301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 09:53 Bu haber 684 kez okundu
 
Antalya mağaraları turist bekliyor
Jeoloji Mühendisi Dr. Koray Koç, Antalya’nın jeolojik miras niteliği taşıyan birçok mağaraya ev sahipliği yaptığını belirterek, “Antalya sadece deniz ve kumdan ibaret değildir. Kentteki mağaralar da turizme ve bilime kazandırılmalıdır” dedi
Gündem Haberi
Antalya mağaraları turist bekliyor

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya’da bulunan mağaralar ve mağara turizmine katkı sağlamak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Jeoloji Mühendisleri Antalya Oda Başkanı Bayram Ali Çeltik, Akdeniz Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Koray Koç ve oda yönetimi katıldı. Antalya’nın doğal ve jeolojik  dokusuna dikkat çeken Akdeniz Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Koray Koç, Antalya’da keşfedilmeye değer onlarca doğal güzellik bulunduğunu söyledi. Dr. Koray Koç, “Antalya jeolojik miras açısından diğer kentlere kıyasla oldukça şanslı konumda. En çok karstik mağaralar bu bölgede bulunuyor. Bizler jeoloji mühendisleri olarak bu mağaraların turizme ve bilime kazandırılmasını istiyoruz. Antalya sadece deniz ve kumdan ibaret bir kent değildir. Bizim amacımız mağaraları turizme ve bilime kazandırarak kentimizin geleceğine ekonomik ve sosyal katkı sağlamak” şeklinde konuştu.

 

UZMANLARDAN YARDIM ALINMALI

 

Mağaralarda yapılan her işlemde titizlikle çalışılması gerektiğini aktaran Koç, “Yapılabilecek yanlış bir işlem belki de bir daha yerine konulamayacak bir bilgi birikimini bozabilir. O yüzden buraları turizme kazandırırken mutlaka arkeolog, jeolog ve biyologların bir araya gelerek buralarda çalışmalar gerçekleştirmesi lazım” dedi. Koç, mağaraların korunması için çevre bölgede yaşayan vatandaşların bilgilendirilmesi ve yöneticilerin jeoloji mühendisi, arkeolog gibi konunun uzmanlarıyla irtibat halinde olması gerektiğini ifade etti.

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖNEMLİ KONUMA SAHİP

 

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Bayram Ali Çeltik ise ülkemizin jeolojik yapısının elverişli olmasından dolayı çok sayıda mağaraya ev sahipliği yaptığını söyleyerek mağaraların turistik ve bilimsel açıdan önemine değindi. Antalya’nın Dim Mağarası, Damlataş Mağarası gibi pek çok mağaraya ev sahipliği yaptığını kaydeden Çeltik, “Mağaraların turistik açıdan kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus bunların aynı zamanda jeoloji miras potansiyeli taşıdığı unutulmamalıdır” diye konuştu. 

 

Halil Büyükayhan

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Antalya, mağaraları, turist, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı