark etme olanağımız bulunmakta fakat bu da kesinlik barındırmamaktadır.

“BATIDA DEPREM RİSKİ DAHA FAZLA”

 Antalya'nın deprem haritası şu an ne şekilde?

Yenilenen Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile Antalya’nın batısından doğusuna doğru tehlike anlamında olasılık azalması gözlenmektedir. Bu haritadan şu açıkça gözlenmektedir ki Antalya’nın batısı, doğusuna göre deprem tehlikesine daha açıktır. Deprem tehlike haritası olasılıksal bir analiz haritasıdır ve faydaki gerçek enerji tespit edilemediği sürece depremin ne zaman olacağına ilişkin bilgiyi vermemektedir.

Olası bir depreme Antalya şu an hazırlıklı mıdır?

Tam manasıyla ne halkımız ne de kurumlar depreme hazırlıklıdır. Büyük yıkımlar yaşamış ülkemizde depreme ve bu alanda çalışan yerbilimcilere daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımız bu konuda bilgilendirilmeli, deprem tatbikatları yapılmalı, binalarımız deprem ülkesine uygun şekilde yapılmalı gerekenler dönüştürülmeli ve konunun uzmanları bir araya gelerek deprem mastır planı muhakkak hayata geçirilmelidir.

“965 TOPLANMA ALANI VAR”

 Deprem toplanma alanları neresidir ve yeterli midir?

Afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak güvenli bir şekilde toplanabileceği alanlar, deprem toplanma alanları olarak belirlenmiştir. Toplanma alanları, İçişleri Bakanlığının talimatı ile İlçe Belediyeleri tarafından belirlenmiş ve AYDES’ e girişleri sağlanmıştır. Belirlenen toplanma alanlarına Belediyeler tarafından bilgilendirici tabelalar yerleştirilmesi gerekiyor fakat bu konuda yerel yönetimler, ne yazık ki çok yetersiz diyebiliriz. Halkımız E-Devlet kapısı üzerinden ikamet ettiği veya bulunduğu yere en yakın toplanma alanını görebilmektedir. İlimizde 965 tane toplanma alanı belirlenmiş olup güncelleme çalışmaları devam etmektedir.

Antalya halkına olası bir depremde önerileriniz nelerdir?

Depremin bir doğa olayı olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Depremin afet olmaması için bilinçli olmak en önemli husustur. Depreme hazırlıklı olmak bu bilincin bir parçasıdır, depreme uygun binalar inşa etmek bu bilincin bir parçasıdır. Yani deprem anından ziyade depremden önce yapılması gerekenler daha önemlidir. Olası bir deprem anında ise panik yapmadan talimatlara uyarak hareket edilmeli, mümkün olduğunca hızlı ve sakin bir şekilde güvenli alanlara yönelmeli eğer buna imkân yoksa bulunduğumuz noktada güvenli deprem pozisyonları almamız gerekmektedir. Deprem anında yapacaklarımızı mutlaka ve mutlaka depremden önce öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Deprem her an olabilir, buna kayıtsız kalmayalım ve depreme hazırlıklı olalım.

Halil Büyükayhan/ÖZEL RÖPORTAJ

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ANTALYA’NIN, BATISI, , DEPREM, İÇİN, RİSKLİ, BÖLGE,
Yorumlar
Haber Yazılımı